Az Európai Unió kiemelt célként kezeli a zöld átállást és az energiafüggőség csökkentését.
Tényleg tarthat a bírságtól, aki így használja a klímáját? Ezért panaszt tehetnek a szomszédok
Sokak számára egyszerű kellemetlenség csupán az utcára csöpögő légkondik vize, nem tudják, hogy gyakorlatilag szennyvízről van szó - írja a G7. Semmiképp sem jó tehát, ha a kondenzvíz a fejünkre, ruhánkra csöpög - ugyanígy az utcára sem kéne eleve csöpögnie. Sokat azonban nem lehet ellene tenni, minthogy messzire elkerüljük az utcára csöpögő klímákat.
Az inverteres split légkondicionálók nagy melegben 1-3 liter kondenzvizet is termelhetnek óránként. Egy tízemeletes lakóháznál egy-egy lépcsőháznyi lakás felett már gyakran két tucat légkondi is lehet, vagyis adott esetben óránként akár 50-70 liter, naponta fél köbméter víz is kicsoroghat a berendezésekből. Ideális esetben a kondenzvíz nem okoz problémát, mert olyan lassan csöpög, hogy például az erkélyre folyatva folyamatosan elpárolog, de a jelek szerint a nem ideális esetek aránya a légkondik számának emelkedésével egyre nő - írja a lap. Az egyre hosszabb és egyre nagyobb hőség miatt a víz mennyisége jóval nagyobb lett, így ami a kiépítéskor még nem volt zavaró, az mára azzá válhatott.
Évről évre vitás téma, lehet-e a légkondik vizét az utcára csöpögtetni. Valójában az, hogy hova kellene vezetni szabály szerint ezt a vízmennyiséget, nehezen megválaszolható kérdés. Nincs ugyanis általános szabály, a gyakorlat szerint a lakástulajdonos és a klímaszerelő dönt az ügyben, a kivitelezéskor. A kondenzvizet jó esetben vissza kellene vezetni a lakásba, és inkább a lakás lefolyó rendszerébe bekötni - bár legtöbb helyen így is egy vödörbe csöpög a víz. A bent így vagy úgy elvezetett víz azonban extra költséget jelenthet, és jogi kérdéseket is felvet. Mivel például főszabály szerint az esővizet sem lehet bevezetni a szennyvízcsatornába, hanem azt mindenkinek a saját ingatlana területén kell(ene) elapasztani, ha a helyi szabályozás másképp nem rendelkezik.
Az ellentmondás ott van, hogy a szifonba bekötött légkondi vize nem a csapból származik, mégis a szennyvízcsatornát terheli meg (akár a rezsit növelve). Tisztának viszont nem tekinthető, legfeljebb növényt locsolni vagy autót mosni alkalmas, tehát végső soron egyfajta szennyvíz (és emiatt is kifogásolható, ha az ember fejére csöpög) - írják. Jellemző, hogy jobb híján a kondenzvíz csövét a közeli ereszcsatornába kötik be, mely jó megoldás lehet, ha az eresz egyébként nem a szennyvízcsatornába van bekötve.
Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló törvény (oték) szerint a gépészeti berendezések kültéri egységének az építési helyen belül kell lennie, de ez a paragrafus csak pár éve hatályos, az előtte épített ingatlanoknál nem érévnyesíthető. A jogszabály azt is előírja, hogy az épületek berendezéseit "olyan módon kell szerelni, hogy veszélyhelyzet ne keletkezzék, az esetleges meghibásodás az építmény és részei állékonyságát, továbbá a szomszédos helyiségek és önálló rendeltetési egységek rendeltetésszerű használatát ne veszélyeztesse”. Ezt elvileg lehet úgy értelmezni, hogy a kondenzvizet nem lehet szabadon kivezetni, a szabályt az építésfelügyelet ellenőrzi, és a szankció a használatbavételi engedély megtagadása lehet – leginkább új építéseknél - írják.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az önkormányzatok a helyi építési szabályzatok módosításával befolyásolhatnák a helyzetet, de nemigen létezik olyan szabályzat, amelyben a légkondik vízelvezetése explicit módon szerepelne. Inkább arra akad példa, hogy budapesti társasházakban a közös képviselő a lépcsőházi faliújságon nagyon szépen kérte a lakókat, hogy ne folyassák ki az utcára a kondenzvizet, mert panaszkodnak az arra járók.
Itt a csalók feketelistája, akik trükköznek a tűzifával 2024-ben: ne dőlj be az ilyen hirdetéseknek!
Senki ne rendeljen tűzifát a 06-30/681-1933-as telefonszámon, valamint ne utaljon a 12100011-17935454 számlaszámra!
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.
-
Új vásárlók a magyar drogériákban: így változott meg a piac
A drogérialáncok nem csak hazánkban, Európa többi országában is dinamikusabban fejlődnek, mint a többi lánc.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.