Megállapítható, hogy az ellátási láncban a jövedelmi viszonyok a termelői és a feldolgozói szint felé tolódtak el
Olvasóink többsége valószínűleg találkozott már a tojásokon szereplő, hét részből álló kóddal. Az avatatlanok számára nem sokat mond el a betűkből és számokból álló jelölés, és talán nem is sejtik, hogy mennyi információ olvasható ki belőle a tojásra vonatkozóan.
Az avatatlan szem számára alighanem csak a "HU" felirat bír jelentéssel a tojásokon szereplő jelölésből, pedig a kód többi része is fontos információkat tartalmaz. A hét részből álló kód alapján a szakemberek könnyedén megállapíthatják a tojás származási helyét, illetve a termelés módját is - derül ki a Nébih honlapjáról.
A tojásokat minőségüktől függően "A" és "B" osztályokba sorolják, melyek közül a fogyasztók csak az előbbivel találkozhatnak. Ezeket az "A" minőségű tojásokat méretük és súlyuk alapján is osztályozzák: a legkisebb tojások "S", a legnagyobbak pedig "XL" jelölést kapnak.
A tojások héján feltüntetett, hét részből álló kód az élelmiszerek nyomonkövethetőségét hivatott biztosítani: ez alapján lehet meghatározni, hogy a tojás melyik telepről, annak melyik istállójából származik, de a kód elárulja a tartási módot is.
A kód első része egy szám, amely a tartás módjáról tartalmaz információt:
- 1: szabadtartás
- 2: alternatív tartás
- 3: ketreces tartási rendszer
- 0: ökológiai tartás
A kód második része a termelő ország ISO kódját jelöli. Tehát ha itt "HU" felirat szerepel, akkor tudhatjuk, hogy a tojás származási helye Magyarország. A harmadik rész egy 01 és 20 közötti szám, amely a megyét vagy a fővárost jelöli. A negyedik rész mindössze egy karakterből áll, és az állat-egészségügyi kerület sorszámát jelöli. Az ötödik rész a "T", amely a tojótyúk jelölése.

A kód hatodik része az állattartó telep kétjegyű sorszáma. Ezt követően egy "per"-jelet találhatunk, ami után jön a kód utolsó, hetedik része, amely az istállók számát jelöli.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Itt még nincs vége
A tálcába, dobozba csomagolt tojáson azonban további információkat is szerepeltetni kell:
- Jelölni kell a csomagoló központ számát, amit a Nébih tart nyilván, és egyébként a hivatal honlapján is bárki elérheti.
- Jelölni kell a már említett minőségi osztályt is: ez lehet "A osztály" ,esetleg az "A" és a "friss" szó kombinációja. Ha itt az "extrafriss" jelzés szerepel, akkor még nem telt el 9 nap a tojásrakástól számítva.
- Meg kell jelölni a tojás tömegét és méretét is: "S" (53 grammnál kevesebb), "M" (53-63 gramm közötti), "L" (63-73 gramm közötti), "XL" (legalább 73 gramm).
- Jelölik a minőség-megőrzési időt is, amely maximum 28 nap lehet a tojásrakástól számítva.
- Fel kell tüntetni a tárolásra vonatkozó javaslatot is.
Elképzelhető, hogy helyi piacon vásárolva jelölés nélküli tojásokkal is találkozunk. Ennek az az oka, hogy az 50-nél kevesebb tojótyúkot tartó termelőkre nem vonatkoznak a fenti jelölési kötelezettségek. Fontos azonban, hogy az értékesítés helyén ezeknek a termelőknek is fel kell tüntetniük a nevet és a címet.
Olcsóbb lett a tojás
Éves szinten átlagosan 223 tojást esznek meg a magyarok. A tojáspiacnak két csúcsszezonja van, mégpedig a karácsonyi és a húsvéti. Karácsonykor jelentős drágulással szembesültek a vásárlók: tavaly év végén még a 60 forint feletti tojásár sem volt ritka. A drágulás mostanra megállt, sőt, meg is fordult a folyamat, hiszen jelenleg a legdrágább tojás sem kerül többe 50 forintnál.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


