19 °C Budapest

Hogy is van a magyar rendszer?

Pénzcentrum
2008. szeptember 10. 12:00

Milyen a magyar innovációs rendszer? Van, akinek ez a kérdés álmatlan éjszakákat okoz, persze akinek nem, annak sem árt tudnia egyet s mást a hazai kutatás-fejlesztési, s innovációs képességekről, mert ezek jelentik a jövő és a fejlődést alapját. Már második alkalommal készít erről háttértanulmányt az OECD.

Hazai rendszer

Nemzeti innovációs rendszer:
Olyan gazdasági, társadalmi, politikai, szervezeti, intézményi és egyéb tényezők, melyek hatást gyakorolnak az innovációk fejlődésére, terjedésére és alkalmazására.

A háttértanulmány hazai rendszerrel kapcsolatosan kiemelt egyik fő megállapítása, hogy nemzetközi összehasonlításban a magyar k+f ráfordítások szintje alacsony, a teljes k+f ráfordítás GDP-hez viszonyított aránya az OECD átlag 42 százaléka körüli, miközben az egy főre jutó k+f kiadás csupán az OECD átlag negyede.

Annak ellenére, hogy a kutató-fejlesztők létszáma erőteljesen nőtt az elmúlt néhány év során, az 1000 foglalkoztatottra vetített számuk még így is csupán meghaladja az OECD átlag felét (55%). Ha mindezt figyelembe vesszük, úgy a magyar kutatók publikációs tevékenysége igen hatékonynak tekinthető.


A legtöbb kutatót egyébként 2006-ban a vállalkozások foglalkoztatták, s a ráfordítások alapján is ez volt a legnagyobb k+f szektor. Ennek ellenére még mindig nagyon alacsony nemzetközi összehasonlításban a vállalkozások részaránya a k+f tevékenységen belül. Összességében megállapítható, hogy a magyar k+f és innovációs tevékenységet mérő mutatók többsége elmarad az OECD átlaga mögött.

 

Kattints a képre a nagyításhoz!


Nem lehet kapcsolatot teremteni

Jelenleg annak ellenére, hogy rendszeresen gyűjtik a vállalkozások k+f és innovációs tevékenységét, s a gazdasági teljesítményüket is mérő adatokat, nem lehet vállalati szintű adatokra támaszkodó elemzést végezni az innováció és a gazdasági növekedés közötti kapcsolatról, az adatvédelmi előírások miatt.

Iparjogvédelem

Egyértelműen kijelenthető, hogy a magyar iparjogvédelmi tevékenység intenzitása messze alulmarad az OECD, illetve az EU25 átlagától.

Innováló vállalkozások

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A magyar vállalkozások elenyősző része, mindössze ötöde végez valamilyen innovációs tevékenységet. Az alacsony szintet a vállalkozások az új termékek és szolgáltatások iránti kereslet hiányával indokolják, azonban emellett akadályként jelenik meg az innováció magas költsége és a saját pénzügyi források hiánya.

Az elmúlt évek felmérései arra mutatnak rá, hogy a valóban vállalkozási céllal alapított cégek aránya meglehetősen alacsony. Az alapítások legfőbb indítéka a munkahelyek hiánya. A piacra lépés egyik korlátja az adminisztrációs költségek magas szintje. Míg egy új vállalkozás bejegyzése alig tart hosszabb ideig itthono (16 nap), mint az OECD átlag (14,9 nap), azonban a valós költségek szintje 3,5-szer magasabb, s a jegyzett tőke minimális szintje is kétszerese ennek az átlagnak.

Ha a megszüntetést vizsgáljuk, az sem mutat rózsásabb képet, ugyanis ez kétszer annyiba kerül itthon, s ráadásul 8,4 hónappal több időt is vesz igénybe, mint az OECD-átlag. Emellett bonyolultabb az adórendszerünk, s az adószint is magasabb.

Finanszírozás

A hazai vállalkozások kisebb mértékben használják fel saját forrásaikat a k+f tevékenység finanszírozására, mint az uniós országok nagy részében tapasztalható, azonban a külföldi források szerepe lényegesen fontosabb. Annak ellenére, hogy több tucatnyi kockázati tőke társaság működik Magyarországon, az elérhető kockázati tőke mennyisége nemzetközi összehasonlításban a GDP-hez viszonyítva kicsi, ráadásul többnyire nem is innovatív tevékenységbe fektetnek az alapok.

 

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 2. csütörtök
Zsigmond
18. hét
Május 2.
Jelszó világnap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem