A természeti örökségünk egyik ikonikus helyszínén, a Kis-Balatonon, 341 millió forint értékű természetvédelmi fejlesztés veszi kezdetét.

A parajdi sóbánya májusi katasztrófája drámai emlékeztető arra, milyen gyorsan válhatnak áldozattá természeti értékeink. A vízbetörés nemcsak egy népszerű turisztikai célpontot tett tönkre, hanem ökológiai és gazdasági válságot is előidézett. És bár Parajd Romániában van, a veszély nálunk is valós: több magyar különlegességet is fenyeget a klímaváltozás, a túlhasználat vagy éppen a felelőtlen beruházás. Cikkünkben bemutatjuk a leginkább veszélyeztetett hazai helyszíneket – a Hévízi-tótól az Őrség lápvidékéig.
A parajdi sóbánya tragédiája fájó emlékeztető arra, hogy mennyire sérülékenyek lehetnek természeti értékeink. Magyarországon is akadnak olyan különlegességek, amelyeket komolyan fenyeget a környezetváltozás, a turizmus, vagy akár az emberi tevékenység.
A parajdi sóbánya katasztrófája nemcsak környezeti, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is súlyos következményekkel jár. A májusi vízbetörés után a bánya teljes rendszere elárasztódott, a turizmus leállt, és a helyi közösség egyik legfontosabb megélhetési forrása szűnt meg. A Korond-patak sószennyezése miatt több település ivóvíz nélkül maradt, és a halállomány is gyakorlatilag kipusztult a Kis-Küküllő mentén.
A hatóságok most éjjel-nappal dolgoznak a károk enyhítésén: szivattyúzzák a vizet, elterelik a patakot, és víztisztító berendezéseket telepítenek. De a természetes élővilág regenerációja hosszú időt vehet igénybe, és a helyiek is attól tartanak, hogy a bánya fölötti felszín instabillá vált.
A sóbánya csak a kezdet?
A parajdi sóbánya tragédiája rávilágított arra, milyen sérülékenyek lehetnek a természeti értékek – és hogy a veszély nemcsak távoli országokat fenyeget. Magyarországon is több olyan különleges hely található, amely fokozott figyelmet igényelne, mielőtt visszafordíthatatlan károk keletkeznek.
Aggteleki-karszt és a Baradla-barlang
Az UNESCO világörökség része, hazánk egyik legismertebb barlangrendszere. A cseppkőképződés évszázadok alatt jön létre, de a felszíni szennyeződések, a vízháztartás megváltozása és a klímaváltozás miatt a barlang mikroklímája is veszélybe kerülhet. A barlangi élővilág (pl. vakrákok, denevérek) különösen érzékeny a külső hatásokra.
Hévízi-tó – Európa legnagyobb természetes termáltava
A tó különleges mikroklímája és gyógyhatása miatt évente több százezer látogatót vonz. Ugyanakkor a víz utánpótlása, a hőmérséklet stabilitása és a vízminőség is sérülékeny. A túlzott turizmus, a környező beépítések és a vízhasználat mind veszélyeztethetik a tó ökoszisztémáját.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Fertő-tó magyar oldala
A Fertő–Hanság Nemzeti Park része, egyedülálló madárvilággal és nádas élőhelyekkel. Az elmúlt években egy nagyszabású turisztikai beruházás (kikötők, apartmanok, szállodák) indult el, amely természetvédelmi tiltakozást váltott ki. Bár a projektet hivatalosan leállították, a tó vízszintje és ökológiai állapota továbbra is aggodalomra ad okot.
Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág
Ez a Duna egyik legnyugodtabb mellékága, amely fontos szerepet játszik a főváros környéki ökoszisztémában. Azonban a vízminőség romlása, az iszapfelhalmozódás és a szennyvíz bejutása miatt a vízi élővilág egyre nagyobb veszélyben van. A horgászok és természetjárók is egyre gyakrabban panaszkodnak a víz állapotára.
Őrségi lápok és kaszálórétek
Az Őrség egyik legértékesebb természeti kincse a mozaikos szerkezetű láp- és rétvilág, amely ritka növény- és állatfajoknak ad otthont. A vízelvezetés, a klímaváltozás miatti kiszáradás, valamint a mezőgazdasági terjeszkedés miatt ezek az élőhelyek fokozatosan zsugorodnak. A lápok eltűnése nemcsak ökológiai, hanem kulturális veszteség is lenne.
Címlapkép:Kiss Gábor MTI Fotószerkesztőség
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


