Jövő év márciusától kivonják az egy-, illetve kétforintos érméket a forgalomból - értesült az Index a jegybank döntéséről. Az ok: a kis értéket képviselő fizetőeszközök előállítási költsége magas, kivonásukkal pénzt takarít meg az állam, így végső soron a gazdaság. Bár a technikai megvalósításról még nincs információ, az biztos, hogy megkezdődik a kerekítések időszaka.
A forgalomból történő kivonással az állam visszanyeri az érmék alapanyagául szolgáló fémet, amit bizonyára értékesít majd, illetve hosszabb távon spórol azzal is, hogy a pótlás és bővítés költsége is eltűnik. Ez a magas eltűnési arány és az utóbbi években emelkedő nyersanyagárak (elsősorban a réz, nikkel és a cink) miatt is szép summa: egy tavalyi becslés szerint évi egymilliárd forintot lehet megtakarítani az aprópénzek megszüntetésével. Az egyforintos előállítási költsége 4 forint körül van, a kétforintosé pedig 8 forintra rúg. (Az egyforintosok az említett három fémből készülnek, a kétforintosokban nincs cink.)
A döntést a monetáris tanács hozta, de a technikai és szabályozási kérdések kidolgozásában a Pénzügyminisztérium is részt vesz, ez a munka jelenleg is folyik. Az Index információi szerint október elején kívánják bejelenteni a döntést.
Bár a részleteket még nem ismerjük, de más országok gyakorlata és a józan ész is sugall bizonyos következtetéseket. Az egyik, hogy a termékek, szolgáltatások árai továbbra sem fognak kizárólag nullára vagy ötösre végződni. A számlapénzként, átutalással vagy kártyával történő fizetésnél szinte bizonyosan ezentúl is fizethetünk pontosan. Ezt a szabályt esetleg csak akkor írja felül a szabályozó hatóság, ha a készpénzzel illetve számlapénzzel történő fizetés feltételeit teljesen azonosnak akarja megtartani. Ekkor dönthet úgy a minisztérium, hogy a kerekítést számlapénznél is el kell végezni, ám ezt nem tartjuk valószínűnek.
Készpénzfizetésnél sem kell attól tartani, hogy pórul jár a vásárló. Egyrészt a lefelé, illetve felfelé kerekítések hatása több vásárlás során semlegesíti egymást, másrészt szinte biztosra vehetjük, hogy a kerekítés csak a végszámlánál történik. Egyszerű példával élve: egy darab 18 forintos zsemlét vásárolva 20 forintot fizetünk majd, de 10 darabért nem 200 forintot, hanem 180-at kérnek majd a pénztárnál. (Tizenegy darab esetén viszont 198 forint helyett 200-at fizethetünk.)
Kérdés, hogy mindettől mi változik. Amennyiben feltételezéseink helytállóak, akkor szinte semmi. A termelők és kereskedők árazási magatartása a legtöbb esetben nem módosul jelentősen: a nagyobb értékű termékeknél eddig sem voltak jellemzők a nem kerek számok, a "marketing kilencesek" pedig továbbra is megmaradnak. (Ausztriában évtizedekkel ezelőtt volt jellemző, hogy az egygroschenes érme kivonása után is hemzsegtek a boltokban a 14.99-es termékek.) A kisebb értékű árucikkek esetén pedig a tömegáru jelleg miatt az összérték szintén magas, így a piac a kerekítésre hivatkozó áremelést feltehetően nem tolerálná - legalábbis termelői, nagykereskedői szinten.
Érdemes azonban megemlíteni, hogy míg Magyarországon semmilyen problémát nem okozott a fillér kivonása, addig a cseheknél a 10 és 20 filléresek megszűnésekor - elsősorban bizonyos pékáruknál - tapasztalták a kerekítésből fakadó drágulást. Még a cseh jegybank egyik vezetője is elismeri, hogy tapasztaltak némi, az intézkedésből fakadó inflációt.
Elképzelhető, hogy egyes termékek árai nálunk is elkezdenek "kerekedni", elsősorban a kisboltokban, ahol így megoldható, hogy egyetlen vásárlás se okozzon kerekítési igényt. (Ahol kimért áru is van, ott ez nemigen lehetséges.) Technikai kihívásként felmerülhet a pénztárgépek átalakítása, ha automatikusan akarják megoldani a kerekítés elszámolását.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Elviekben azonban a kerekítésből származó károk és előnyök elhanyagolhatók, így várhatóan a lakosság sem fogja nagyobb mértékben keresni a számlapénzzel történő fizetés lehetőségét, mint eddig. A fentiekből következően az árhatás vélhetően minimális lesz, így inflációs többlettel sem kell számolni, az árstatisztika pedig eltekinthet a kerekítés számbavételi problémáitól.
Az állam egyébként az Index információi szerint gáláns lesz: adóknál lefelé, kifizetéseknél felfelé fog kerekíteni, illetve érvényesül ez a szemlélet minden más olyan pénzmozgásnál, ahol az állam és az állampolgár lép egymással kapcsolatba.
Az aprópénzek problémája nem egyedülálló. Az euró esetében a kezdetek óta folyik a gondolkodás, mit kezdjenek az egy- és kétcentesekkel (az Egyesült Államokban szintén ismert az egycentesek dilemmája). Néhány tagország azt fontolgatja, hogy ugyan elfogadja a kis érméket fizetőeszközként, de nem gyártja őket, így aztán fokozatosan marginalizálódna a szerepük a fizetési rendszerben. A csehek jövőre az 50 filléres kivezetésével megszüntetik a váltópénzüket.
Magyarországon utoljára 1999-ben vontak ki véglegesen érmét a forgalomból: akkor az 50 filléres szűnt meg. Számítási egységként azonban a fillér is tovább él mindennapjainkban.
Ma délelőtt fél 10-kor megérkezett a jegybank közleménye a hírre regálva. Ez gyakorlatilag mindenben megerősíti információinkat és feltételezésünket a kivonás következményeit illetően. A széleskörű tájékoztató kampány október 1-én indul.
2007.09.21 09:36
Megérkezett az MNB közleménye - tényleg megszűnik az aprópénz
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
-
Szakképzett és megbízható mester csak néhány kattintásnyira Öntől! (x)
Otthonfelújítást tervez? Felejtse el a stresszt! Küldjön keresletet és válasszon a több mint 5.000 különböző építőipari vállalkozó közül.
- Az ország egyik felében aggasztó az aszály – térkép
- Kiss Róbert Richard: rekordot dönthet a nyáron a belföldi turizmus
- Roland Garros: hiába a salak, Balázs Attila szóhoz sem jutott Marin Cilic mellett – videó
- A saját házában lőttek meg egy atomerőmű dolgozóját orosz katonák
- Vitát robbantott ki Németországban a kilenceurós közlekedési bérlet
- Elárulták, mi vár a fogságba esett Azov-katonákra
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


