Európát hőhullám sújtja, és erdőtüzek terjednek több országban: Törökország és Görögország már lépett.

Egyre több magyar turista választja úti célként Lengyelországot, ezt a trendet pedig tovább erősítheti a Wizz Air új járata: idén nyáron ugyanis már közvetlenül elérhető lesz a Balti-tenger partján fekvő Gdańsk. Korábbi példák is bizonyítják, hogy a direkt repülőjáratok nagy mértékben elősegíthetik a turizmust, most pedig egy új trend, a „coolcation” – vagyis a hűvösebb, kevésbé zsúfolt nyaralóhelyek iránti kereslet – adhat új lendületet a lengyel tengerpartnak – mondta el a Pénzcentrumnak Farkas Melinda, a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet magyarországi irodájának igazgatója.
Lengyelország egyre népszerűbb úti cél a magyar turisták körében, és a Wizz Air új járatnyitásai további lendületet adhatnak ennek a trendnek - számolt be a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet (POT).
A turisztikai ügynökség a Pénzcentrumot arról tájékoztatta, hogy idén is folytatja "Lengyelország több mint gondolnád" elnevezésű magyarországi kampányát, amelynek célja, hogy a már jól ismert és a magyar utasok körében közkedvelt desztinációkon túl – mint Krakkó, Wieliczka és Zakopane – az ország más régióira is felhívja a figyelmet.
A lengyel sajtó a téli időszakban már évek óta olyan szalagcímekkel jellemzi a magyar turisták jelenlétét, mint "ellepték a magyarok Zakopanét", "csak magyar szót hallani", vagy "magyar invázió" indult. A statisztikák alapján a tátrai régióban az arab turisták után a magyarok vannak jelen a legnagyobb számban, ami jól mutatja, hogy Lengyelország ebben az évszakban különösen vonzó célpont a hazai utazók számára.
Budapestről azonban idén több új lengyel város elérhetővé válik közvetlen járattal: nyártól Varsó mellett Wrocław és Gdańsk is szerepel a Wizz Air kínálatában. A légitársaság a városokba július elejétől indít járatot heti három, illetve két alkalommal.

Minden korosztály számára megfelelő célpont lehet Lengyelország
Farkas Melinda, a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet magyarországi irodájának igazgatója szerint a lengyelországi turizmusnak többféle célközönsége is van Magyarországon.
Az egyik csoportot azok alkotják, akik a 60-70-80-as években megismerték és megszerették Lengyelországot, most 50-70 évesek, van pénzük, idejük és nosztalgiázni szeretnének. Ők gyakran hosszabb időre, 5 naptól 2 hétig terjedő időszakra utaznak, és sokszor lakóautóval érkeznek.
A másik csoportot a standard programokra vágyók alkotják, akik Krakkót, Auschwitzt, Wieliczkát és Zakopanét látogatják meg. Ők jellemzően 30-60 év közöttiek, 1-3 napot töltenek az országban, télen síelnek, vagy csak a hóra vágynak, nyáron kirándulnak, Dunajeci tutajozásra mennek, vagy Krakkóban várost néznek.
A Gdańsk-Budapest járat esetében a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet elsősorban a fiatal, city break típusú turizmusra vágyó utasokra (20-45 évesek), valamint családokra számít, akiknek nem a tengerparti napozás az elsődleges, hanem az aktív feltöltődés programokkal, városnézéssel, múzeumlátogatással.
Emellett vonzó lehet azok számára is, akik új, megfizethető, 2-3 napos desztinációkat keresnek, és a város sokszínűsége vonzza őket. A magyarok jellemzően olcsóbb szállásokat, lakásokat, privát szálláshelyeket keresnek, és 2-4 napra utaznak.
Ez lehet a magyarok új kedvenc tengerparti üdülőhelye
Gdańsk, a Balti-tenger partján fekvő város, történelmi és kulturális öröksége miatt régóta ismert úti cél: óvárosa a világörökség része, és a közeli Gdyniával és Sopotttal együtt alkotja a Hármasvárost. A Wizz Air júliustól háromszor repül majd a régióba, aminek turizmusára a tapasztalatok szerint a közvetlen járatok jelentős hatással lehetnek.

Amikor a Ryanair és a Wizz Air közvetlen járatokat indított Tel-Avivból Krakkóba és Gdańskba (2016-2019 között), az izraeli turisták száma többszörösére nőtt – 2019-ben már több mint 150 000 izraeli turista fordult meg Krakkóban. A helyi vendéglátóipar gyorsan alkalmazkodott: megjelentek a héber nyelvű étlapok és bővült a zsidó kulturális fesztiválok kínálata” - részletezte Farkas Melinda.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A szakember szerint hasonló növekedés volt megfigyelhető a skandináv országokból Gdańsk irányába is, miután beindultak a norvég és svéd járatok (Oslo, Stockholm, Göteborg) 2015-ben. Jelenleg a Hármasváros (azaz a szinte összeépült Gdańsk, Gdynia és Sopot) környékére a skandináv térségből érkezik a legtöbb utazó, a második helyen pedig Németország áll, több mint 1,5 millió látogatóval 2023-ban.
Farkas Melinda kiemelte, hogy érdekes tendenciát mutat a cseh látogatók növekvő száma: bár korábban nem volt jellemző, hogy a csehek Lengyelországba utaztak volna, a pandémia alatt, amikor csak a Cieszyn-i határon keresztül lehetett külföldre utazni, ez megváltozott.
Kezdetben csak vásárolni jártak át, később azonban egyre több helyet fedeztek fel Lengyelországban. A turisztikai ügynökség promóciós tevékenységnek köszönhetően 2024-re Lengyelország rendkívül népszerűvé vált a cseh turisták körében. A cseh lapokban "A Balti-tenger az új Adria" címmel jelentetek meg cikkek, utalva arra, hogy az emberek ide menekülnek a forró tengerpartok elől"
- mondta.
A városban ősszel és télen is számos látnivaló várja a turistákat: a színes házakkal teli óváros, a Neptun-kút, az Artus udvar és a Długa utca minden évszakban tökéletes célpont.
Farkas Melinda kiemelte, hogy Gdańsk különlegességei közé tartoznak a modern és izgalmas múzeumok is. A második világháborús múzeum nyolc szintes kiállítással mutatja be a történelmet, éppen azon a helyen, ahol a II. világháború kitört. A Szolidaritás Központ Lech Walesa és a Szolidaritás mozgalom történetét dolgozza fel, de érdemes meglátogatni a térség legismertebb természeti kincsét bemutató borostyán múzeumot is.
Emellett lehet biciklizni a tengerparton, ellátogatni a Słowinski Nemzeti Park dűnéire és a Hel-félszigetre, Gdyniába a hajógyárba vagy Sopotba a mólóra. Karácsonykor Gdańsk-ban (november 23-tól december 23-ig) vásár várja a látogatókat, amely 2024-ben Európa legszebb karácsonyi vására címet is elnyerte.

“A cél, hogy a fiatalok számára is elérhető legyen Lengyelország, amihez nagy segítséget nyújt az új járat, hiszen Gdańsk eddig nehezen, vagy csak drágán, átszállással volt elérhető” - összegezte.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


