A Credit Suisse elemzése szerint az elmúlt egy évben 26-96 % közötti mértékben emelkedtek az ingatlanárak a legnagyobb kínai városokban. A brutális emelkedés hátterében a tavaly októberben bevezetett vásárlást ösztönző eszközök állnak, melyek hatására rendkívül túlfűtötté vált az ingatlanszektor. A piaci szereplők körében fokozódik az aggodalom, mivel attól tartanak, hogy a kedvezmények év végi eltörlése mélyrepüléshez vezethet.
A gazdasági válság jelentősen visszavetette az egyes szektorok teljesítményét, a kínaiak ennek elkerülése érdekében különböző vásárlást ösztönző eszközt vezettek be az ingatlanpiacon. Ezek közé tartozott az első lakást vásárlók kamattámogatása és az ingatlan tranzakciók után felszámított adók és illetékek mérséklése.
A piac a várakozásoknak megfelelően reagált az intézkedésekre, de mivel senki nem akart kimaradni a kedvezményekből, sokan előre hozták a vásárlásaikat. A vásárlói rohamra az árak emelésével reagáltak a fejlesztők, így létrejött a kedvezmények által táplált buborék az ingatlanpiacon. A fejlesztők most attól tartanak, hogy a kedvezmények év végi visszavonása ellentétes hatást vált ki és a piac szabadeséssel kezdi a 2010-es évet.
2009 első kilenc hónapjában 17,7 %-kal 367 milliárd dollárra nőtt a kínai ingatlan beruházások összértéke, az eladott nettó hasznos alapterület pedig 46,4 %-kal több mint az előző év hasonló időszakában. Ez a növekedés mindenképpen figyelemre méltó, ezért a kormány nem zuhanásra, hanem a túlfűtött piac lehűtését várja az ösztönzők visszavonásától.
Az utolsó két hónap rohamára felkészültek a beruházók, akik szerint a jelenlegi környezetre beárazott lakásokat sokkal nehezebb lesz 2010-ben a kedvezmények nélkül értékesíteni. A pénzügyi szektor sem repes az örömtől, mivel a finanszírozási feltételek is szigorodnak, ami a piac szűküléséhez vezethet, az árak esetleges csökkenése pedig a bedőlt hitelek számának emelkedéséhez vezethet.

Bődületesen elszálltak a magyar lakásárak, de ez még csak a kezdet: most jöhet az igazi fekete leves
Az új program célja, hogy enyhítse az elszállt lakásárak hatását, és ismét elérhetővé tegye az otthonteremtést sok család számára.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


