Mozgáskorlátozott embereknek lehetőségük van legfeljebb 300 000 forint összegű akadálymentesítési támogatás igénybevételére. Mutatjuk, hogy zajlik az igénylés, kik vehetik igénybe.

Közel 60 ezer forintot is kaphat egy technikumba járó 12. osztályos diák, ha odafigyel a jegyeire - írja az Eduline. Eközben a gimnazisták semmire sem számíthatnak.
Egy 2020-as kormányrendelet értelmében a szakképzésben tanulók ösztöndíjának alapja "a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege", amely 2024/2025-ös tanévben 100 ezer forin. Hogy végül melyik diák mekkora összeget kap, több tényezőtől is függ. Többek között attól, hogy milyen iskolába, hányadik osztályba jár, de a nyelvi előkészítő is számít - írja a lap.
A 2024/2025-ös tanévben:
- nyelvi előkészítő osztályban: 8 ezer forint
- technikumban 9-10. osztályban: 8 ezer forint
- szakképző iskola 9. osztályában: 16 ezer forint
- műhelyiskolában: 16 ezer forint
ösztöndíjat kapnak havonta a diákok. A szakirányú oktatásban, vagyis a szakképző iskola 10-12. osztályában és a technikum 11-12. évfolyamán azonban ennél jóval többet is hazavihetnek a tanulók, ha egy kicsit is odafigyelnek a tanulmányaikra:
- 2,00-2,99 közötti tanulmányi átlagnál 8 százalék, azaz 8 ezer forint
- 3,00-3,99 közötti tanulmányi átlagnál 25 százalék, azaz 25 ezer forint
- 4,00-4,49 közötti tanulmányi átlagnál 42 százalék, azaz 42 ezer forint
- 4,50 és a feletti tanulmányi átlagnál 59 százalék, azaz 59 ezer forint
- megelőző tanév végi minősítés hiányában pedig 16 ezer forint/hó jár.
A szakképzésben minden diák jogosult az ösztöndíjra, kivéve a duális képzésben résztvevőket, azokat, akiknek évet kell ismételniük vagy szüneteltetik a jogviszonyukat, vagy az igazolatlan óráik száma elérte a hatot. A szakképzési ösztöndíjat a KRÉTA rendszerbe feltöltött adatok alapján számolják ki és utalják el, nem kell senkinek sem külön igényelnie. A diákok nemcsak a tanév 10 hónapjára, hanem az egyetemistákkal ellentétben júliusra és augusztusra is kapnak ösztöndíjat. A nyári hónapokra járó összeget júniusban folyósítják a számukra. A szeptemberit viszont csak októberben, akkor azonban egyszerre két havi ösztöndíjat utalnak nekik - írja a lap.
Eközben a hagyományos gimnáziumba járóknak alanyi jogon a tanulmányaikért semmilyen ösztöndíj sem jár, de az egyetemisták is a 2024/2025-ös tanévben is csak körülbelül 10 és 40 ezer forint tanulmányi ösztöndíjat kapnak.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Bursa Hungarica
Érdemes tudni, hogy felsőoktatásban létezik egy szociális alapon járó ösztöndíj is. A Bursa Hungarica ösztöndíj célja, hogy a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló hallgatókat támogassák a felsőoktatásban. A pályázat két félévre szól, amelyet lejárta után újra megigényelhet az, aki továbbra is egyetemen tanul. A Bursa Hungarica összege általában 5-10 ezer forint között alakul havonta. Ezt a támogatást - finanszírozási formától függetlenül - azok a hallgatók kaphatják meg, akik nappali tagozatos, teljes idejű jogviszonnyal rendelkeznek valamelyik egyetemen, főiskolán és azok is igényelhetik, akik felsőoktatási szakképzésen tanulnak.
A jelentkezés elbírálása a szociális helyzetetektől függ, amit több hivatalos dokumentummal is igazolni kell: jövedelemigazolással, illetve az egy háztartásban élők bevételéről is nyilatkozni kell. A pályázatra elektronikus úton, az EPER-Bursa rendszerében lehet jelentkezni, a regisztrációt követően.
Fontos! Nem mindegyik önkormányzat hirdeti meg a pályázatot, ezért csak akkor tudjátok beadni a kérvényeteket, ha a lakóhelyetek önkormányzata is szerepel a listán.

Magyar érettségi 2025: itt vannak a megoldások, ezeket a feladatokat kellett megoldaniuk a diákoknak
240 perc után véget ért az idei magyarérettségi. Mutatjuk, hogyan kellett megoldani az első rész feladatait a szaktanár szerint.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


