22 °C Budapest
Natural swimming pond or natural swimming pool - NSP - purifying water without chemicals through biological filters and plants

Ez a kertes házban élő tehetős magyarok új mániája: olcsóbb, mint egy medence

2022. július 10. 07:03

Nincs csábítóbb egy forró júliusi napon, mint csobbanni ez saját kerti medencében – ennek azonban ára van. Nem csak szó szerint, átvitt értelembe is. Egy értelmezhető méretű medencét felépíteni a rohamosan emelkedő anyagárak és munkaerőköltségek mellett ma már 10 millió feletti tételt jelent, nem mellesleg, pedig kiszipolyozzuk az alattunk lévő vízkészletet a folyamatos töltésével. De van ennél sokkal olcsóbb és környezetbarát megoldás is.

A solymári incidens után a hétvégén másodfokú vízfogyasztási korlátozást léptettek érvénybe Szentendrén, a hét elején pedig Gödöllőn hirdettek elsőfokú vízkorlátozást, illetve már Veresegyházon is a takarékos vízfogyasztásra kérik a lakosságot. Ha a jövőben nem alakul át a víz értéke, a fogyasztási szokásaink, valamint nem korszerűsödnek a hálózatok, akkor egyre több család kerülhet kiszolgáltatott helyzetbe nemcsak az agglomerációban, hanem Magyarország több pontján is  - írja a Portfolio csütörtöki cikke.

A probléma egyrészről a lakosságszám ugrásszerű megemelkedése az agglomerációban, másrészről az, hogy az embereknek átalakult az életvitele. Nőtt a vízigény a locsolórendszerekkel, medencékkel, de a rendszer korszerűtlensége sem segít a helyzeten, hiszen 70 éves csöveken folyik keresztül a víz – nyilatkozta az eset kapcsán Szente Kálmán Solymár polgármestere.

Az ész nélküli, korlátlan vízpazarlás, a folyamatos locsolás és a több száz köbméternyi vizet elnyelő medencék feltöltés tehát ide vezet: a víztározók nem bírták a lakosság megnövekedett nyári igényét. Nem véletlen, hiszen

nyaranta 40–50%-kal több vizet használunk el, és ennek 70%-át a kertben tesszük

  - erről még a Greendex írt tavaly nyáron. Ennek ellenére az otthoni medencék száma egyre csak gyarapszik. A pandémia hatásaként 2020 óta egyre többen építenek medencét, hogy otthon vakációzhassanak.

A másik út

Azonban egyre többen ismerik fel, hogy nagy a baj, és olyan megoldások irányába indulnak el, melyek nem veszélyeztetik hosszú távon a közvetlen környezetüket, sőt, káros vegyszerek használatára sincs szükség. (A leggyakrabban használt klór például asztmát válthat ki a gyerekeknél, de nem ritkák az allergiás reakciók sem.) Éppen ezért

a biológiailag tisztuló medencék egyre elterjedtebbek Európa-szerte.

Az utóbbi években nálunk is egyre többen fordulnak az efféle tóépítés felé, sokak számára egyrészt fontos a családjuk testi-lelki egészsége és a természet védelme, másrészt pedig vágynak egy többfunkciós vízfelületre, amellyel nincsenek napi gondok és komolyabb fenntartási feladatok. A biotó egyesíti a dísztavak és a medencék előnyeit, nem csak egész évben díszíti a kertet, vegyszermentes, és ami a legfontosabb, hogy nem kell leengedni télen, így rengeteg vizet megspórolhatunk magunk és a közösségünk javára.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A fürdőtavaknak két fő része van, az egyik természetesen az úszófelület, ahol ugyanolyan tevékenységek végezhetők, mint egy hagyományos úszómedencében, mint sportolás, játék, pihenés egy gumimatracon. A másik a part nagyobbik részét határoló úgynevezett regenerációs- vagy szűrőfelület, amely egy 20-30 cm mély, vízzel borított rész.

