A felmérés szerint a magyar grillezők egyre tudatosabbak, 76% vallja, hogy hús és hús között van különbség.

Egy népszerű TikTok-videó kavarta fel az állóvizet a Lidl egyik kedvelt terméke körül: a frissnek tűnő fahéjas csigában ugyanis közel ötven különféle összetevő található. Bár a termék nem sért élelmiszerbiztonsági előírásokat, a lista így is elgondolkodtató.
A Lidl saját márkás pékárui közé tartozó fahéjas csiga régóta kedvelt finomság a vásárlók körében – olcsó, finom, és frissen sütve illatozik az áruházak „kis pékség” részlegéből. Egy TikTok-felhasználó azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ami elsőre egyszerűnek és ártatlannak tűnik, az valójában meglepően komplex összetételű.
A videóban a következőket mondja:
„Soha ne vegyetek semmit a kis pékségből. Nézd csak meg: ez egy fahéjas csiga. Azt hinnéd, csak kenyér, egy kis fahéj meg cukormáz. Nem is lenne olyan rossz. De valójában ez az egy darab 50 különböző összetevőt tartalmaz. Ez teljes őrület. Ez egy ultra-feldolgozott őrültség, amire semmi szükség a táplálkozásodban.”
A magyar Lidl oldalán elérhető termékleírás alapján a fahéjas csiga valóban hosszú összetevőlistával rendelkezik. A legfontosabbak közé tartozik:
- búzaliszt, cukor, ivóvíz
- többféle margarin és sütőmargarin (pálmazsírral, emulgeálószerekkel)
- 1,2% őrölt fahéj, módosított keményítő
- stabilizátorok (pl. xantángumi, guargumi)
- lisztkezelő szer (aszkorbinsav), étkezési savak (pl. citromsav, ecetsav)
- tojáslé, élesztő, aromák
- enzimek, emulgeálószerek, színezék (karotinok)
Ezek összesen valóban közel ötven különféle komponenst jelentenek, ha egyenként számoljuk.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
De miért kerül bele ennyi minden? A kereskedelmi célú pékáruk esetében nemcsak az íz, hanem az eltarthatóság, az állag, a szállíthatóság, valamint az egyenletes minőség is fontos szempont. Ezekhez gyakran használnak állományjavítókat, térfogatnövelő szereket, savanyúságot szabályozó anyagokat emulgeálószereket és aromákat
Fontos azonban hangsúlyozni: a Lidl nem sért semmilyen élelmiszerbiztonsági előírást, az összetevők mindegyike engedélyezett és bevizsgált. Az élelmiszeriparban ez teljesen megszokott gyakorlat – ugyanakkor fogyasztói oldalról jogos lehet az igény a rövidebb, átláthatóbb hozzávalólistára.
Így néz ki egy házi változat – felesleges adalékok nélkül
Összehasonlításként megnéztük Szabi, a pék klasszikus fahéjas csigareceptjét is, amely néhány természetes hozzávalóból készül: liszt, tojás, tej, vaj, barna cukor, élesztő, fahéj, semmi emulgeálószer, semmi „stabilizátor”, semmi módosított keményítő
A Lidl fahéjas csigája tehát nem veszélyes, és a magyar (valamint uniós) szabályozásoknak tökéletesen megfelel. A kérdés inkább az: szükség van-e arra, hogy egy frissen sültnek tűnő péksüti ipari módon legyen „túlbiztosítva”? Ha valaki csak alkalmanként eszik ilyet, vélhetően nem okoz problémát – de aki rendszeresen fogyasztja, talán elgondolkodik azon, mit is vesz valójában.

Bárkinél lapulhat egy több tízezret érő játék-kincs: megőrülnek érte a gyűjtők, nagyon könnyű eladni
Egyre több felnőtt kezdett gyűjteni Hot Wheels vagy Matchbox kisautókat, ami új piacot nyitott a kereskedőknek is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


