A Magyar Energia Hivatal értékelte a villamos energia ellátás megbízhatóságának 2007. évi színvonalát. Az értékelésre meghívást kaptak a hálózati elosztói engedélyesek, a Magyar Villamosenergia Rendszerirányító Zrt. és a fogyasztói érdekképviseleti szervezetek.
A Hivatal több mint tíz éve értékeli az ellátás folyamatosságát és más szolgáltatási színvonal jellemzőket. A villamos energia törvény alapján 2003. óta van
lehetősége megállapítani a Hivatalnak a minimális minőségi követelményeket és az elvárt színvonalat, amelyek - a rendkívüli időjárás hatásának ellensúlyozása érdekében - hároméves átlagok alapján kerültek megállapításra. A minimális minőségi követelmények a fogyasztók számára legfontosabb, nemzetközileg elfogadott mutatók alapján a következők:
> A villamos energia ellátás megszakadásának átlagos gyakorisága
> A villamos energia ellátás megszakadásának átlagos időtartama
> Kiesési mutató (a nem szolgáltatott és értékesített villamos energia aránya)
Ezeken kívül a Hivatal több színvonal mutató teljesítését is elemzi (például az ellátás helyreállítása nem tervezett és tervezett, 3 percnél hosszabb ellátás megszakadás esetén).
A Hivatal a 2007. évi teljesítések értékelése során megállapította, hogy országos átlagban a fogyasztói ellátás folyamatosságának mérésére szolgáló
mindhárom mutató 2000. év óta tartó javulása megállt, sőt kissé romlott: az ellátás nem tervezett megszakadásának átlagos gyakorisága 1,83 db/fogyasztó, a nem tervezett ellátás folyamatosság megszakadása 130,8 perc/fogyasztó érték lett. 2006. évben 1,79 illetve 127,7 voltak ezek a mutatók. A magyar adatok nemzetközi összehasonlításban a rosszabbak között vannak, különösen a német adatokhoz képest, ami 21,9 perc/fogyasztó.
Az egyes elosztói engedélyesek közül az ellátás kimaradásának átlagos időtartama szempontjából 2007-ben legrosszabbul az E.ON Észak-dunántúli
Áramszolgáltató Zrt. teljesített, több mint 40%-kal rosszabb az országos átlagnál. Ez a rossz eredmény csak részben magyarázható a - korábbiakhoz képest - megnövekedett szélsőséges időjárási viszonyokkal. A hálózattervezési előírásoktól eltérő időjárási viszonyok hatásait a Hivatal figyelembe veszi. Ez azt jelenti, hogy az előző évek rossz teljesítése miatt a hároméves átlagú minimális minőségi követelményt nem teljesítette, ezért a Hivatal - az előre meghirdetett módon - eljárást indít az E.ON Észak-dunántúli Áramszolgáltató Zrt. ellen, melynek bírság kiszabása lehet a következménye. Az Elektromos Művek Nyrt. az ellátás nem tervezett megszakadásának átlagos gyakorisága esetén teljesített rosszul, de még a bírságolási tűréshatáron belül maradt a mértéke. Jól teljesített viszont az E.ON Tiszántúli Áramszolgáltató Zrt., amelyet az előző évben szankcionálni kellett az előírt követelmény nem teljesítése miatt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az átviteli hálózatot üzemelő Magyar Villamosenergia Rendszerirányító Zrt. teljesítette a követelményeket.
A Hivatal a részletes adatokat és azok értékelését 2008. július hónap folyamán a honlapján is megjelenteti.
A Hivatal és az elosztó társaságok - a fogyasztói képviselők bevonásával - közös szakértői munkát indít be - a szolgáltatás-minőség szabályozás finomítására - a klímaváltozással összefüggésben változó időjárási viszonyok figyelembe vételével.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


