Az elemzők által várt 3.9%-kal szemben 3.7% volt szeptemberben az éves alapú pénzromlási ütem - tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Augusztusban 3.6% volt az infláció. A maginfláció kéthavi stagnálás után 1.7%-ról 1.5%-ra csökkent. Az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0.2% volt. Idén, az első kilenc hónapban, átlagosan 3.7%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. 2005.10.07 15:46 Szeptemberben megdobta az üzemanyag-ár az inflációt - öt hónapos csúcs lesz?
1 hónap alatt - 2005. augusztushoz viszonyítva - az élelmiszerek árai 0.2%-kal csökkentek. Árcsökkenés következett be az idényáras élelmiszerek (6.0%), valamint a péksütemények és a csokoládé, kakaó (1.1-1.1%) esetében. Ezzel szemben növekedett a tojás (4.9%), a tej (2.1%), a párizsi, kolbász (1.4%), a kávé (1.3%), és a liszt (1.1%) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0.6%-kal növekedtek.
Árcsökkenés volt megfigyelhető atartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások körében. Ez utóbbin belül az üdülésekért átlagosan 10.9%-kal kellett kevesebbet fizetni, míg az oktatási szolgáltatás 5.0%-kal drágult. A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek árai az átlagosnál nagyobb mértékben (1.7%) emelkedtek. A szeszes italok, dohányáruk, a háztartási energia, illetve az egyéb cikkek, üzemanyagok esetében szintén áremelkedés következett be. Ez utóbbi csoportból a tankönyv 4.8%-kal, a járműüzemanyag-árak 4.1%-kal emelkedtek.
12 hónap alatt, 2004. szeptemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2.5%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 21, a munkahelyi étkezés 8, a sertészsiradék 7 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a liszt (12%), a cukor (11%), a sertéshús (6%), valamint a tojás (3%) ára. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 2.9%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint 2004. szeptemberben. A szeszes italok, dohányáruk árai az átlagosnál kisebb mértékben (1.5%) emelkedtek.
A szolgáltatások átlagot meghaladó, 5.1%-os áremelkedésén belül a szerencsejáték 16, a helyi tömegközlekedés 14, a szemétszállítás és a csatornadíj egyaránt 12%-kal drágult. A háztartási energia árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt (6.1%), ezen belül a palackos gáz 7.2%-kal, az elektromos energia 6.9%-kal növekedett. A legnagyobb mértékben az egyéb cikkek, üzemanyagok árai emelkedtek, 7.2%-kal, ezen belül a járműüzemanyagok 17%-kal, a gyógyszer, gyógyáru 14%-kal került többe, mint 2004. szeptemberben.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
-
A Soós Tészta Kft. megbízható minőséget nyújt (x)
A Soós Tészta Kft. több mint 40 éve nyújt kiváló minőségű tésztákat a vásárlók számára, és a KMÉ-védjegyet 26 termékük kapta meg.
-
Vásárlói élmény és innováció a hazai kiskereskedelemben (x)
Második alkalommal rendezték meg február 25-én a Visa Boltok Boltja verseny díjátadóját, amely a kiemelkedő vásárlási élményt nyújtó és innovatív megoldásokat alkalmazó fizikai üzleteket ismeri el.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


