11 °C Budapest

Mennyi nyugdíjat venne el Orbán Viktor az észt és szlovák nyugdíjasoktól?

Pénzcentrum
2008. június 12. 05:53

A nyugdíjrendszer fontos eleme, a nyugdíjindexálás kérdése az utóbbi napokban ismét a figyelem középpontjába került: egyrészt a kormány-ellenzék közötti viták újabb szintereként tűnt fel (miután a kormány kiállt a jelenlegi rendszer mellett), másrészt azonban szakértői vélemények is megjelentek a téma kapcsán. Cikkünkben megpróbáljuk bemutatni a különböző indexálási rendszerek alapvető jellemzőit és azt, hogy az Európai Unióban mely indexálási rendszerek terjedtek el. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy az indexálás a nyugdíjrendszer csupán egy kérdése, és esetleges módosításának tervezésekor elengedhetetlen a komplex látásmód.

2008.05.28 00:57
Orbán kisebb nyugdíjemelést adna

A nyugdíjak indexálása tulajdonképpen a járandoságok reálértékének megőrzését szolgálja, azonban az Európai Unió tagországai sem egységesek az értékmegőrzés módszerét illetően. Alapvetően 3 rendszert különböztetünk meg: (1) a nyugdíjak változtatása követheti az infláció mértékét, (2) a béremelkedés ütemét, vagy (3) a kettő súlyozásából képzett mutatót. Utóbbira példa a svájci indexálás rendszere, melynek keretében a nyugdíjak évenkénti rendszeres emelése a fogyasztói árak változásának és a nettó átlagbér növekedésének számtani átlagával növekszik. (Mivel hosszabb távon a két tényező közül az utóbbi a nagyobb, ezért a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nyugdíjak reálértéke feleakkora ütemben emelkedik, mint a reálkeresetek.)

Az Európai Unió 2007-ben készült tanulmánya szerint a közösség 25 tagállamában (Bulgária és Románia kimaradt) Írország és Litvánia kivételével törvényben rögzítették az indexálás valamely rendszerét. Litvániában és Írországban a kormány hatáskörébe tartozik a nyugdíjak rendszeres emelése, melynek során költségvetési megfontolásokat is figyelembe vesznek. Egyes EU-országokban arra is találunk példát, hogy eltérő mértékben indexálják a minimumnyugdíjakat és a jövedelemfüggő járandóságokat (Finnország, Svédország, Portugália, Görögország).

Az inflációkövető nyugdíjemelés: enyhe fölényben

Az Európai Unióban az árszintemelkedést követő indexálás túlsúlya figyelhető meg (azonban nem minden ország esetében beszélhetünk tisztán inflációs indexálásról). A tisztán inflációhoz alkalmazkodó nyugdíjemelés rendszere Spanyolországban (várható árszínvonalemelkdéshez), Olaszországban, Franciaországban (2003-tól egységesen köz- és magánszférában is), Ausztriában (2006-tól), Lengyelországban és az Egyesült Királyságban létezik. Ebbe a csoportba sorolható Málta, mert a nyugdíjakat a megélhetési költségekkel emelik, de Belgiumban is - a köztisztviselők jövedelem-alapú nyugdíjának kivételével - az árakhoz igazodik a nyugdíjemelés. Portugáliában igaz, hogy a minimumnyugdíjakat a bérek alakulásához igazítják, azonban a jövedelem-függő nyugdíjak az árakhoz alkalmazkodnak. Ez a rendszer egyébként - mint később írjuk - egyre divatosabb.

Ritka a "tiszta" bérindexálás

A tisztán bérekhez igazodó nyugdíjemelés csak néhány országban létező rendszer, így például Szlovéniában, Dániában, Hollandiában és Svédországban. De számos országban jelen van (ha nem kizárólag is) a bérindexálás: Németországban a nyugdíjemelések meghatározásakor a bruttó bérnövekedést különböző mutatókkal igazítják ki, Görögországban a minimumnyugdíjak változnak a bérnövekedés mértékével.
Magyarországon is létezett ez a rendszer, ugyanis az 1992-1997-ig terjedő időszakban a nyugdíjak a várható nettó nominális bérekhez igazodtak.

A vegyes rendszerek: Magyarország nincs egyedül

A vegyes rendszerek közös jellemzője, hogy a nyugdíjak emelésekor egyszerre veszik figyelembe az árak és bérek alakulását, ezen belül a svájci indexálás esetében azonos súlyt (50-50%) képvisel a két változó. Magyarországon 1998-ban vezették be a svájci indexálás rendszerét, 2001-től kezdődően 50%-ban súlyozzák a nettó béreket, 50%-ban pedig az inflációt. A 10 évvel ezelőtt bevezetett rendszer keretében a nyugdíjak reálértéke (melyet a következő ábra szemléltet) 58%-kal emelkedett.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az EU-országok közül a svájci indexálás van érvényben Észtországban és Szlovákiában is. Csehországban a nyugdíjminimum általában az infláció (67%-ban) mértékével és az átlagos reálbérnövekedéssel (33%-ban) változik évente, míg Finnországban ez az arány 20-80 az infláció javára. Lettországban a nyugdíj összegétől függő differenciált indexálás van érvényben: alacsonyabb járandóságok esetében a vegyes rendszer (infláció és bér együttesen) alkalmazandó, a magasabb nyugdíjakat viszont csak a fogyasztói árindexhez igazítják.

