Már csak nagyon kevés idő maradt hátra a szokásos év végi kötelező biztosítási kampányig. A pénzügyi válság különös fényben helyezi el a biztosítási díjak összehasonlítását, így nem árt, ha már most elkezdjük a felkészülést, hogyan döntsünk. Ennek keretében először azt mutatjuk be, milyen konstrukcióról is van szó, s milyen történetre tekinthet vissza!
KGFB vs. CASCO
Magyarországon az autóbiztosításoknak alapvetően két formáját különböztethetjük meg, a kötelező gépjármű felelősség-biztosítást (röviden KGFB-ként ismeretes) és a casco-t. Ez utóbbi, talán kevesen tudják, de nem egy rövidítés, hanem egy spanyol szó, melynek jelentése sisak, másodlagos jelentősége pedig járműborítás.
Forrás: KGFB-rendelet
Mindkét biztosítás a védelmet szolgálja, és valamilyen járművel kapcsolatos, azonban - már a névből is kitalálható - csak az egyiket kötelező megkötnie a jármű üzemben tartója. Az, hogy miért tették kötelezővé, a termék jellegéből fakad. A KGFB lényege, hogy mi díjat fizetünk a biztosítónak, aki, ha balesetet okozunk, kifizeti a kárt a vétlen félnek.
A casco ezzel szemben saját magunk kár ellen való biztosítása, konstrukciótól függően nyújthat szolgáltatást a biztosító törésre, lopásra, elemi kárra, akár üvegtörésre is. Vagyis a károsultat a károkozó felelősségbiztosítója kártalanítja, míg a károkozó saját kárára a casco biztosítása teljesít.
Az alapszolgáltatások mellett természetesen több kiegészítő biztosításra is igényt lehet tartani (plusz díj ellenében), ezekről azonban egy korábbi cikkünkben már részletesen beszámoltunk.
Hogyan spórolhatsz a biztosításodon? (2008. szeptember 25. 12:00)
Most pedig következzék egy kis történelem!
Benzinárban a kötelező
Magyarország a világon az elsők között volt, mikor bevezettük a felelősségbiztosítást a huszadik század közepén, egészen pontosan a hatvanas években. Eddigre már az Állami Biztosító Nemzeti Vállalat (ÁB) kezében volt az egész biztosítási állomány, így meg lehetett valósítani azt, hogy a kötelező biztosítások díját ne havonta kelljen csekken befizetni, hanem a benzinár tartalmazta a biztosítás díját.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Állítólag ez a megoldás olyan sikeres volt, hogy a fáma szerint még Svájc is be akarta vezetni. A fizetési mód sikerét mutatja egyébként az is, hogy egészen 1991-ig nem változtattak rajta. A magyar megoldás ugyanakkor nem is olyan egyedülálló, ilyen működik például Dél-Ausztriában, annyi módosítással, hogy itt a felelősségbiztosítás díját a vezetői engedély regisztrációs költségei tartalmazzák.
Dél-Afrikában ezzel szemben a nálunk alkalmazotthoz hasonló megoldáshoz folyamodtak. Itt az üzemanyag árának meghatározott százalékát a Közúti Balesetek Alapjában helyezik el, s ebből fizetik ki később a kártalanítást.
A Hungária kezében
1986 júliusában az ÁB-ből két jogutód vállalattá vált, s a gépjármű-biztosításokat a Hungária Biztosító vitte tovább az állami vállalatok biztosítása, a nemzetközi biztosítások, az exporthitel-biztosítás, valamint a viszontbiztosítás mellett.
A biztosítói piac megnyitása azonban nem hozta magával a felelősségbiztosítás piacosítását, mivel egészen 2003-2004-ig még hatósági áras rendszer volt érvényben. A központilag meghatározott díjtól eleinte egyáltalán nem lehetett eltérni, később csupán 5 százalékkal.
A biztosítókra érvényes kötelezettségekből végül annyi maradt, hogy a következő évre érvényes díjakat be kell jelenteni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF), valamint az átkötési időszakban azt közzé kell tenni. Ez előtt állunk tehát most...

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


