22 °C Budapest
háztartási hulladék az utcán elhelyezett nagy kupacban

Indul a 2025-ös bírságszezon: ezért 150 ezres büntetést kaphatnak az ingatlantulajok

2025. február 24. 13:03

A héten elindul a 2025-ös lomtalanítási szezon Budapesten. Összeszedtük mit érdemes tudni az idei évben: fontos, hogy több kerület is zónákra van osztva, és több napon át gyűjtik be a lomokat. Viszont nem mindegy, hogy mikor rakjuk ki a szemetet: érdemes megnézni a bedobott értesítőt, ugyanis ha valaki nem a megadott időpontban helyez ki lomokat, az szabálysértést követ el, ha elkapják, pénzbüntetésre számíthat. Ugyanúgy következményei lehetnek annak is, ha valaki elviszi a kihelyezett lomokat.

Ezen a héten indul a 2025-ös budapesti lomtalanítási szezon: február 28-án, pénteken a V. kerületben viszo el a lomokat a MOHU, március elsején, szombaton pedig az első kerületben. 

Csepelen (XXI. kerület) március 2-13. a lomtalanítás dátuma, itt összesen 10 körzet lesz, az alábbiak szerint:

És már azt is tudni a hivatalos honlap alapján, hogy a XIII. kerületben március 16-án indul a lomtalanítás, és egészen 23-áig rart. A kerületet hét körzetre osztották, az alábbiak szerint:

Egyébként az is kiderült nemrégiben, hogy a vidéki nagyvárosok közül 2025. évi tavaszi lomtalanítás Pécs történelmi belvárosában március 17-e és május 21-e között lesz. A pontos dátumokat utcánkénti bontásban tette közzé a Dél-Kom Kft. a korábbi évek gyakorlatának megfelelően, amit ebben a cikkben tettünk közzé. A történelmi belvároson kívül a házhozmenő térítésmentes lomtalanítás kérhető.

Fontos tudni, mikor lehet kirakni a lomokat!

Visszatérve Budapestre: a MOHU külön kiemeli, hogy az egyes ingatlanokra vonatkozó lomkikészítés pontos időpontjáról a lakosok a postaládájukba eljuttatott hírlevélből tájékozódhatnak. Az ingatlantulajokat arra kérik, hogy

az említett levélben megjelölt napon, 18 óra után készítsék ki a lomokat a közterületre.

Büntetnek a hatóságok!

Erre különösképp azért kell figyelni, mert hatályos magyar törvények szerint tilos idő előtt kitenni a lomokat, ez a szabály hosszú évek óta érvényben van, mégis kevesen tudnak róla. Ugyanis aki települési hulladékot a közterületen engedély nélkül lerak, elhelyez, vagy nem a kijelölt lerakóhelyen rak le vagy helyez el, szabálysértést követ el, 

melynek büntetése hatósági eljárás megindulása esetén 150 000 forintig terjedhet. 

Emellett a jogszabályok szerint az utcára kihelyezett lom az aktuálisan hulladékgazdálkodásért felelős szervezet tulajdonába kerül. Bárki, aki az elszállításra váró lomokból engedély nélkül elvisz bármit, vagyon elleni szabálysértést, sőt bizonyos esetekben akár bűncselekményt is elkövethet. Az eltulajdonítás ugyanis lopásnak minősülhet, amelynek jogi következményei lehetnek, a cselekmény súlyosságától függően szabálysértési vagy büntetőeljárás is indulhat az elkövető ellen.

Mit lehet kitenni és mit nem lomtalanításkor?

Lomtalanítás alkalmával kizárólag a háztartásban feleslegessé vált nagydarabos hulladék (pl. elhasználódott bútor, ágybetét, szőnyeg) helyezhető ki a ház elé.

A tájékoztató szerint kihelyezhető:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • háztartásban feleslegessé vált nagydarabos hulladék, ami mérete miatt nem helyezhető a kukába
  • bútor
  • matrac
  • szőnyeg, bőrönd
  • nagyméretű sportszer (pl. síléc)
  • használati tárgy

Nem helyezhető ki a háztartásban naponta képződő kommunális hulladék, valamint a szelektíven gyűjthető csomagolási hulladék, például papír, műanyag és fém. Tilos továbbá az építési és bontási törmelék, mint a csempe, valamint a sitt, föld, szénpor, hamu és gumiabroncs kihelyezése. Nem rakható ki síküveg, zöldhulladék, textil, ipari vagy szolgáltatási tevékenységből származó hulladék, illetve elektromos és elektronikai hulladék sem. Különösen fontos, hogy veszélyes hulladékot semmilyen körülmények között nem szabad közterületre tenni!

