Tegnapi cikkünkben már beszámoltunk róla, hogy további termékkategóriákkal bővült az Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója.
Indul a parlagfűszezon, amely nem csak azt a becslések szerint 1,5 millió magyart fenyegeti, akik érzékenyek a növény pollenjére, hanem a kerttel, földterülettel rendelkezőket is. Ugyanis – a korábbi évekhez hasonlóan – akár komoly bírságra is számíthatnak azok, akiknek a kertjében, földjén elburjánzik az allergén növény.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) már a múlt hétvégén jelezte, hogy a parlagfű pollenkoncentrációja több helyen is elérheti a tüneteket okozó közepes szintet. Az intézmény közlése szerint a korábbi évekhez képest csapadékosabb és melegebb nyári időjárás kifejezetten kedvezett a parlagfű növekedésének, így javasolták, hogy a növény virágporára érzékenyek a lehető leghamarabb kezdjék meg az allergiás tünetek erősségének mérséklését célzó gyógyszeres kezelést.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hét eleji helyzetképe szerint parlagfű fejlettségi állapota változatos képet mutat az országban. A beszámoló szerint a növények nagysága a leggyakrabban a 2-4 levelestől a 120 cm-es magasságig terjed, jóllehet Borsod-Abaúj-Zemplén és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a 160, Békés vármegyében pedig a 200 cm-t is meghaladják a legmagasabb példányok. Már zajlik a növények vegetatív stádiumból a generatív stádiumba való átmenete – az utóbbi stádiumú növények aránya többnyire 10-80 százalék közötti volt a hét elején.
Ugyanakkor már megjelentek a virágbimbós állapotban lévő parlagfüvek is, sőt, a vármegyék többségében már a virágzás kezdetén lévő, virágzó növények is megjelentek, jóllehet ezek aránya még csak néhány százalékos volt a hét első felében. Ez pedig nem csak a növény pollenjére allergiás – becslések szerint – mintegy 1,5 millió magyar számára rossz hír, hanem a kerttel, földterülettel rendelkezők számára is terhet jelent, elvégre kötelességük a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, valamint ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Parlagfűszezon = bírságszezon
Mint említettük, a korábbi évekhez hasonlóan most is bírságra számíthatnak azok, akik hagyják, hogy elszaporodjon a gyom földjükön. A kérdést változatlanul a 2008. évi XLVI. törvény szabályozza, amely kimondja, hogy a földhasználóknak kötelező megakadályozniuk a parlagfű virágzását a birtokukon. A kötelezettségüket elmulasztókra növényvédelmi bírságot szabhatnak ki, melynek összege a fertőzött terület nagyságától, illetve a földterület elhelyezkedésétől függ.
A legkisebb büntetési tételre azok számíthatnak, akiknek belterületen van 50 négyzetméternél kisebb földterületük – ebben az esetben a büntetés 15 ezer forint. Az 50-200 négyzetméter közötti földek esetében 15 és 50 ezer, a 200-1000 ezer négyzet közöttiek esetében pedig 50 és 100 ezer forint közötti büntetés szabható ki. Az ennél is nagyobb, ám 1 hektárnál kisebb földekre már 100 ezer és 750 ezer forint közötti büntetési tételre is számíthatunk, ám ha a föld mérete az 1 hektárt is meghaladja, akkor akár 5 millió forint is lehet a bírság maximális összege.
Más a helyzet akkor, ha a gyomos telek külterületen helyezkedik el – a büntetési tételek hasonlóak, ugyanakkor csak nagyobb földterületek után kerülnek kiszabásra:
- 1 hektár alatt 15 ezer – 50 ezer forint,
- 1 hektár vagy nagyobb, de 5 hektárnál kisebb földnél 50 ezertől 150 ezer forint,
- 5 hektár vagy nagyobb, de 10 hektárnál kisebb földnél 150 ezertől 225 ezer forint,
- 10 hektár vagy nagyobb, de 30 hektárnál kisebb földnél 225 ezertől 1 millió forint,
- 30 hektár vagy nagyobb, de 50 hektárnál kisebb földnél 1 milliótól 2 millió forint,
- 50 hektár vagy nagyobb, de 100 hektárnál kisebb földnél 2 milliótól 3,75 millió forint,
- 100 hektár vagy nagyobb földnél pedig 3,75 milliótól 5 millió forintig terjedhet a büntetési tétel nagysága.
Tavaly is repkedtek a bírságok
A Nébih korábbi közlése szerint 2023-ban összesen 94 esetben szabtak ki belterületen büntetést – a legmagasabb, egyösszegben kiszabott tétel 750 ezer forint volt. Ugyanakkor azt is tudhatjuk, hogy a belterületi ingatlanok tulajdonosai összesen 4 122 000 forintot fizettek be büntetésként, így gyaníthatóan a többség csak néhány tízezer forintos büntetést kaphatott.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ennél lényegesen több büntetést szabtak ki a külterületi földekre – 2023-ban 1 845 bírsághatározatot szabott ki a Nébih, melyek összesen 2 685 hektárnyi területet érintettek. Ebben az esetben a kiszabott büntetések összértéke 94 752 000 forint volt, melyen belül a legnagyobb tétel 3 750 000 forintot tett ki. Az adatok alapján itt is feltételezhetjük, hogy a bírságoltak többsége megúszta néhány tízezer forinttal.
Be is jelenthetjük
Az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) által végzett korábbi felmérés szerint a magyar lakosság mintegy 20 százaléka szenved orvos által is diagnosztizált pollenallergiában, jóllehet becslések szerint ez az arány valójában 30 százalékos is lehet. A kifejezetten a parlagfű pollenjére allergiás magyarok számát 1,5 millióra teszik a szakértők, tehát nagyon is sokakat érint, ha valaki elhanyagolja a tulajdonában, művelésében lévő földterületen a gyomirtást. Éppen ezért mi is bejelentést tehetünk, ha ilyet tapasztalunk a környezetünkben.
A Nébih honlapján elérhető tájékoztatást szerint bejelentést külterület esetén
- megyei kormányhivatalok járási földhivatalainál,
- kormányablakoknál,
- megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi osztályainál,
- Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ügyfélszolgálatán (elektronikus úton),
míg belterületen
- önkormányzatoknál
- megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi osztályainál,
- kormányablakoknál,
- Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ügyfélszolgálatán (elektronikus úton) tehetünk.
A bejelentést személyesen, telefonon, levélben és elektronikus úton is megtehetjük.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.
A legkisebbek számára is érthetővé és elérhetővé tenné a tudományt a korábban a NASA-ban is dolgozó Hargitai Henrik bolygó- és felszínalaktan-kutató.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.