A megkérdezettek 58 százaléka számít változásra az oktatás területén a következő 4 éves ciklusban: 31 százalékuk javulásra, 27 százalékuk romlásra. A felnőtt magyarok 62 százaléka azonban elfogadhatatlannak tartja a felsőoktatási tandíj bevezetését, és az ún. ausztrál modellt, vagyis a tandíj utólagos megfizetését is 57 százalék ellenzi - derül ki a Marketing Centrum még májusban készült felméréséből.
A magyarok 58 százaléka változásokra számít az oktatás területén a következő 4 éves ciklusban. A változás irányáról azonban megoszlanak a vélemények: 31 százalék javulásra, 27 százalék pedig romlásra számít. Ez persze pártállásfüggő: míg a szocialista párt támogatóinak 49 százaléka számít javulásra, és csak 9 százalékuk romlásra, addig a legnagyobb ellenzéki párt támogatóinak csupán 19 százaléka számít javulásra és 41 százalékuk romlásra.
A felnőtt magyarok 62 százaléka szerint nem elfogadható a tandíj bevezetése a felsőoktatásban, 27 százalékuk szerint ez elviselhető, de "csupán" 11 százalékuk javasolná ezt a kormánynak, és ebben pártszimpátia és életkor szerint sincs jelentős különbség. Iskolázottság szerint viszont jelentősek a különbségek: az érettségi nélküliek kétharmada számára elfogadhatatlan a tandíjemelés, a diplomások körében viszont "csak" 49 százalék ez az arány, vagyis pont azok ellenzik jobban a tandíj bevezetését, akiket ez kevésbé érinthet. A fővárosiak nagyon másképpen viszonyulnak a tandíjhoz, mint a vidékiek. Minden ötödik budapesti kifejezetten javasolja a kormánynak a tandíj bevezetését, vidéken azonban csak tízből egy ember javasolja ezt, kétharmaduk számára pedig elfogadhatatlan ez az intézkedés. Végül a legérdekesebb hír talán az, hogy a tandíj bevezetéséről nem különbözik az emberek véleménye, aszerint, hogy van-e 18 évesnél fiatalabb gyermekük vagy sem.
Az interjúalanyokkal ismertettük az utólagos tandíjfizetés az ún. ausztrál modell koncepcióját is. A megkérdezettek 57 százaléka még ebben a formájában sem támogatná a tandíjfizetést, de az ellenállás mértéke azért csökkent. A két nagy párt híveinek többsége még így sem támogatja a képzési költségekhez való hozzájárulást, a két kisebb parlamenti párt támogatói körében azonban többségben vannak a támogatók. Az azonnali tandíj megítélésénél nincs számottevő életkori különbség, az utólagos hozzájárulás viszont sokkal elfogadottabb az idősebbek, mint a 18-29 évesek körében. Végül az is figyelemre méltó, hogy a diplomások 51 százaléka elfogadhatónak tartja az utólagos finanszírozást, míg az érettségizettek és az érettségivel nem rendelkezők körében ez az arány csak 36, illetve 35 százalék.

Itt a sírig tartó munka: rengeteg magyar nyugdíjas kénytelen újra dolgozni, ennyit keresnek 2022-ben
A magas infláció és a munkaerőhiány mellett egyre több nyugdíjas tér vissza a munkaerőpiacra.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
A magyar piacon is megjelennek az enyhén alkoholos, gyümölcsös italok, egy felmérésből pedig kiderült, hogy a fiatalok különösen nyitottak ezekre az alkoholos frissítőkre.
Sokan gondolják, hogy teljesen tudatosan szervezik a pénzügyeiket, és nem értik, hogy hova folyik a pénzük a hónap végére.
-
Erre figyeljünk, ha idén a lakásfelújítás lesz a nyaralásunk
Ma már nem csak az otthonunk, gyakran a munkahelyünk is a lakás.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Az influenszerek hatékonyságát is vizsgálták
- A női vízilabdások ausztrália elleni meccse uralja a kínálatot - sport a tévében
- Forma–1: kiderül, hogy mi lesz a négyszeres világbajnok sorsa
- Újra lendületesen drágul a termőföld
- Kína: öt évig maradhat a zéró Covid
- Az Országgyűlés előtt az EU átalakításáról szóló javaslat és az Alaptörvény-módosítás
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