A MOHU arra kéri a lakosságot, hogy a fahulladékokat az egyéb lomoktól elkülönítve helyezzék ki. A fából készült lomok szelektív gyűjtése lehetőséget biztosít ezen értékes anyag hatékony újrahasznosítására, ezért munkatársaik – a körülményeket figyelembe véve – lehetőség szerint külön célgéppel szállítják el azokat a lomtalanítás során.

A fahulladékok közé tartozik a tömör fa, deszka, léc, forgácslap, lapra szerelt bútorok (a bútor részét képező zsanér, kilincs, fióksín és csavarok benne maradhatnak), OSB-lapok, rétegelt lemez, lapra szerelt faláda, rekesz és raklap. Ugyanakkor fontos, hogy a fahulladékok közé ne kerüljenek kerti zöldhulladékok, nem lapra szerelt vagy kárpitozott bútorok, egyéb anyagokat tartalmazó fahulladékok (például rászögelt szövet vagy ráragasztott tükör), MDF/HDF lapok, illetve fa nyílászárók.

Emellett azt is kérik a lakosságtól, hogy a lomokat a lakóházuk előtti, a hulladékgyűjtő járművek számára könnyen megközelíthető közterületen helyezzék ki, ügyelve arra, hogy ne akadályozzák sem a gyalogos, sem az autós forgalmat. Emellett fontos, hogy a lomokat ne tegyék az úttestre, bicikliútra vagy zöldterületre.

Ha lemaradnál...

Azok számára is van megoldás, akik lemaradnának a szokásos lomtalanításról, vagy akiknek olyan sok hulladékuk van, hogy nem tudják kivárni, míg lakóhelyük sorra kerül. A budapesti háztartások egész évben leadhatják lomjaikat az alábbi hulladékudvarokban:

  • XV. kerület: Károlyi Sándor út 166.
  • XVIII. kerület: Besence utca 1/a.
  • XVIII. kerület: Ipacsfa u. 14.
  • XXII. kerület: Nagytétényi út 335.

Fontos megjegyezni, hogy nem lehet korlátlan mennyiségben hulladékot leadni: az éves kvótákról ebben a táblázatban lehet tájékozódni.

Ha pedig nem lomokat, hanem mondjuk építési törmeléket, hungarocellt, veszélyes hulladékot szeretnél leadni, akkor érdemes ebből a táblázatból tájékozódni, ugyanis egyes hulladékfajtákat akár 18 helyen is le lehet adni Budapesten.

Új lomtalanítási rendszer Budapesten

Korábban nagy visszhangot váltott ki a bejelentés, miszerint megszüntetnék a hagyományos lomtalanítást. Az eredeti elképzelés szerint az utcára történő kihelyezés helyett a lakosok egyénileg kérhetnék a lomok házhoz menő elszállítását, illetve hulladékudvarokban adhatnák le azokat. Később azonban, ahogyan arról a Pénzcentrum is beszámolt, bejelentették, hogy egy kétéves átmeneti időszak után vezetik be Budapesten az új rendszert: 2027. január 1-jéig a kerületek maguk dönthetnek arról, hogy lakosaik évente egyszer továbbra is az utcára helyezhetik-e ki a lomokat, vagy az új rendszer szerint kijelölt gyűjtőpontokon kell leadniuk azokat. Erről Lantos Csaba energiaügyi miniszter tájékoztatott 2025. január közepén.

Az új rendszer 2027-től lép életbe, amelynek keretében a lomokat egy regisztrációs eljárást követően évente egyszer ingyenesen elszállítják a házaktól. Addig a kerületek eldönthetik, hogy megtartják-e a jelenlegi gyakorlatot, vagy csatlakoznak az új megoldáshoz, amelyben a lomok kijelölt gyűjtőpontokon, szelektíven is leadhatók lesznek. Világi Oszkár, a Mol-csoport vezérigazgató-helyettese hozzátette, hogy Budapesten a lomtalanítás során évente 30-40 ezer tonna hulladék kerül az utcára, és céljuk, hogy ennek legalább 80 százalékát újrahasznosítsák.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 16. szerda
Valter
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?