Óvakodj a készpénztől! A közelmúltban beszámoltunk róla, hogy a Gazdasági Versenyhivatal több hazai bank esetében is kifogásolja a hitelkártyákkal kapcsolatos ügyfél-tájékoztatás színvonalát, valamint félrevezetőnek ítéli meg a kamatmentesség látszatát keltő hirdetéseket. Tény, hogy akad egy-két apró részlet, ami nem mindenhol kerül kihangsúlyozásra, az esetleges kellemetlen tapasztalatokat megelőzendő igyekszünk hát a bankok segítségével némi támpontot nyújtani arra vonatkozólag, mikor is úszhatjuk meg a kamatfizetést. Előrebocsátjuk, nem minden bank alkalmaz azonos kamatszámítást, így rendkívüli jelentőséggel bírhat a megfelelő tájékozódás! Vágjunk is bele!
Körképünk összeállításához a következő bankok nyújtottak segítséget: OTP Bank, K&H, Erste Bank, Raiffeisen, Budapest Bank, CIB Bank, Citibank.
Egy mondat, amiből érdemes lehet kiindulni...
"Amennyiben a hó végi zárlati elszámolás napjától kezdődő X napos türelmi időszak alatt az aktuális számlázási időszak végén fennálló teljes tartozás összege visszafizetésre kerül, abban az esetben az előző hónapban végrehajtott vásárlási tranzakciók után hitelkamatot nem számít fel a bank."
A fentivel megegyező tartalmú mondat szinte minden válaszadó bank hitelkártya-hirdetményében megtalálható, ebből azonban két dolog bír kiemelkedő fontossággal számunkra:
- A teljes tartozást meg kell fizetni a türelmi időn belül a kamatmentességhez?
- Készpénzfelvétel esetén egyáltalán nem beszélhetünk kamatmentességről?
Kezdjük is a második, egyszerűbb kérdéssel, mielőtt feltárnánk a kamatszámítás érdekes módozatait!
Óvakodj a készpénztől!
A válaszadó bankok egyértelmű állásfoglalása szerint a kamatmentesség ígérete a készpénzfelvételi tranzakciókra egyáltalán nem vonatkozik, melyet ügyfél-edukációs szempontból a legtöbben igyekeznek egyre inkább hangsúlyozni.
Amennyiben tehát egy - talán önhibájából tájékozatlan - ügyfél abban a tudatban megy hitelkártyájával az ATM-hez, hogy kamatmentesen használja a bank pénzét, nagyon meg fog lepődni a havi kivonat kézhezvételekor!
A meglepetés két forrásból táplálkozik: egyrészt a hitelkártyák esetében rendkívül magas a készpénzfelvétel díja, másrészt a havi, nagyságrendileg 2-2.5%-os kamat készpénzfelvételkor a tranzakció időpontjától a visszafizetés napjáig felszámításra kerül, mindenféle kamatmentes periódus nélkül!
Az alábbi táblázatban mintegy elrettentésként összegyűjtöttük, mennyibe kerül 100 ezer Ft ATM-es felvétele hitelkártyával. A kirívóan magas számok kommunikálása a bankok törekvéseivel is összhangban van, hiszen minden pénzintézet igyekszik ezen negatív motivációval terelni ügyfeleit a vásárlási tranzakciók irányába.
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)

A kamat okozhatja az igazi meglepetést!
Joggal vetődik fel a kérdés, hogy a teljes igénybe vett hitelkeret összegét vissza kell-e fizetni a kamatmentes perióduson belül, hogy tényleg kamatmentesen használhassuk a bank pénzét. A problémát legegyszerűbben az alábbi példával világíthatjuk meg, melyből számszerűsítve kiderül, mi a különbség pénztárcánk számára a szimpla és a dupla ciklusos kamatszámítás között.Tegyük fel, hogy az ügyfél felhasználja a hónap elején a 200 ezres hitelkeretét, majd a kamatmentes perióduson belül visszafizet 190 ezer forintot. Ekkor a következő hónap kivonatán mire számít fel kamatot a bank? Csak a fennmaradó 10 ezer Ft-ra 1 havit, vagy a 200 ezer Ft-ra 1 havit és a 10 ezer Ft-ra még egy havit?
A megkérdezett bankok - egy kivétellel - a következő álláspontot vallják: a kamatmentesség feltétele akkor teljesül, ha az ügyfél a teljes fennálló tartozását rendezte a kamatmentes perióduson belül. Ellenkező esetben nincs szó mentességről, tehát a fenti példánál maradva a 200 ezer forintra is kell egy havi kamatot fizetni, a 10 ezer forintra pedig a visszafizetésig további kamat kerül felszámításra.
Amennyiben tehát úgy döntünk, hogy nem fizetjük vissza a teljes tartozást, akkor lemondunk a kamatmentességről és rendes hitelkamatot fizetünk, mely a 200 ezer forint felvételétől egészen az utolsó forint visszafizetéséig, napi kamatszámítás alapján történik a fennálló tartozás figyelembe vételével. Az Erste Banknál mindezt a következőképpen foglalták össze találóan: "egyszerűen - mint bármely fogyasztási hitel esetében - szimpla napi kamatelhatárolás van, amely alapján ha a kamatmentesség feltétele nem teljesül, a bank terheli a vásárlásra normál kamatszámítás szerint elhatárolt kamatot, ha pedig a kamatmentesség feltétele teljesül, akkor pedig törli az elhatárolt kamatot és nem terhel kamatot, azaz kamatmentes lesz a vásárlás."
A fenti politikával ellentétes nézetet vall a Raiffeisen Bank, melynek estében a fenti példában csak a 10 ezer forint válik kamatkötelessé. Ezen tétel esetében a kamat napi elszámolású és a vásárlástól számítva ketyeg. Mindez a hirdetményben a következőképp jelenik meg: a visszafizetési határidőig visszafizetett vásárlás kamatmentes, a vissza nem fizetett pedig automatikusan hitellé alakul át.
Aki a fentiek kapcsán sem érzi minden információval felvértezve magát, mindenképpen kérdezzen rá a kiszemelt banknál a konkrétumokra, ugyanis a jogilag minden bizonnyal korrektül megfogalmazott mondatokból meglehetősen nehéz kihámozni a pénzügyeink szempontjából kiemelkedő fontosságú részleteket!
Hogy milyen fontos is a fenti példánál ez a "kis apróság", azt számszerűsítjük végezetül 2.5%-os havi kamattal számolva, mintegy meggyőzve Olvasóinkat, hogy az ördög a részletekben rejlik, ezért ne is próbáljunk időt spórolni a tájékozódáskor, mert sokat bukhatunk rajta! Amennyiben kereken egy havi kamatot számítunk fel a 200 ezer Ft-ra, majd pont egy újabb hónap múlva fizetjük vissza a fennmaradó 10 ezret, akkor 5,250 Ft-ba került az ingyenesnek vélt hitel. A másik - szimpla ciklusos - esetben mindezt 250 Ft-ból ússzuk meg...
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
- Figyelem: fontos határidő jár le kedden - több százezer autós érintett
- Ön is megtanulhat majomul: az emberi nyelv alapjai a gesztusaikban rejlenek
- Az Osztrák Néppárt elvesztette abszolút többségét az alsó-ausztriai tartományi választáson
- Mit ad az új évad? Ciklonok sorozatát
- Halálos baleset Budapesten
- Dánia nyerte a férfi kézilabda-világbajnokság döntőjét
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


