A magyar átlagárnál másfélszer drágábban vásárolnak ingatlant a külföldi állampolgárok, akik közül a kínaiak költik lakhatásukra a legtöbbet, átlagosan 139 millió forintot.
Eltűnni látszik a 2008-as válságot követő ijedtség, hiszen a lakosság egyre nagyobb mértékben vesz fel jelzáloghiteleket. A KSH új kiadványából kiderül, hogy 2017 első félévében engedélyezett új lakáshitelek 291 milliárd forintos összege több mint egyharmaddal nőtt 2016 első félévéhez képest. Az emelkedés egyaránt megfigyelhető volt a piaci és az államilag támogatott hitelek esetében is.
Leggyakrabban még mindig használt lakások vásárlására fordítják a hiteleket, de az építkezésre és az új lakások vásárlására folyósított hitelek volumene is emelkedett. Az idei év első félévében összesen közel 13 ezer igénylőnek folyósítottak CSOK-ot, mintegy 27,6 milliárd forint értékben.
2017 június végén a teljes lakáshitel-állomány 2917 milliárd forint volt, amely a GDP 8,3 százalékának felel meg. Ez kismértékű, 5 milliárd forintos emelkedés 2016. december 31-hez képest. Ez a csekély változás nem befolyásolta a lakáshitel-állomány GDP-hez viszonyított arányát, az változatlan maradt.
A devizaalapú lakáshitelek szinte teljesen eltűntek, pedig 2014 végén még az állomány 52 százaléka még ilyen hitel volt. A 2015 márciusában végrehajtott forintosítás jelentős változást hozott e téren, 2015 decemberében már csak az állomány 0,2 százalékát tették ki ezek a hitelek, összegszerűen 6,8 milliárd forintot. A csökkenés nem állt meg, 2016 végén 6,1 milliárd forintot, 2017 közepén pedig már csak 4,7 milliárd forintot tettek ki ezek a hitelek.
A teljes hitelállományon belül 23 százalék az államilag támogatott, és 77 százalék a piaci hitelek aránya. A hitelállomány 58 százaléka koncentrálódik a bankoknál, 28 százaléka a jelzáloghitel-intézeteknél és 10 százalék a lakás-takarékpénztáraknál. A takarék- és hitelszövetkezetek által kihelyezett hitelek mindössze a teljes állomány 3 százalékát teszik ki.
Egyre több a problémamentes hitel
A válságot követően általában 80 százalék alatt maradt a problémamentes hitelek aránya, a helyzet azonban 2015 óta folyamatosan javul, mostanra elérte a 92 százalékot. 2017 június végén 19 ezer hiteladós késedelme 31-60 nap közötti, 32 ezer adósé pedig 61 napot is meghaladó volt.
Lakáshitel-engedélyezés
2017 első hat hónapjában 45 ezer lakáshitelt engedélyeztek 291 milliárd forint értékben. A hitelek száma 14, összege 34 százalékkal nőtt 2016 azonos időszakához képest. Idén 1 millió forinttal emelkedett az engedélyezésre jutó átlaghitelek összege is, elérve a 6,5 millió forintot. 2017 első félévében a hitelintézetek nem jelentettek engedélyezett devizaalapú lakáshitelt.
Lakáshitel-folyósítás
Közel 47 ezer lakáshitelt folyósítottak 2017 első felében, mintegy 264 milliárd forint értékben. A folyósított hitelek kétharmadát használt lakás vásárlására fordítják, az e célra folyósított hitelek összege 195 milliárdra bővült, ami 23 százalékkal több az egy évvel korábbihoz képest.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
2016 első félévéhez képest az építéshez nyújtott hitelek száma több mint kétszeresére, összegük szintén közel a duplájára nőtt. Az e célra fordított kölcsönök átlagos hitelösszege 4,4 millió forint. Ez 700 ezer forintos csökkenés a tavalyihoz képest.
Az új lakások vásárlására nyújtott hitelek száma közel kétharmaddal emelkedett, összegük majdnem megkétszereződött, míg az e célra folyósított átlagos hitelösszeg 6,3-ról 7,7 millió forintra nőtt.
A korszerűsítési, bővítési hitelek száma 477-el lett több (8 százalékkal), összegük közel 1,9 milliárddal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, az átlagos hitel értéke pedig 2,4-ről 2,5 millió forintra nőtt.
Csökkent a hitelkiváltások száma mintegy 35%-al, összege pedig 45 százalékkal. Visszaesett az átlagos hitelösszeg is, a tavalyi 4,8 millióval szemben idén már csak 4,1 millió.
Nőtt a hitelek átlagos futamideje is. 2016 első felében 14,3 év volt ez az érték, ez mostanra 15,1 évre emelkedett. A lakásépítési hitelek futamideje a leghosszabb 17,8 évvel. Valamivel elmaradnak az új lakások vásárlásához kapcsolódó hitelek (17,5 év), és a használt lakások vásárlásánál is meghaladta a 15 évet.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


