29 °C Budapest
Fiatal fiú gyermek síró dühkitörés a bevásárlókocsiban anyával szülővel a szupermarket növekedési fájdalmak folyosójának terményrészében

Sokkoló tejkatasztrófa a magyar boltokban: nagyot nézhetnek a vásárlók a pénztárak kasszáinál

2024. augusztus 8. 16:03

A legfrissebb adatokból az derül ki, hogy a magyar vásárlók továbbra sem hagyhatták maguk mögött bizonyos élelmiszerek brutális drágulását. Most éppen egy hónap is elég volt ahhoz, hogy a liszt, az UHT tej vagy éppen a kristálycukor ára az egekbe lőjön. Miközben éves alapon ezek mellett még a csirkemellfilé valamint a sertéscomb ára is brutálisan magasabb most, mint korábban.

Ha azt hittétek, már vége, akkor tévedtetek, ugyanis újra felfelé pörög az infláció Magyarországon. A legfrissebb hivatalos adatok szerint 2024. júliusban a fogyasztói árak átlagosan 4,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat, de havi szinten is, tehát idén június és július között is 0,7%-os volt az átlagos drágulás mértéke. Ez ráadásul csak az átlag, bőven találni ugyanis olyan termékeket, amiknek az ára ennek a sokszorosával emelkedett.

Éves alapon például a top5 dráguló termék között még továbbra is négy élelmiszer található. Ezeknek az ára nem hogy 4%-kal, de 25-58 (!) százalékkal emelkedett. De ugyanígy brutális havi emelkedés volt megfigyelhető olyan alapvető élelmiszerek esetében, mint a liszt, a tartós tej vagy a kristálycukor. Úgyhogy sokan érezheti joggal azt, hogy a magyar vásárlók újra ott vannak, ahol a part szakad.

A soha véget nem érő drágulás

Ha éves alapon vizsgáljuk a KSH friss adatait, akkor azt mondhatjuk, hogy a kristálycukor tavaly és idén július között 57,5 százalékkal drágult. Ezzel magasan vitte az éves drágulási toppot a cukor. Ezt követte 33,7 százalékkal a 2,8 százalékos UHT tej, míg a dobogó harmadik fokára a csirkemellfilé állhatott 27,6 százalékos drágulással. Érdekesség, hogy miközben sokat hallani, hogy az élelmiszerek drágulása megállt, éves alapon azért a 10 legjobban dráguló termék közül hat is élelmiszer.

Ahogy a listán látjuk, 20 százalék felett drágult a sertéscomb, a vonaljegye, de a női pulóver is. Míg 15 százalék feletti átlagos drágulást produkáltak a multiplex mozijegyek, a dobozos narancslé, de még az uborka is. És a top10 dráguló közé befért még a Magyar Nők Lapja is.

Ezzel szemben voltak termékek, amik azért jóval olcsóbbak lettek, igaz volt is honnan olcsósodniuk. A vöröshagyma kilóját például átlagosan 27,4 százalékkal olcsóbban lehet most megvásárolni, míg a rétesliszt ára 23,7 százalékkal olcsóbb most átlagosan, mint egy éve. Ezen felül 15 százalék feletti áresést produkált még a 4 tojásos spagetti, a vaj, a sárgarépa a sertészsír és a korai burgonya is.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ez a hónap nem volt könnyű

Ha megnézzük a havi adatokat, akkor a vásárlók szeme ezen is ki fog kerekedni. Egy hónap leforgása alatt ugyanis a liszt ára 46,6 százalékkal 178 forintról 261 forintra emelkedett. De 24,8 százalékkal nőtt a 2,8%-os UHT tej ára is, miközben a kristálycukoré 18,1 százalékkal emelkedett. Érdekesség, hogy hiába halljuk manapság, hogy az élelmiszerek inflációja megállt, most egyetlen hónap leforgása alatt a 10 legjobban dráguló termékből 7 (!) élelmiszer.

A drágulási lista harmadik helyezettjét sorrendben a sárgarépa, a csirkemellfilé és a napraforgó-étolaj követi. Mindegyik terméknek az átlagára egyetlen hónap alatt több mint 10 százalékkal növekedett, a répáé 15 százalékkal. De sokat nőttek a szállásárak is, az apartmanok ára átlagosan 8,3, a 4 csillagos szállodáké 6,2 százalékkal emelkedtek. De még a sertéscomb ára is befért a havi csúcsdrágulók közé a maga 5,9 százalékos ugrásával.

És hogy mik lettek olcsóbbak egy hónap alatt? Bizonyos idényáruknak azért örülhetnek a hazai vásárlók. A zöldpaprika kilós átlagára 26,5 százalékkal zuhant, de 20 százalék feletti mértékben lett olcsóbb átlagosan a korai burgonya és a görögdinnye is. Utóbbinak a kilós átlagára júliusban 462 forint volt. 16,6 százalékkal mérséklődött ezen felül a paradicsom ára, és 5 százaléknál nagyobb mértékben csökkent átlagosan az uborka, a vöröshagyma, a körte és a vaj ára.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Te is szégyenlős vagy a szaunában? Itt a megnyugtató megoldás! (x)

Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.

Nemes Jeles László Napszállta című filmje óta nem volt ilyen a hazai mozikban: óriási siker a magyar Kickstarteren

A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.

Ezt a különleges térképet nem árt, ha megveszed a gyereknek iskolakezdésre

A legkisebbek számára is érthetővé és elérhetővé tenné a tudományt a korábban a NASA-ban is dolgozó Hargitai Henrik bolygó- és felszínalaktan-kutató.

Ilyen zseniális ötletekről pitchelnek majd a fiatalok a kezdő vállalkozóknak szóló verseny döntőjében

72 csapat regisztrált arra a befektetői pitch versenyre, amelynek döntőjét augusztus 3-án rendezik Budapesten a IV. Mindset Meetup keretében.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. szeptember 7. szombat
Regina
36. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?