A Pénzcentrum 2025. július 26.-i hírösszefoglalója, deviza árfolyamai, az EuroJackpot nyerőszámai, heti akciók és várható időjárás egy helyen!

Sok magyar vállalkozás még csak most szembesült azzal, az elkövetkező időben mennyit kell majd fizetnie az energiáért, ebben az időszakban kötik meg az új szerződéseket az energiaszolgáltatókkal. A cégek januártól az áram drágulásától tartanak. Két lehetőségük van: a költségnövekedés kigazdálkodása érdekében tovább emelik az árakat, vagy leállnak a működéssel.
A magyar vállalatok többsége éves, vagy még hosszabb időre kötött szerződésben áll a szolgáltatójával, ezeknek a megállapodásoknak a fordulónapja pedig a gáznál október, míg az áramnál január elején érkezik csak el. Vagyis az energiaárak idei megugrása a vállalatok jelentős részének először most októberben jelent majd drasztikus költségnövekedést, amit januárban követ egy újabb kör - írja a G7. A gáznál mostanra mindenki pontosan látja, hogy mennyivel fog többet fizetni, mint eddig. Azok a cégvezetők, akinél „csak” 5-6-szorosára emelkedett az energiaköltség, még szerencsésnek érezhetik magukat.
Vannak olyan szerencsés cégek, akik a gázt - vagy annak egy részét - rögzített áron kapják, és hosszabb időre érvényes szerződésük van. Azok viszont, akiknek a szerződése lejár szeptember végével, 6-10 vagy akár 16-szoros költségnövekedéssel kalkulálhatnak jelenleg. A lap által megkérdezett cégek közül ráadásul fix árat senki nem tudott kiharcolni, ami azt jelenti, hogy tovább nőhetnek a költségeik. Ilyen szintű költségnövekedést a tartalékokból csak azok tudnak kigazdálkodni, akik tényleg kifejezetten kevés áramot és gázt használnak fel a működésükhöz. A vállalatok elég jelentős része azonban nem ilyen - írja a lap.
A lakosság mindenképp rosszul jár
A vállalkozás a túlélés érdekében vagy emelik az árakat, vagy felfüggesztik működésüket. Míg előbbi tovább súlyosbítja az inflációt, utóbbi megoldás felmondási hullámot hozhat. Több cég 10 százalékos áremelkedést tervez, ez azonban még nem a vége a költségnövekedésnek, így a drágulásnak sem. Az is előfordulhat, hogy egyes termékek lekerülnek a boltok polcairól, mert előállításuk túlontúl energiaigényes és előtérben helyeződhetnek az energiatakarékos előállítású áruk.
Azok a cégek vannak a legnagyobb bajban, amelyek nem tudják áthárítani a költségnövekedés egy részét sem. Jó példa erre a műtrágyagyártás: sorra állnak le a termelőegységek, a magyar Nitrogénművek sem termel már hetek óta. Más iparágakban is könnyen a műtrágyagyártáshoz hasonló helyzet alakulhat ki, amelyekben nagy a földgáz- és áramfelhasználása alapján a kitettség:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Néhány ágazatban elkerülhetetlennek tűnnek az elbocsátások is, amelyek már meg is kezdődtek. A munkanélküliség emelkedése ilyen magas infláció mellett viszont a kereslet visszaesését fogaj eredményezni, ha pedig nincsen kereslet, mégtöbb vállalat lesz nehéz helyzetben. Tehát a jelenlegi energiaválság láncreakciót indíthat el:

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


