A Pénzcentrum 2024. december 15.-i hírösszefoglalója, deviza árfolyamai, a ötöslottó nyerőszámai, heti akciók és várható időjárás egy helyen!
A spórolás, a takarékosság témaköre gyakorlatilag minden embert életének része. Ki ne szeretne több pénzt félretenni, mint amennyit jelenleg képes? Talán pont ezért rengeteg gyors és fájdalommentes megoldást kínáló újságcikkel találkozhatunk, melyeknek azonban a szórakoztatáson kívül túl sok értelme nincs, hiszen a szakértő szerint, ha komoly változást szeretnénk elérni, a tudatos belső munkát nem lehet megúszni.
Az OECD egy 2016-os elemzése szerint meglehetősen alacsony a pénzügyi ismeretek szintje a világon, és még az átlagnál is rosszabbul teljesített Magyarország, amely 22. helyet csípte meg a 30-as rangsorban - számolt be a Portfolio. Mint kiderült, a magyarok nem gondolják okosabbnak magukat a pénzügyi ismeretek terén, mint amilyenek valójában, többségük ugyanis átlagos tudásúnak mondja magát. Spórolásban sem állunk túl jól, átlagban a felnőtt magyar lakosság csupán egyharmada tud aktívan félretenni.
A spórolás kérdése így vagy úgy, mindenkit érint, éppen ezért rengeteg okos "ismeretterjesztő" cikkbe futhatsz bele az internet különböző bugyraiban, amelyek gyors igazságokkal igyekeznek feltárni a nagy titkokat: Így spórolj meg havonta súlyos tízezreket! vagy: Spórold össze a nyaralás árát a mindennapokban egy év alatt!
Ezek az instant okosságok talán sok olvasót hoznak, de belátható, hogy valódi változást nem okoznak az olvasó életében, és pláne nem oldják meg az akár tartósan fennálló pénzügyi problémákat. Ahhoz ezeknél a könnyű cikkeknél többre van szükség, valódi elhatározásra, esetleg egy pénzügyi szakértő segítségére, hiszen az eredmények mögötti munkát nem lehet megúszni.
Így spórolj tudatosan és eredményesen
A takarékoskodás hosszú távú változtatásokkal jár, első lépésként az aktuális életmód felmérését szoktuk javasolni - mondta el a Pénzcentrum kérdésére Hal Melinda, pszichológus közgazdász, a Semmelweis Egyetem, Egészségtudományi Kar oktató-kutatója. Ezt követően kezdődhet meg a priorizálás a kiadások és igények között: a vásárolt termékek és azok árának tételes összeírása gyakran sokkolja klienseinket.
Az aktuális helyzetünk felmérését követi a konkrét, reális és ami a legfontosabb, saját célok megfogalmazása, és a céljaink elérésének ütemezése. Céljainkat saját és családunk biztonságának figyelembevételével fogalmazzuk meg, kerülve a szélsőségeket, hiszen
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A cél elérése elköteleződést, kitartást, nagyfokú fegyelmet és tudatosságot kíván, ezért fontos, hogy a döntés mögött rejlő belső munkát el kell végezni. Kérhetjük továbbá pénzügyi tanácsadó segítségét, vagy megküzdhetünk önismeretünkön keresztül a helyzettel, szélsőséges esetekben pedig ne legyünk restek pszichológus, pszichoterapeuta segítségét kérni.
Ez tényleg működik
A tudatos tervezés nem kizárólag a takarékoskodás esetében, hanem például a halogatás elkerülésében is nagyon sokat segít klienseinknek - folytatja Hal Melinda. Új szokások bevezetésekor apró lépésekre lebontva tervezzük meg a bevásárlás menetét, a kiadások mértékét, a bevételek felhasználását.
- A termékek áruházon belüli helye szerint rendszerezett bevásárló listát írva csökkentsük a boltban töltött időt és a felesleges körök számát.
- Igyekezzünk tudatosítani, hogy mennyit, mit ér a pénzünk, az előteremtéséért mennyi áldozatot hoztunk.
- Érzelmi pozitív töltettel rendelkező célt válasszunk, amire rendszeresen, akár minden nap emlékeztessük magunkat!
- A hónap elején rendelkezésre álló anyagi keretek tartásában nagy segítség a kártyás helyett a készpénzes fizetés előtérbe helyezése.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket?
Mire fordítanád szívesen a lakás-előtakarékossági szerződésed?
-
A digitalizáció és az együttműködés lehet a KKV-k túlélésének egyik kulcsa 2025-ben
A Billingo kollaborációs programmal hívja fel a figyelmet a vállalkozói összefogás előnyeire.
-
Mire használnád a lakástakarék-megtakarításodat?
Milyen szempontok fontosak egy megtakarítás kiválasztásánál?
-
Karácsonyi bevásárlás? Nézzük, milyen akciók lesznek a Lidlben
Az áruházlánc akciós kínálata az ünnepi menüre fókuszál.
-
Így védheted ki a legdurvább pénzügyi átveréseket: az OTP Bank szakértője válaszol
Bényi Mónikát, a Csaláskezelési osztály vezetőjét kérdeztük.
-
Felújítanál vagy vásárolnál a lakástakarékodból?
Mire költenéd a lakásszámládat?
-
Végre fellélegezhetnek a kisvállalkozók? Ez vár rájuk 2025-ben
Az OTP Bank elemzői mérsékelt javulást várnak.
-
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya (x)
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
-
Az ASUS újdonsága tökéletes üzleti partnered lesz (x)
A munkaerőpiac digitalizációjának gyors ütemében a mesterséges intelligencia megjelenése új korszakot nyitott.