Malinois dog

Ezt minden hazai kutyásnak tudnia kell: kutyasamponokat teszteltek, és rengeteg megbukott

2024. július 4. 06:29

Kis vagy éppen nagy kedvencünk fürdetését fontos, hogy jól megválasztott kutyasamponnal végezzük, és ne a sajátunkból oldjuk meg a feladatot. A kutyák bőrének pH értéke ugyanis eltér az emberétől. Más kérdés, hogy a kutyasamponnak hirdetett termékek közül sem felel meg mindegyik pH értéke a kutyák számára ideálisnak. Többek között ez derült ki a Tudatos Vásárlók Egyesületének vonatkozó terméktesztjéből.

A tesztek során 9 márka – Alavis, Animology, Douxo, Kay, Menforsan, Super Beno, Tommi, Trixie, Wilda – egy-egy termékét vizsgálta a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben. 4 fő szempont szerint értékelték a termékeket. Értékelték az allergén illatanyagok és tartósítószerek jelenlétét, pH értéket mértek, illetve a vásárlók megfelelő tájékoztatását is szemügyre vették a címkén lévő információk vagy azok hiánya alapján.

Az allergén összetevőket az emberekre gyakorolt lehetséges kockázatok szempontjából értékelték a szakértők. Idevágó tudományos vizsgálatok hiányában ugyanis nem ismert, hogy a kutyák allergiásak lehetnek-e ugyanazokra az illatanyagokra és tartósítószerekre, mint az emberek. Így már csak emiatt is érdemes lenne ezektől mentes termékeket használni. Főleg, hogy alapvetően megkérdőjelezhető például az illatanyagok kutyasamponokban való használata. Akármennyire is csábító az, hogy a kutyánk számunkra kellemes illatfelhőbe burkolózzon, a kutyasamponok célja egyszerűen „csak” az, hogy a szennyeződés és a nem kívánt szagok eltűnjenek az ebről. Ehhez azonban nem szükségesek illatanyagok, csak felületaktív anyagok. A teszteredmények szerint több tesztelt termék is tartalmazott bőséggel allergéneket.

A kutyák bőre vékonyabb, mint az emberé, így a nem megfelelő pH értékű termék kiszáríthatja, vagy hozzájárulhat annak fokozott érzékenységéhez. Az ember és a kutya bőrének pH-ja eltér. Míg az emberé 5,5 savas kémhatású, addig a kutya bőrének pH-ja 7,5, közel semleges. Emiatt helytelen embereknek szánt sampont használni kutyánk fürdetéséhez. A kutyasampon ideális pH-értéke 7 és 8 között van, azonban a csomagoláson a gyártók nem tüntetik fel a kutyasamponok pH értékét. A terméktesztelők viszont végeztek erre vonatkozó méréseket. Az eredményekből kiderült, hogy több kutyasamponnál is gondot okoz a pH-érték ideálistól való erőteljes eltérése.

A kutyasamponhoz mellékelt információknak egyértelműen tájékoztatniuk kell a fogyasztót nemcsak a termék összetételéről, hanem a felhasználás módjáról is. Ezért pontozták azt is, hogy megfelelő vagy hiányos-e a kutyasamponok címkéje. Ugyan ezt rendelet írja elő, a teszteredmények azt mutatják, mégsem követi még minden gyártó az erre vonatkozó előírásokat, és hiányos tájékoztatást nyújt a fogyasztóknak.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A tapasztalatok szerint a tesztelt termékek mindegyike esetében valamiféle kompromisszumot kell kötnünk. Csupán egy olyan kutyasampont találtak, amely nem tartalmazott allergéneket, és a pH értéke is a kutyáknak javasolt tartományba esett. Más kérdés, hogy sajnos a fogyasztókra vonatkozó tájékoztatási kötelezettségeinek nem tesz eleget a termék gyártója.

Mindenesetre maga a termék kutya- és emberbarát. A különböző termékekben talált allergének pontos listája minden egyéb mérési eredménnyel együtt megtalálható a termékek adatlapján. A tesztelt termékek átlagára 1900 és 6200 Ft között mozgott a teszt publikálásakor, ez 100 ml-re vetítve 475 Ft-tól 1320 Ft-ig terjed.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 4. péntek
Izidor
14. hét
Április 4.
C-Vitamin nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33