Szerencsére senki nem sérült meg, ám a pályaudvar közlekedése természetesen alaposan felborult.
Valószínűleg senki sem felejti el, aki a helyszínen vagy a közvetítéseken keresztül látta, ahogyan 5 évvel ezelőtt lángolt a párizsi Notre-Dame székesegyház tetőszerkezete. A pusztító tűzvész után a helyreállítási munkálatok szinte azonnal megkezdődtek, köszönhetően többek között a nagy számú belföldi és külföldi adományozónak. A pénzbeli hozzájárulás mellett a Groupama Csoport, Franciaország 3. legnagyobb erdőgazdálkodójaként a tragédia másnapján a katedrális tetőszerkezetének felújításához szükséges fákat ajánlott fel. A biztosító erdőterületein összesen annyi szén-dioxidot tárolnak, ami 2 millió autó éves szén-dioxid-kibocsátásának felel meg – mondta a Pénzcentrumnak Koháry András, a Groupama Biztosító kommunikációs és PR igazgatója.
Az aktuális felújítási munkálatok közben keletkezett rövidzárlat miatt kialakuló tűzben 2019. április 15-én leomlott az épület 19. századi huszártornya és megsemmisült a középkori tetőszerkezetének kétharmada is. A helyszínen több mint 400 tűzoltó oltotta a lángokat, akiknek sikerült megakadályozniuk, hogy a harangtornyokat és a homlokzatot elérje a tűz, így nem rendült meg végleg az épület statikája, ami gyakorlatilag a teljes pusztulást jelentette volna.
A helyreállítás költségeit fedező 1 milliárd eurós (410 milliárd forintos) adományösszeg rekordgyorsasággal gyűlt össze. Ebben jelentős szerepet játszottak a vállalati és magánadományozók, köztük a Groupama is, amely abból a normandiai erdőből ajánlott fel 100 évesnél idősebb tölgyfákat, ahonnan az eredeti faanyag is származik.
“Elsőként tett felajánlásunkat sokan követték, így összegyűlt a korhű újjáépítéshez szükséges faanyag. Ez azért is volt jelentős, mert sokan gondolták úgy, hogy a katedrálist lehetetlen lenne eredeti formában helyreállítani, hiszen nem tudnának olyan mennyiségű 100-200 éves, egyenes törzsű, 8-14 méter magas fát beszerezni, mely a tetőszerkezet újjáépítéséhez szükséges” – mondta el a Pénzcentrumnak Koháry András, a Groupama Biztosító kommunikációs és PR igazgatója.
A felújítás során felmerült a modern megoldások alkalmazásának lehetősége is, végül azonban a hagyományos megközelítés mellett döntöttek, az építészeti örökség megóvására vonatkozó, 1964-es Velencei Karta előírásait és az épület (kő és fa összhangjára épülő) statikáját tiszteletben tartva.
Miért egy biztosító Franciaország 3. legnagyobb erdőtulajdonosa?
Az agrárszövetkezeti alapokon létrejött biztosítócsoport több mint egy évszázada folytat kiterjedt erdőgazdálkodást Franciaországban, a 23 ezer hektáron elterülő erdőinek tőkeértéke mintegy 300 millió euró, ami duplája a tíz évvel ezelőttinek.
“Mivel a mai napig erősen kapcsolódunk a mezőgazdasághoz, főleg Franciaországban, így kézenfekvő, hogy nem csak ingatlanokba, részvényekbe és állampapírokba fektetünk, hanem erdőkbe is. Valójában ez is egyfajta ingatlanbefektetésnek tekinthető” – emelte ki Koháry András.
Több mint 100 évvel ezelőtt ültették el azokat a fákat, amelyeket az újjáépítés során felhasználtak. Minimum 100 év, mire egy normandiai tölgyből használható faanyag lesz, azaz nagyon hosszú távon kell gondolkodni.
Lehet, hogy egy erdő nem a legmagasabb hozamokat hozza, viszont folyamatosan egy stabil, erős befektetési formának bizonyul, mérsékeltebb, de kiszámítható megtérüléssel
– tette hozzá a kommunikációs és PR igazgató. Azzal, hogy a vállalat minden évben új fákat ültet, és a legidősebbeket kivágják, egy konstans faállomány van az erdőben. “Ha jól gazdálkodnak vele, egy erdő értéke az évek során folyamatosan növekszik”.
