A fővárosi önkormányzat néhány nappal ezelőtt közzétette a luxusadó bevételekre vonatkozó statisztikáit. Idén eddig kevesebb, mint 500 luxusingatlan után fizettek adót a tulajdonosok, miközben az ingatlanos portálok adatbázisai szerint több ezerre tehető az eladásra kínált 100 millió forintot meghaladó értékű lakóingatlanok száma és akkor még nem beszéltünk azokról, akiknek esze ágában sincs megszabadulni a villájától.
Az adatok összevetésekor szinte ordít, hogy vagy a szabályozásnak van egy gyenge pontja, amit sokan kihasználnak, vagy sokan fittyet hánynak a törvényi kötelezettségükre. Az adó elkerülése érdekében a jogszabály bevezetése idején lázas társasház alapításba kezdtek a villaépületek tulajdonosai, mivel az adót helyrajzi számonként vetik ki.
Ha a földszint és az emeletek a társasház alapító okirat szerint külön helyrajzi számot kapnak és külön-külön százmillió forint alatti értéket képviselnek, akkor - annak ellenére, hogy a teljes ingatlan egy kézben van - nem róható ki luxusadó. A rendelet megalkotóinak erre mindenképpen gondolni kellett volna és ennek megfelelően módosítani lehetett volna a társasház alapítás szabályait, vagy adófizetésre kötelezni az egy kézben lévő álca-társasházak tulajdonosait.
Az elmúlt évben a magánszemélyek közül 435-en fizettek összesen 113 millió forint luxusadót, idén csatlakoznak hozzájuk a gazdasági társaságok, melyek várhatóan további 35 millió forintot fizetnek majd be ezen a címen. Eddig nem kevesebb, mint 58 társaság tett eleget törvényi kötelezettségének, ami fővárosi szinten elenyésző szám.

A jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint a luxusadó a 100 millió forintot meghaladó értékű lakó- és üdülőingatlanokra vonatkozik. Az adó alapja a százmillió forint feletti rész, a mértéke pedig fél százalék évente. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy 110 millió forintos lakóépület után 50 ezer forintot kell évente fizetni. 2008 előtt csak a magánszemélyekre vonatkozott a rendelet, de idén kiterjesztették a vállalkozásokra is.
A nagy értékű ingatlannal rendelkező családok próbáltak azzal védekezni, hogy több tulajdonosa van az ingatlannak és az egyes tulajdonosrészek nem érik el a százmillió forintot. Mivel a rendelet szerint helyrajzi számra lebontva kell megfizetni, ezért ez a próbálkozás nem vezetett eredményre. A résztulajdonosok a tulajdoni hányadaik arányában kötelesek az adót megfizetni, de még mindig több ezerre tehető a mulasztók száma.
Az adófizetési kötelezettség építés esetén a használatbavételi engedély kiadását, vásárlás esetén a tulajdonjog, vállalkozásoknál pedig a vagyoni értékű jog megszerzését követő év első napjától lép életbe. A százmilliós ingatlanok vásárlása esetén egyre inkább bevett gyakorlattá válik az offshore cégeken keresztül történő tulajdonosváltás.
Az eladó alapít egy offshore céget és alacsonyabb értéken apportálja az ingatlant a gazdasági társaságba, majd eladja a cég üzletrészét a vevőnek. A földhivatali ingatlan nyilvántartásban nem történik újabb átírás, a cégbíróságon pedig annyit dokumentálnak, hogy megváltozott egy társaság tulajdonosi szerkezete.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 127 668 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,39%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az Erste Banknál 10,06%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az eladó - ha több mint öt éve tulajdonosa az ingatlannak - elkerüli a személyi jövedelemadó fizetést, miközben a vevő - mivel nem ingatlant, hanem üzletrészt vásárolt - több millió forintos vagyonszerzési illetékfizetési kötelezettség alól mentesül, bár cserébe kap egy céget. Egy százmillió forintos ingatlan normál adásvételénél a vevőnek közel hatmillió forint illetéket kell befizetni az államnak.
A luxusadó megállapításának megkönnyítése érdekében a minisztérium kerületenként és megyénként meghatározta az értékhatárokat. Az adó számításakor ezeket a táblázatokat veszik figyelembe az önkormányzatok, de a helyi viszonyok figyelembe vételével az abban szereplő értékeket kötelesek utcánként tovább részletezni.

A luxusadót a helyi adóknak megfelelően két részletben március 15-is és szeptember 15-ig kell megfizetni. A jogszabály szerint a dupla adóztatás elkerülése érdekében a luxusadóból az építmény- és a kommunális adó levonható. Ezen kívül az épület korától és állagától függően további szorzószámokat, korrekciós tényezőket figyelembe lehet venni.
A földhivatali ügyleteket nyomon tudja követni az APEH hatáskörébe került Illetékhivatal, így a 100 millió forint feletti ingatlanok tulajdonosváltása esetén könnyebbé vált a luxusadó fizetési kötelezettség ellenőrzése. A főváros szerint az elmúlt két év nem igazán nevezhető sikertörténetnek, a helyi adóknak csak elhanyagolható százaléka származott ebből az adónemből.
A Brancs a hazai piacon egyedi koncepciójával és célközönségével gyakorlatilag indulása óta aktív résztvevője a startup világnak.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
-
Videó: bejutottunk a Telekom irányítási központjába: itt biztosítják, hogy viharban is legyen net
A hét minden napján, a nap 24 órájában felügyelik a Telekom teljes hálózatát és összes szolgáltatását.
-
Winelovers Grand: a borkedvelők paradicsoma (x)
A Winelovers Grand az év első borfesztiválja; Április 1-jén a borok kerülnek a középpontba a Corinthia Budapest impozáns termeiben, és ez nem áprilisi tréfa!
-
Menedzserek a társadalomért - Fókuszban a Jövő! konferencia (x)
MENEDZSERSZÖVETSÉG - HATÉKONY VÁLLALATVEZETÉS a sikeres jövőért!
- Akár a BL-ből is kizárhatják a Barcelonát
- Úttörők - Utah állam korlátozza a gyerekek közösségimédia-használatát
- Súlyos hiba a ChatGPT-nél, félhetnek a felhasználók
- A polgármester megmagyarázza a lomb nélküli lombkoronasétányt
- Mielőtt magával is végzett volna, kihívta a rendőrséget
- Lapértesülés: Magyarországot nem hívták meg a demokráciacsúcsra
Fenntartható élelmiszergyártás – Ez a jövő befektetése?
MISKOLC - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!
DEBRECEN - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