Kitekintés a világba: mi a helyzet az OECD-országokban?

A teljesebb kép érdekében nem árt körülnézni az OECD-tagországokban. Összefoglalóan elmondhatjuk - az EU kapcsán még nem említett, de - OECD-államokról, hogy esetükben az inflációkövető indexálás jelentős túlsúlya jelenik meg. Így például Kanadában, Izlandon, Japánban, Koreában, Törökországban és az Egyesült Államokban is az árszintemelkedéshez igazodik a nyugdíjemelés. Kivételt csupán Svájc már említett módszere és Norvégia bérkövető indexálása jelentik.

Merre tart a világ? - egyáltalán nem mindegy mit választunk

Az országok által jelenleg alkalmazott indexálási rendszerek összefoglalása után érdemes azt is szemügyre venni, hogy - a reformok és változtatások keretében - az utóbbi időben melyik rendszert részesítették előnyben az államok. Nem kell túl messzire tekintenünk, ha új indexálási rendszert bevezető országot keresünk, ugyanis 2006-tól Ausztria az inflációt követő nyugdíjemelést alkalmazza (a nettó bérnövekedéshez igazodó indexálást váltotta fel), hasonlóképp döntött Lengyelország 2005-ben. Franciaország legutóbb 2003-ban módosította a nyugdíjak rendszeres emelésére vonatkozó szabályozást: a - magánszektorban már 1993 óta alkalmazott - fogyasztói árindexhez alkalmazkodó nyugdíjemelést a közszférában is bevezették. Ritka kivételt jelent, hogy esetenként nemcsak az inflációkövető rendszerek irányába találunk elmozdulást, például Lettországban 2002-től vegyes rendszer van érvényben (éppen az inflációs indexálásról álltak át).

Az indexálási rendszerek megválasztásánál nem szabad megfeledkezni arról, hogy a különböző rendszerek jelentősen befolyásolják - egyéb más tényezők mellett, mint például: várható élettartam, nemek - az időskori vagyon összegét. Az OECD számításai szerint, 2%-os reálbér-növekedést feltételezve, bérindexálás alkalmazása esetén a nyugdíjvagyon 22-24%-kal lehet nagyobb, mint az inflációkövető indexálás használatakor. Az egyes rendszerek alkalmazásából eredő vagyonkülönbözetet mutatja be a következő táblázat, a nemek figyelembevételével (a százalékos eltérések az inflációkövető indexáláshoz viszonyítva értelmezendők):

  

Az pozitív jelenség, hogy a sok sebből vérző ellátórendszer - hacsak egy pontja, de - ismét a középpontba került, alátámasztva ezáltal azt a tényt, hogy a probléma kezelésére égető szükség van. Az indexálás - mely a nyugdíjas években várható járadék egyik meghatározó tényezője - nyugdíjrendszer fontos paramétere, ami a fenntarthatóságban is jelentős szerepet játszik.

Gyakran találunk arra nemzetközi példákat, hogy a nyugdíjak indexálásának módosítását vészmegoldásként alkalmazzák az országok, annak érdekében, hogy mérsékeljék a nyugdíjrendszer finanszírozására nehezedő nyomást, és ezáltal javuljon fenntarthatósága. Amennyiben a nyugdíjrendszer az elöregedési folyamatok miatt hosszú távon finanszírozhatatlan (ez a legtöbb fejlett országhoz hasonlóan nálunk is igaz) az egyes paraméterek kiigazítását nem lehet elkerülni. Ugyanakkor az, hogy a korhatáremelést, az indexálási módosítást vagy az induló nyugdíj megállapításának szabályait változtatjuk, az fontos a tekintetben, hogy ki viselje az átalakítás költségeit. Bár politikai szempontból kifizetendő lehet, ha a teljes egészében az aktív korosztályra hárítjuk a terheket, ám nem biztos, hogy ez a legméltányosabb megoldás.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 26. 19:11
A Fidesz EP-listájának vezetője arra hivatkozva utasította vissza a többi párt listavezetőjével való...
Kasza Elliott-tal  |  2024. április 26. 17:34
Na, nincs több Deutsche Bank részvényem. 2018 óta volt, abban az időben aktívan kereskedtem vele, az...
ChikansPlanet  |  2024. április 26. 11:32
Az Amazonas-medence esőerdeje fontos természeti kincsünk, amely gazdag növény- és állatvilággal, kit...
Holdblog  |  2024. április 26. 08:56
HOLD After Hours. Szabó Lászlóval helyre tesszük a szövőlepkéket, a kapitalizmust, a kapitalizmus kr...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem