Ingatlanba menekítik a nyugdíjra szánt pénzeket: megoldás vagy zsákutca?

Pénzcentrum
2007. október 10. 14:00

Az öngondoskodás kissé szokatlan formáját választották a megreformált nyugdíjrendszerből kiábrándult britek, akik mini ingatlanbirodalmak kiépítésére és már meglévő ingatlanjaik felújítására, bővítésére fordítják megtakarításaik jelentős részét.

Egy nemrégiben készült felmérés szerint a britek az elmúlt két esztendőben átlagosan 7500 fontot költöttek felújításra és bővítésre. Ez havi szintre lebontva személyenként 311 fontot jelent, vagyis majdhogynem a dupláját annak az összegnek, amit a munkavállalók a vállalati nyugdíjalapokba fizetnek be.

A megkérdezettek több mint fele úgy vélekedett, hogy a most megszerzett ingatlant, ingatlanokat a későbbiekben szeretné tovább értékesíteni, és egy kisebb ingatlanba való költözés mellett, a kettő különbözetéből származó jövedelemből egészíteni ki a nyugdíjakat.

A döntéshozók számára még inkább elgondolkodtató, hogy bár csak a megkérdezettek mintegy fele határozott már ilyen formában megtakarításainak elhelyezéséről, csupán 28 százalékuk vallja úgy, hogy az ingatlant semmilyen formában nem alkalmazná arra, hogy ezáltal pótlólagos jövedelemforráshoz jusson.

Az ingatlan mint nyugdíj-előtakarékossági forma az elmúlt évtizedben, vagyis az ingatlanárak szárnyalásával jelent meg, a folyamatosan növekvő árak ugyanis a konzervatív befektetési eszközöket előnyben részesítő vállalati alapoknál nagyobb mértékű hozamot biztosítottak.

A rendszer most az ingatlanárak folyamatosan növekedésének megállásakor némileg inogni látszik. Több nyugdíj előtt álló is végletekig eladósodott, a saját ingatlanra bejegyeztetett jelzálog összegéből pedig kiadásra szánt ingatlanokat vásárolt. Most, a piac lassulásával, az albérletek iránti kereslet is némileg csökken, amely lefelé nyomja az egyébként rendkívül magas bérleti díjakat, nehéz helyzetbe hozva a befektetési céllal vásárlókat.

Arra, hogy a nyugdíjalapok helyett ingatlant választók jól döntöttek-e egyelőre nincs meg a válasz, a bizonytalanság azonban egyre fokozódik. Ez annak a faktornak tudható be, hogy az ingatlanbefektetés esetében mindenki saját kockázatára vásárol, így az ingatlanbefektetésekből származó hozamra, de még a befektetett tőkerészre sem vállal senki garanciát.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Hazánkban jelenleg nem találkozhatunk hasonló jelenséggel, de ez a hiány nem az öngondoskodás szerepének jelentéktelenségéből fakad. A nyugdíjrendszer ugyanis önmagában itthon sem képes megteremteni azon életszínvonal fenntarthatóságának lehetőségét, melyet a munkavállaló még aktív éveiben elért.

Az ingatlanba való meneküléshez azonban szükséges egy olyan piaci boom, mely az elmúlt években Nagy-Britannia piacát jellemezte, illetve szükség van hozzá a buy-to-let szektor kialakulására, amelyre a rendkívül magas tulajdoni arány nem ad lehetőséget, a hazai albérleti piac szűknek mondható.

Az ingatlan nyugdíj-előtakarékossági eszközként való alkalmazására az örökjáradék konstrukciókon keresztül van lehetőség, tehát az ingatlan járadék fejében való értékesítésén. Elképzelhető persze az is, hogy a nagyobb lakás kisebbre cseréléséből szerezzünk jövedelmet, ezt azonban korántsem lehet tudatos előkészületnek nevezni, inkább egy adott időben meghozott racionális- vagy kényszerlépésnek.

A felújításra és bővítésre költött összegekkel kapcsolatban pedig elmondható, hogy hazánkban bár a felújításnak szerepe van a lakások eladhatóságában, a túlkínálatos piacon ez főként nem az árakban, hanem az értékesítési idő hosszában érzékelhető.

Tini unokájával közösen ad ki könyvet a 77 éves, Pulitzer-emlékdíjas fotóművész (x)

Révész Tamás 20 évnyi amerikai élet után visszatért Magyarországra és az újabb könyve már itthon, Budapesten készült.

Ezen a szőnyegen jógázva már semmi sem választ el a természettől (x)

Gombából és növényi szálakból fejlesztett újgenerációs jógamatracot egy fiatal magyar csapat.

Tücsökfehérjéből készít proteinszeletet a magyar orvostanhallgató, a Cápák között befektetője is beszállt az üzletbe (x)

Ennek nincs is tücsök íze, ez a leggyakoribb visszajelzés a többféle ízesítéssel gyártott, tücsökfehérjével dúsított proteinszelet, snack és shake kapcsán.

A legnagyobb hazai filmfesztiválon mutatkozik be a közösségi finanszírozásból megvalósult kisjátékfilm

A Magyar Mozgókép Fesztiválon találkozhat először a közönség Králl Kevin “Melange”című kisjátékfilmjével.

NAPTÁR
Tovább
2024. július 27. szombat
Olga, Liliána
30. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Árfolyamok!
A legfontosabb magyar és nemzetközi részvény és devizaárfolyamok ÉLŐBEN!
Most nem