Ebben a részben vízi és mocsári növények élnek, amelyeknek azon kívül, hogy díszítenek, fő feladatuk a víztisztaság fenntartása, a szennyeződések szűrése, és az oxigéntermelés. Sokan kedvelik őket, mivel természetes hatást keltenek, emellett nem szükséges vegyszereket használnunk a fenntartásukhoz és így magunkat, és családtagjainkat sem mérgezzük például klórral és egyéb vegyszerekkel. A kert élővilága gazdaggá válik, hiszen a vízfelület és a növényvilág miatt idővel megjelennek új madárfajok, kisebb hüllők és ragadozó életmódú rovarok, mint a szitakötő. Ezek az állatok pedig csak jót tesznek nekünk, hiszen jelenlétükkel jóval kevesebb lesz a szúnyog a kertben.

Vízgyűjtő, medence vagy békarezervátum

Óriási baj, hogy az emberek nem gyűjtik ingatlanjukról a vizet, holott a mostani vízhiányok mellett egy építkezéskor alap dolog lenne, hogy csináltatunk egy ciszternát. Ha leesik az eső, azt el kell vezetni valahová: sokan a városi esőelvezetőbe küldik a vizet, ahelyett hogy a telken belül gyűjtenék, a telken belül szivárogtatnák. De akár egy kerti tó, egy biotó is alkalmas erre, persze ehhez bizonyos feltételeknek teljesülniük kell: például megfelelő méretű területre van szükség hozzá. Ha például túl kicsi a tó, és tele van, akkor nyilvánvalóan nem alkalmas vízgyűjtésre – mondta el a Pénzcentrumnak Szucsik Attila okleveles kertészmérnök, a Biotó Kft. ügyvezető igazgatója.

A rendelkezésre álló minimum terület az 7x9 méter. A tapasztalt kertészmérnök szerint azonban mielőtt belevágnánk, pár dolgot feltétlenül meg kell vizsgálni, például a logisztikát:

  • hogy egyáltalán megközelíthető-e a terület a szükséges gépekkel. 
  • Fontos tudni előtte azt is, hogy a földet, amit kiásásra kelül, hova fogja tudni a tulajdonos elvitetni – hiszen ilyen esetekben az ökológia lábnyom kérdése is előkerül.
  • El kell dönteni, hogy mire akarja a megrendelő használni: akar-e belőle öntözni például, szeretne-e benn fürdeni, tehát mi lesz a funkciója.

Tisztában kell lenni azzal is, hogy egy biotó nem csak a vízről szól, hiszen egy élő hely kerül a kertünkbe: a környező állatvilágnak is otthont és vizet ad, egy élő ökológiai rendszert képez. Ezt nem lehet összehasonlítani egy holt vizet tartalmazó úszómedencével. Az egyikben élő víz van, a másikban pedig gyakorlatilag döglött víz, agyonvegyszerezve. Nincs hasonlóság a kettő között.

Az építési költsége elsősorban attól függ, hol helyezkedik el a terület, megközelíthető-e a szükséges gépekkel, honnan lehet oda anyagot szállítani. 2-3 millió forintnál kezdődik egy dísztó, de ez akár elérheti a 6-7 millió forintot, esetleg a 9 milliót is. Tulajdonképpen egy jó szakembernek megfelelő előkészítés után ez mindössze egy néhány napos művelet, optimális gépméret és körülmények között.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Vállalkozást indítanál? Saját tőke nélkül is elindulhatsz, így vidd sikerre az ötleted

Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.

Te is szégyenlős vagy a szaunában? Itt a megnyugtató megoldás! (x)

Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.

Nemes Jeles László Napszállta című filmje óta nem volt ilyen a hazai mozikban: óriási siker a magyar Kickstarteren

A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.

Ezt a különleges térképet nem árt, ha megveszed a gyereknek iskolakezdésre

A legkisebbek számára is érthetővé és elérhetővé tenné a tudományt a korábban a NASA-ban is dolgozó Hargitai Henrik bolygó- és felszínalaktan-kutató.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. szeptember 11. szerda
Teodóra
37. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?