17 °C Budapest
Közelkép egy fiatal nőről, amint bankkártyáját bedugja a városi bankautomatába. Pénzfelvétel, számlák kifizetése, számlaegyenleg ellenőrzése, pénzátutalás. Adatvédelem, internet és mobil biztonsági koncepció

Kutatás: valóban nagyobb eséllyel válunk csalás áldozataivá külföldön?

2024. július 31. 19:31

A külföldre készülő magyar utazók többsége, több mint 60 százaléka úgy gondolja, hogy a határt átlépve, turistaként megnő az esélye annak, hogy valamilyen pénzügyi átverés, megtévesztés áldozatává válik. A legtöbben attól tartanak, hogy ellopják az értékeiket, irataikat, lehúzzák őket a taxisok, az éttermesek, illetve lecsapnak rájuk a bankkártyás csalók. A Groupama Biztosító és az OTP Bank megbízásából készült országos reprezentatív kutatás eredményéből az is kiderült, hogy 100-ból 70 utazó külföldön tudatosabban viselkedik és kifejezetten ügyel arra, hogy elkerülje ezeket a csapdákat.

A leggondosabban előkészített külföldi utazás is jár némi izgalommal, hiszen kilépünk a megszokott környezetünkből, a komfortzónánkból. Ezeket a feszültségeket a pihenésre vágyó magyarok jelentős része igyekszik mérsékelni. Részben ez lehet az oka annak, hogy a kutatás eredménye szerint a válaszadók mindössze 15 százaléka kedveli a spontán, komolyabb előkészületeket, tervezést nem igénylő külföldi kiruccanásokat. A többség ezzel szemben szereti jó előre megszervezni az utazást, lefoglalni a szállást, kiválasztani a programokat.

Félelem az átveréstől külföldön

A pénzügyi aggodalmak listáját az értékek, iratok ellopása vezeti, a válaszadók 52 százaléka tart ettől valamilyen mértékben, 100-ból 12-en kifejezetten erőteljesen. A második helyen az éttermi vagy taxis átverések lehetősége áll 47, a harmadikon pedig a bankkártyás csalások veszélye 42 százalékos aránnyal. Itt érdemes azt is megjegyezni, hogy a betegségeket, baleseteket a megkérdezettek 50, illetve 47, a rossz időjárást viszont 58 százaléka sorolta az utazás nyugalmát fenyegető kellemetlenségnek.

Mástól tartunk, mint amitől igazán kellene

A fenti félelmek nem alaptalanok, de nem is teljesen reálisak. A Groupama Biztosító tapasztalatai szerint ugyanis - bár az elmúlt években az ezzel kapcsolatos bejelentések száma növekvő tendenciát mutat - a külföldön történő káreseteknek mindössze 5 százalékát teszik ki a lopással, rablással, vagy az iratok elvesztésével kapcsolatos bejelentések.

Adataikból ráadásul az is látszik, hogy ezeknek a pénzügyi bosszúságot okozó bejelentéseknek a harmada 100 ezer forint alatti, és felük nem éri el a kétszázezer forintot sem. Összehasonlításul, míg a lopások, rablások átlagos kárértéke 300 ezer forint körüli, a betegségek vagy balesetek következtében felmerülő kifizetések átlagos nagysága ennek több, mint duplája, már a 650 ezer forintot közelíti.

Kárbejelentéseink között egyértelműen a betegségekkel, balesetekkel kapcsolatos esetek vannak többségben. Ráadásul a kifizetések nagysága is ezekben az esetekben a legmagasabb. Az kevésbé jellemző, hogy valaki a legértékesebb ruhadarabjait, ékszereit, műszaki cikkeit viszi magával egy utazásra, balesetek, betegségek viszont sajnos külföldön is érhetnek bennünket, melyek ellátása több millió forintra rúghat, de többször találkoztunk olyan esetekkel, ahol a kórházi számla a 100 millió forintot is meghaladta

– mondta el Berentés László, a biztosító szolgáltatási igazgatója.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Bíztató, hogy egyre tudatosabban készülnek fel utazásukra a határt átlépők. Ma már az utazók háromnegyede többnyire köt utasbiztosítást. A többség a jó ár-érték arányú biztosítást keresi, olyat, ami még kedvező árú, de a minimális védelemnél többet nyújt, azaz megfelelő anyagi védelemre számíthatnak egy orvosi ellátás, de lopás-rablás, vagy az iratok elvesztése esetén is.

Valóban nagyobb eséllyel válunk csalás áldozataivá külföldön?

A kutatásban a résztvevők többsége úgy nyilatkozott, nem gondolja, hogy külföldön nagyobb veszélyben vannak a bankkártya-adatai, mint itthon. Külföldi utazás esetén célszerű megtenni a megfelelő előkészületeket, hogy zökkenőmentes legyen a kártyahasználat.

Az OTP Bank tippjei külföldi utazáshoz

  • Célszerű bejelentenünk a bankunknak, ha külföldre utazunk.
  • Utazás előtt ellenőrizzük a kártyánk külföldi használat korlátozásának beállítását is, hogy a beállítás alapján kártyánk hol használható készpénzfelvételre vagy vásárlásra.
  • Mindig ellenőrizzük kártyahasználat előtt, hogy a kártyán található védjegy fel van-e tüntetve az ATM-en, ki van-e ragasztva az elfogadóhely bejáratán vagy a pénztárnál. Ha megtaláltuk a védjegyet, akkor használhatjuk a kártyánkat az ATM-eknél vagy fizethetünk vele.
  • Ha elvesztettük vagy ellopták kártyánkat, vagy olyan tranzakciót észlelünk, amelyet nem mi kezdeményeztünk, akkor a kártya letiltásához mielőbb hívjuk fel bankunkat. Erre jellemzően mobilbankon, internetbankon keresztül is lehetőségünk van.
  • Külföldi utazáshoz mindig kössünk időben utasbiztosítást, ha gyakran utazunk érdemes olyat választani, mely egy egész éven át fedezi rövidebb vagy hosszabb külföldi útjainkat.
 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 3. csütörtök
Buda, Richárd
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33