Szintet ugrott tavaly a hazai privátbanki szolgáltatóknál kezelt vagyon azzal, hogy meghaladta a 8000 milliárd forintot.
Előbb-utóbb mindenki szembesül azzal, hogy a temetkezés manapság már nem olcsó mulatság, könnyen milliókat is elkölthetünk a szertartásokra. Emiatt viszont nem árt előre felkészülni az elkerülhetetlenre, akár előtakarékossággal, akár biztosítással. Összegyűjtöttük, milyen lehetőségeink vannak.
Sokan vannak úgy, hogy határozott elképzelésük van arról, hogyan nézzen ki a saját temetésük, de akinek nincs, az sem szeretne (sokan mégis adósságot és egyéb pénzügyi terheket hagynak maguk után) nagy terhet tenni a gyerekeire ezzel. Mivel már számos lehetőségünk van arra, hogy megtervezzük a temetésünket, ezért összeszedtük, hova fordulhatunk ilyenkor.
Hogyan gondoskodhatunk a temetésünkről?
Több módszer is van arra, hogy gondoskodjuk a temetésünk költségeiről. Természetesen fordulhatunk ahhoz a temetkezési vállalkozóhoz, akihez a család szokott, ilyenkor a számlát előre rendezhetjük és a gyerekeinknek csak ezt kell felmutatni ahhoz, hogy a vállalkozó mindenről gondoskodjon. Erre persze nem biztos, hogy minden cég hajlandó, ebben az esetben más megoldást kell keresnünk.
Magyarországon az önsegélyező pénztárak kifejezetten abból a célból jöttek létre, hogy váratlan, de mindenki életében bekövetkező események esetén nyújtson segítséget. Az ide befizetett összegből így a temetésünket is kifizethetik az utódaink. Azért érdemes ezt választani, mert a befizetett összegek után 20 százalékos adójóváírást kaphatunk.
A Jószív önsegélyező pénztárba befizetés esetén (kedvezményezettként a pénztárat megjelölve) viszont a szolgáltató a megtakarított összeg erejéig állja a temetkezési költségeket. Ennek részleteiről EBBEN a korábbi cikkünkben írtunk.
Aki viszont nem jogosult adójóváírásra, mert például már nyugdíjas, annak van más lehetősége is, a temetkezésre már előre lehet biztosítást kötni. Egy félmilliós térítéshez az ötvenes éveinkben nagyjából 3 ezer forintot, a hetvenes éveinkben pedig 6 ezer forint körüli összeget kell fizetnünk, persze a térítés mértékét mi választhatjuk meg. Ezeknél a biztosításoknál nem életünk végéig kell fizetni, a díjakat általában 85 éves korunk után már nem kell fizetni.
Lehetőség van egyösszegű életbiztosítás megkötésére is, amelyen akkora összeg áll majd rendelkezésére az utódoknak, amekkorát hagyunk számukra a biztosításon. Míg a bankszámlákon lévő pénz hagyatéki tárgyalás részét képezi, addig az életbiztosítás összegéhez már halálunk után hozzáférhet a kedvezményezett. Arra azért nem árt figyelni, hogy az életbiztosításról a kedvezményezett is tudjon, mivel a pénz gyors igényléséhez a kötvényre is szüksége lesz.
Mit kell eldönteni halálunk előtt?
Halálunk előtt egyébként számos dologról döntenünk kell, ami majd többek között a temetési költségeket és ezáltal az erre szánt összeget is meghatározza. A legfontosabb kérdés, hogy koporsós temetést, hamvasztást kérünk, vagy esetleg felajánljuk tudományos célokra a testünket. A koporsós temetések a legdrágábbak, de a hamvasztás is több százezer forintba kerül.
Ha viszont tudományos célra felajánljuk a testünket, akkor magát a temetkezés procedúráját megspórolhatjuk (ez utóbbiról halálunk előtt kell rendelkezni).
Azt is el kell döntenünk, hogy szeretnénk-e egyházi temetést, jellemzően ennek is van költsége. Ha nincs egyházi szertartás, a temetkezési vállalkozót ilyenkor is ki kell fizetni.
A sírhelyet is meg kell fizetni, ahova temetnek minket, ennek az ára leginkább a sírhely elhelyezkedésétől függ. Egy kis faluban már 30 évre is vásárolhatunk helyet pár tízezer forintból, a fővárosi Új Köztemetőben pedig jobb (bejárathoz közeli) hely ára elérheti a milliós tételt is.

Tényleg nagyot lehet most kaszálni ezzel az állampapírral? Itt az igazság az EU-bajnok befektetésről
Ma vásárolhatunk először a Prémium Magyar Államkötvény, valamint annak euróban kibocsátott változataiból - a kamat és a hozam alapján úgy tűnik, hogy jelenleg nincs ennél...
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
-
5+1 hasznos tanács a pénzügyileg tudatos vállalkozáshoz (x)
Elvárás, hogy a vállalkozó értsen a stratégiához, joghoz, személyügyhöz, értékesítéshez és a pénzteremtéshez. Utóbbihoz már létezik e-learning segítség is.
- Betörtek egy ékszerkészítőhöz, milliókat érő aranyat loptak el – videó
- A héten már a második párbeszédes politikust „happolta el” a DK
- Hatalmas drogfogás Budapesten
- Újabb kihívás a medvék miatt Hargita megyében
- Szakszervezet: eszközök széles tárházával igyekeznek ellehetetleníteni a sztrájkot
- Nyugdíjbejelentéssel érkezett Szentkirályi Alexandra
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


