Kirobbanó helyett csupán mérsékelt fejlődést lát a magyar gazdasággal kapcsolatban a legfrissebb adatok alapján az Eurostat, az unió statisztikai hivatala, amennyiben a tegnap közzétett 2004-es, egy főre jutó vásárlóerő-paritásos GDP-növekedési adatokat nézzük uniós, illetve régiós szinten. 2003-ról 2004-re 59.6%-ról 60.4%-ra, azaz 0.8%-ponttal nőtt az uniós átlaghoz viszonyított egy főre jutó
Az egy főre jutó vásárlóerőparitásos (PPP) GDP-adat a tagállamok fejlettségi szintjének megfelelő összehasonlítására ad lehetőséget, mivel kiszűri az egyes országok közötti eltérő árszintek torzító hatását. A 25 tagállam átlagos fejlettségi szintjét 100-nak véve a magyar 60.4%-os arány hátulról a hatodiknak felel meg.
Amennyiben a 10 új EU-tag között vizsgálódunk, láthatjuk, hogy a középmezőnyben "foglalunk helyet", de minden évben enyhe fejlődés megfigyelhető.
Hasznosabb, ha nem csak az előző évhez viszonyítjuk a fejlődési sebességet, hanem pl. az 5 évvel ezelőttihez (1999). Az ez alapján készített rangsorból látható, hogy toronymagasan Észtország mutatta a legnagyobb fejlődést (+12.5%-pont), de meg kell jegyezni, hogy a balti országok után a magyar 8.4%-pontos növekedés a negyedik legjobb.
12 éves távlatból vizsgálva
Érdemes a külön a visegrádi országokat alaposabban is szemügyre vennünk. 1995-től áll rendelkezésre adatsor, melyből az látszik, hogy hazánk mutatja a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt (közel folyamatos fejlődés). A többi országban a '90-es évek végén, illetve a 2000-es évek elején kisebb-nagyobb megtorpanás mutatkozott.
Az Eurostat a 2005-2007-es időszakra becsléseket is adott, ezeket a piros vonalat követően tüntettük fel. Látható, mint a négy ország vonatkozásában folytatódhat a felzárkózás a következő két évben is, de eltérő sebességben. A hivatal előrejelzése szerint 2007-ben Csehország már az uniós átlag 76.2%-át érheti el, míg Magyarország a 64.6%-át. Szlovákia 58.6%-ra jöhet fel, míg Lengyelország csak minimális fejlődést mutathat és az uniós átlag alig felét érheti el (52.6%).
Kik a leggazdagabbak?
Végül érdemes arra is egy pillantást vetni, hogy hogyan haladtak a már úgy is leggazdagabbnak számító tagállamok a fejlődési folyamatban. Luxemburg a kis területe ellenére toronymagasan vezet, de az igen elterjedt ingázás (szomszédos országokból való átjárás) miatt ez az adat erősen torzítja a képet. Hollandia, Dánia és Belgium inkább stagnált a 2002-2004 közötti időszakban, míg Írország és Ausztria enyhén tovább távolodott az uniós átlagtól - felfelé.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Karácsonyi bevásárlás? Nézzük, milyen akciók lesznek a Lidlben
Az áruházlánc akciós kínálata az ünnepi menüre fókuszál.
-
Így védheted ki a legdurvább pénzügyi átveréseket: az OTP Bank szakértője válaszol
Bényi Mónikát, a Csaláskezelési osztály vezetőjét kérdeztük.
-
Felújítanál vagy vásárolnál a lakástakarékodból?
Mire költenéd a lakásszámládat?
-
Végre fellélegezhetnek a kisvállalkozók? Ez vár rájuk 2025-ben
Az OTP Bank elemzői mérsékelt javulást várnak.
-
Újjáépítik a világ egyik legismertebb műemlékét: 200 éves fákat használnak hozzá
Újjáépítik a világ egyik legismertebb műemlékét: 200 éves fákat használnak hozzá
-
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya (x)
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
-
Az ASUS újdonsága tökéletes üzleti partnered lesz (x)
A munkaerőpiac digitalizációjának gyors ütemében a mesterséges intelligencia megjelenése új korszakot nyitott.