Kirobbanó helyett csupán mérsékelt fejlődést lát a magyar gazdasággal kapcsolatban a legfrissebb adatok alapján az Eurostat, az unió statisztikai hivatala, amennyiben a tegnap közzétett 2004-es, egy főre jutó vásárlóerő-paritásos GDP-növekedési adatokat nézzük uniós, illetve régiós szinten. 2003-ról 2004-re 59.6%-ról 60.4%-ra, azaz 0.8%-ponttal nőtt az uniós átlaghoz viszonyított egy főre jutó
Az egy főre jutó vásárlóerőparitásos (PPP) GDP-adat a tagállamok fejlettségi szintjének megfelelő összehasonlítására ad lehetőséget, mivel kiszűri az egyes országok közötti eltérő árszintek torzító hatását. A 25 tagállam átlagos fejlettségi szintjét 100-nak véve a magyar 60.4%-os arány hátulról a hatodiknak felel meg.
Amennyiben a 10 új EU-tag között vizsgálódunk, láthatjuk, hogy a középmezőnyben "foglalunk helyet", de minden évben enyhe fejlődés megfigyelhető.
Hasznosabb, ha nem csak az előző évhez viszonyítjuk a fejlődési sebességet, hanem pl. az 5 évvel ezelőttihez (1999). Az ez alapján készített rangsorból látható, hogy toronymagasan Észtország mutatta a legnagyobb fejlődést (+12.5%-pont), de meg kell jegyezni, hogy a balti országok után a magyar 8.4%-pontos növekedés a negyedik legjobb.
12 éves távlatból vizsgálva
Érdemes a külön a visegrádi országokat alaposabban is szemügyre vennünk. 1995-től áll rendelkezésre adatsor, melyből az látszik, hogy hazánk mutatja a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt (közel folyamatos fejlődés). A többi országban a '90-es évek végén, illetve a 2000-es évek elején kisebb-nagyobb megtorpanás mutatkozott.
Az Eurostat a 2005-2007-es időszakra becsléseket is adott, ezeket a piros vonalat követően tüntettük fel. Látható, mint a négy ország vonatkozásában folytatódhat a felzárkózás a következő két évben is, de eltérő sebességben. A hivatal előrejelzése szerint 2007-ben Csehország már az uniós átlag 76.2%-át érheti el, míg Magyarország a 64.6%-át. Szlovákia 58.6%-ra jöhet fel, míg Lengyelország csak minimális fejlődést mutathat és az uniós átlag alig felét érheti el (52.6%).
Kik a leggazdagabbak?
Végül érdemes arra is egy pillantást vetni, hogy hogyan haladtak a már úgy is leggazdagabbnak számító tagállamok a fejlődési folyamatban. Luxemburg a kis területe ellenére toronymagasan vezet, de az igen elterjedt ingázás (szomszédos országokból való átjárás) miatt ez az adat erősen torzítja a képet. Hollandia, Dánia és Belgium inkább stagnált a 2002-2004 közötti időszakban, míg Írország és Ausztria enyhén tovább távolodott az uniós átlagtól - felfelé.

Leesik az állad: ennyi havi fizetést kap Hernádi Zsolt, Világi Oszkár és a többi nagyvállalati főnök
A tőzsde prémium kategóriájába tartozó vállalatok vezetői közül Molnár József, a Mol vezérigazgatója keres a legtöbbet.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
-
Videó: Budapesten rendezték a klímaszerelők világbajnokságát
Elméleti teszt, hibaelhárítási és forrasztási feladat várta a szerviztechnikusokat.
-
A férfiak jobban állnak anyagilag és határozottabbak is a pénzügyekben
A nők nagyobb eséllyel élték fel megtakarításaikat az elmúlt években.
-
Így lesz klímaberendezés a kerti kútból – startupokat díjazott az MVM
A hetedik alkalommal megrendezett MVM Edison startup versenyen az egyediség és a nemzetközi ambíciók is számítottak.
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


