Tihanynál ismét megelevenedett a cápás filmek világa. Július 8-án, kedden videóra vették a Balatonban úszkáló „magyar tenger cápáját”, amelyről hamar kiderült, mi is valójában.

Látványos, de annál veszélyesebb inváziós faj terjed a dél-alföldi homokvidéken – figyelmeztetnek a szakemberek. Az ásotthalmi tanyavilágban már egy egész előkertet elfoglalt a kivadult kaktusz. A probléma nem csupán esztétikai: a kaktusz sűrűn nő, tüskés, kiszorítja az őshonos növényfajokat, ráadásul komoly gondot okoz a mezőgazdasági és rekreációs területeken is.
Egyre komolyabb természetvédelmi problémát jelent a dél-alföldi tájba nem illő, inváziós kaktuszfaj, a heverő medvetalpkaktusz (Opuntia humifusa) terjedése – erről számolt be a Délmagyar. Az amerikai eredetű, eredetileg dísznövényként ültetett kaktuszfaj már nemcsak Szeged környékén, hanem az ásotthalmi tanyavilágban is megjelent – ott már egy egész előkert sűrűn tele van velük.
A látványos, lapos medvetalpakhoz hasonló leveleiről ismert faj fagytűrő, és mivel jól alkalmazkodik a homokos talajhoz, gyorsan képes elvadulni. Az Ökológiai Kutatóközpont és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság évek óta figyelemmel kíséri a faj terjedését. A Kaktuszok a természetben nevű civil adatgyűjtő oldal szerint már legalább 76 helyszínen bukkantak rá Magyarországon, köztük Ásotthalmon is.
Veszélyezteti az őshonos növényvilágot
A probléma nem csupán esztétikai: a kaktusz sűrűn nő, tüskés, kiszorítja az őshonos növényfajokat, ráadásul komoly gondot okoz a mezőgazdasági és rekreációs területeken is. A gyomirtók kevéssé hatékonyak ellene, mechanikus irtása pedig költséges és időigényes. A szakemberek szerint kulcsfontosságú a lakosság bevonása: aki inváziós kaktuszt lát természetes élőhelyen, jelezze a természetvédelmi hatóságoknak.
A globális felmelegedés és a mediterrán dísznövények iránti lelkesedés egyre több különleges fajt hoz be a hazai kertekbe. Szegeden nemrég fagytűrő pálmákat ültetett a városi környezetgazdálkodás egy vihar által megrongált park fáinak pótlására, és a szakértők szerint már több száz banánfa is élhet a városban. A természetvédelem szempontjából azonban a kontrollálatlan terjedés nemcsak esztétikai kérdés – hanem ökológiai veszélyforrás.

Tiszafüred most Ibiza lesz, csak több lángossal és halászlével: Mr. President és Minelli is ott lesz
Megtelik élettel a Tisza-tó partja július 10–13. között: a Tisza-tó Feszt és a több évtizedes múltra visszatekintő Tiszafüredi Halasnapok közös rendezvénye idén is a Tisza-tavi...
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


