18 °C Budapest

Menekülnek az amerikaiak a halott iparvárosokból

2009. március 20. 15:00

Az Egyesült Államok észak-keleti övezetéből évek óta tart a kivándorlás, a válság pedig újabb lökést adott a menekülőknek. A régióban hatalmas a munkanélküliség, ahogy a nagy ipari komplexumok egyre-másra zárnak be.

Az Egyesült Államok ipari övezetét évtizedek óta sújtják különféle válságok. Az első nagy pofon még a hetvenes években érte a területet az acélipar összeomlásakor, a mostani válságban pedig az autóipar ontja magából az elbocsátott dolgozókat. A régióból azonban egy évtizede tart a kivándorlás.

A lemez még mindig a régi: a főleg munkások által lakott területek elmaradottak, kulturálatlanok, laposak és unalmasak. Persze a helyzet nagyon sokat változott, de a rossz hírnevet nehezebb elveszíteni, mint a jót. Pittsburgh például még mindig a malomiparáról ismert a legtöbbek szemében, mintha a 10,8 milliárd dollárnyi beruházásai a technológiai és gyógyászati szektorba nem is léteznének. Pedig a városban olyan cégek találhatóak meg, mint a Bayer vagy a Flextronics. Ugyanez a helyzet Buffaloval , mely az autó- és acélipara mellett komoly bioinformatikai bázissal is büszkélkedhet, a lakosok mégis menekülnek.


Forrás: Forbes

A Forbes felmérése szerint - mely az utóbbi évtized idősorait és a múlt évhez viszonyított lakosságot is figyelembe vette - Ohio a legkevésbé kedvelt állam, a városok tízes listáján ugyanis négy is ebben az államban található. A legnagyobb arányú elvándorlás a szintén ohioi Youngstownban volt tapasztalható, amely sosem heverte ki teljesen az acélipar hanyatlását: tavaly a város becsült lakossága 5,4 százalékkal fogyatkozott meg. Dayton szintén a gyárbezárásoktól szenved: a város legnagyobb foglalkoztatója ugyanis tavaly év végéig a General Motors volt. A szintén ohioi Toledoban a munkanélküliség az ország átlag 8,1 százalékával szemben 9,8 százalék, nem csoda, ha aki tud, menekül.

Youngstown mögött a második a michigani Flint lett, mely tavaly ugyan csak 0,3 százalékkal zsugorodott, a 2000. év óta azonban 1,2 százalékkal ment össze. A harmadik a szintén Ohioban található Cleveland, mely dacára a diverzifikált gazdaságának egy év alatt 0,3, hosszabb távon pedig 2,4 százalékát veszítette el a lakosságnak.

HR BLOGGER
laskainelli  |  2025.04.19 15:46
Ismerős lehet neked is az az összezavaró érzés, amikor egy döntés előtt állsz, de bárhogy is próbálo...
vezetoi-coaching  |  2025.04.18 09:43
A cirkuszigazgató öreg is és buta volt mindig is, mint a föld, hogy képes legyen megérteni, hogy a g...
kovacstunde  |  2025.04.13 09:00
Bűnbakképzésről akkor beszélünk, amikor valaki saját kudarcáért, sikertelenségért, vagy olyan tettéé...
hrdoktor  |  2025.04.09 08:54
Hatással lehet-e a tartós párkapcsolat vagy a házasság a felek egészségi állapotára? Tényleg hosszab...
perfekt  |  2025.04.07 09:47
Bemutatkozik Kovács Zsuzsanna, a Perfekt egyik meghatározó képzési referense, aki nap mint nap segít...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 23. szerda
Béla
17. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33