Kezdetben a biztosító ezzel a befektetéssel a biztosítási tartalékát diverzifikálta, ma viszont már komoly fenntarthatósági előnyöket is tulajdonítanak neki. Biztosítási szolgáltatóként eleve nincs akkora karbonlábnyomuk, mint egy gyártó vagy termelő cégnek,
úgy gondoljuk, hogy az elsősorban fenyőből, tölgyből és bükkből álló állomány jelentős szereppel bír a klímaváltozás elleni globális küzdelemben is.
A Groupama által kezelt erdők több mint 10 millió tonna szén-dioxidot tárolnak, ami 2 millió autó éves szén-dioxid-kibocsátásának felel meg, és ez a készlet évente további mintegy 330 ezer tonnával emelkedik, de nem azért, mert újabb erdőket vásárolnak.
Mivel a fa megújuló anyag, megköti a szén-dioxidot, és kivágott állapotában is magában tartja, ezért a folyamatos növekedés. A vállalat erdőgazdálkodási gyakorlatában ugyancsak fontos tényező
a klímaváltozáshoz alkalmazkodó fafajok választása, a biodiverzitás és az élőhelyek megőrzése, valamint méhcsaládok telepítése az ökoszisztéma fejlődéséhez.
A biztosító ingatlankezelő érdekeltsége, a Groupama Immobilier erdőgazdálkodási tevékenysége során tanulmányokat is végez az erdők széntárolási képességéről, kiemelten vizsgálva azok jótékony szerepét az üvegházhatású gázok mérséklésében.
Visszatérni a középkori technológiákhoz
A fentebb már említett, a fák rendelkezésre állásával kapcsolatos kétely mellett a helyreállítás gyorsasága is problémaként merült fel. Sokan vélekedtek úgy, hogy a rekonstrukciót nem lehetne elég gyorsan végezni, ha korabeli fa-megmunkálási módszerekkel dolgoznának.
A Groupama közreműködésével ezért 2020 nyarán egy olyan kísérletet végeztek, amely során megvizsgálták, hogy az ácsok képesek-e hagyományos, azaz középkori eszközökkel és technológia mentén kellő időn belül megépíteni a tetőszerkezetet.
A hetes számú tartószerkezet tökéletes másán 25 ács dolgozott, akik egy hét alatt rakták össze a tetőszerkezet kiválasztott egységét
és ekkor nyert bizonyosságot, hogy nemcsak eredeti alapanyagokból, de eredeti kivitelezési formában is meg lehet valósítani a felújítást. Az újjáépítéshez felajánlott kivágott tölgyeket az Ácsok Határok Nélkül (Charpentiers sans Frontieres) elnevezésű szervezet mesterei munkálták meg.
A katedrálist a tervek szerint Laurent Ulrich párizsi érsek 2024. december 8-án, Szűz Mária szeplőtelen fogantatásának ünnepén szenteli újra, a megnyitó ennek előestéjén lesz. A felújítási munkálatok befejezése után a Notre-Dame várhatóan még népszerűbb turisztikai célponttá válik. Az egyházmegye évi 14-15 millió látogatóra számít, ami jelentős növekedés a 2017-es 12 milliós látogatószámhoz képest.
Szétesni látszik Elon Musk űrmítosza: újabb pofonba szaladt bele a Tesla-vezér, mikor heveri ezt ki?
A SpaceX hatalmas Starship rakétarendszere csütörtökön sikeresen felszállt a légkörbe hetedik pilóta nélküli tesztrepülésére.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Milyen lakáscélod van? Vásárlás vagy felújítás?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy mit gondolnak olvasóinknak a lakás-előtakarékosságról.
-
Milliókat is bukhatnak a lakástulajdonosok, ha nem figyelnek erre
Arra keressük a választ, hogy az olvasóink a lakásukat vagy ingatlanjukat érinthető káresemények közül mitől tartanak a leginkább.
-
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain (x)
Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!