Pillanatok alatt kifosztják a kártyád: az idei nyár legdurvább trükkjei

Pénzcentrum
2017. május 31. 11:33

A nyári szezonban jelentősen megugrik a bankkártyás visszaélések száma. A nyaralás alatt ugyanis jobban elengedhetjük magunkat, és külföldön is egyre többször vesszük elő a plasztikokat. De milyen veszélyeket rejt magában a külföldi kártyahasználat? Mire kell ilyenkor igazán figyelnünk?

Holnap beköszönt a nyár, ebben az időszakban pedig jellemzően megnő a bankkártyás visszaélések száma. Ennek vélhetően az egyik magyarázata az, hogy a nyaralás és kikapcsolódás során a napi rutint hátra hagyva, értékeink biztonságára is kevesebb figyelmet szentelünk. Ezért most összegyűjtöttük, mire kell különösen figyelni a nyaralás, külföldi utak során.

Mindig résen kell lenni

Alapvetően nem szabad elfelejtenünk, hogy amikor külföldön használjunk a bankkártyánkat vagy a hitelkártyánkat, akkor ugyanazokat a biztonsági szabályokat kell betartanunk, mintha itthon fizetnénk a plasztikokkal. Fontos tehát, hogy a pénztárcánkat soha ne hagyjuk őrizetlenül. Éttermekben vagy szórakozóhelyen történő fizetés esetén ne engedjük, hogy a kártyát elvigyék a szemünk elől, zsúfolt városokban sétálva pedig ügyeljünk arra, hogy a kártyánkat biztonságos helyen tartsuk.

A leggyakoribb átverések közé tartozik, amikor az étteremben fizetésnél a pincér elviszi a kártyánkat, vagy a boltban fizetésnél egy kisebb kamera megjegyzi kártyaadatainkat. Nem érdemes nyilvános internetkávézóban sem használni az internetet, hiszen akkor könnyedén hozzáférhetnek az adatainkhoz, de akár az is előfordulhat, hogy egy ATM-nél másolják le bankkártyánkat.

A biztonsági megfontolásokon túl manapság már alapvető szolgáltatásnak számít a tranzakciókról SMS értesítés kérése a banktól, ami nem csak a költéseink nyomon követésében, hanem az esetleges visszaélés gyors észlelésében is segít

- mondta el a Pénzcentrumnak a Budapest Bank.

A biztonságos kártyahasználat aranyszabályai
  • Vásárlásnál ne engedjük, hogy a bankkártyánk kikerüljön látókörünkből.
  • Az adott tranzakció összegét mindig ellenőrizzük le, mielőtt azt jóváhagynánk PIN kódunkkal, illetve ellenőrizzük le a bizonylaton szereplő összeget az aláírás előtt.
  • Fizetésnél figyeljünk arra, hogy ne felejtsük ott kártyánkat a kereskedőnél.
  • Senkinek ne adjuk meg a PIN kódunkat.
  • Soha ne tartsuk egy helyen PIN kódunkat a kártyánkkal.
  • Indulás előtt ellenőrizzük a bankkártyához tartozó napi darabszám és összeglimiteket.
  • Használjunk SMS értesítést.

A bankok is figyelnek

Érdemes tudunk, hogy több bank a nap 24 órájában figyeli a kártyás tranzakcióinkat és amennyiben a szokásainktól eltérő vásárlást és készpénzfelvételt, vagy visszaélés gyanús forgalmazást tapasztal, a lehető legrövidebb időn belül értesít minket a tranzakciók valódiságának megerősítése érdekében. Ez megtörténhet  telefonon, de akár e-mailben is.

Javasolt azt is jelezni az utazás előtt a banknak, hogy mit tervezünk és melyik térségben, így kiemelt figyelmet fordíthatnak a bankok a gyanús tranzakciók monitorozására

- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére a CIB Bank.

Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?

A kártya elvesztése esetén fontos, hogy mihamarabb jelezzük a problémát bankunk felé, hogy ne lehessen visszaélni kártyánkkal.

Ha kártyaadatainkat vagy a PIN kódot megszerezték, a kártyát rögtön le kell tiltani.

Az ehhez szükséges értesítendő telefonszámot ezért mindenképpen vigyünk magunkkal. Fontos azt is tudnunk, előfordulhat, hogy a bank ügyfélszolgálata külföldről más telefonszámról érhető el, mint belföldről.

A már megtörtént jogosulatlan tranzakcióról egy reklamációs nyomtatványt kell kitöltenünk (ez a legtöbb banknál elküldhető e-mailben, vagy kérhető/leadható személyesen bankfiókban), amely alapján a bank kivizsgálást indít az elfogadóhely felé, ahol a reklamált tranzakció történt. A kivizsgálás kártyatársasági előírások alapján maximum 120 nap, az eredmény határideje az elfogadóhely bankjának válaszától függ.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Lopott kártyákkal történő visszaéléseket - más panaszokhoz hasonlóan - egyedileg, amennyiben szükséges, a hatóság bevonásával vizsgálunk ki. Annak lehetősége, hogy az ügyfél visszakapja-e a pénzét, a vizsgálat eredményétől függ. A felelősség viselési szabályok figyelembe vétele mellet minden esetben a tranzakció körülményei is kivizsgálásra kerülnek

- válaszolta megkeresésünkre az OTP Bank.

Vagyis a banknak jelentett reklamáció kivizsgálása alapján dől el, hogy a felelősség minket vagy a bankot terheli.

Hitelkártyával biztonságosabb?

A hitelkártya és a betéti kártya ilyen szempontból ugyanúgy működik, a visszaélésre vonatkozóan reklamációs nyomtatvány kitöltése és a kártya letiltása is szükséges a további visszaélések elkerüléséhez. A reklamáció kivizsgálása pedig ugyanazzal a határidővel történik, amelyet kártyatársasági előírás szabályoz.

A befizetéstől nem tud a bank eltekinteni, amíg a reklamáció jogosnak nem bizonyul. Ekkor természetesen visszakapja a kártyabirtokos az összeget.

Melyiket válasszam?

A nyári utazások előtt sokan elgondolkozhatnak azon, hogy most váltsanak ki egy hitelkártyát, amivel könnyen áthidalhatják az aktuálisan megnövekedett költségeket. Ráadásul a kártya tudatos használatával éves szinten akár több tízezer forintot is megspórolhatunk.

KATTINTS! Valóban tízezreket spórolhatunk a hitelkártyával? Vagy kamu az egész?

APénzcentrum kalkulátor oldalán egyszerűen összehasonlíthatjuk a bankok különböző hitelkártya ajánlatait, amelyek közül így könnyedén kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb konstrukciót, attól függően, hogy mi éppen mire szeretnénk majd használni a hitelkártyánkat. A CIB Café Hitelkártyánakpéldául most 0 forint az első éves díja, és ennek költsége később is csak 2 800 forintra rúg, mellé a THM pedig 37, 15 százalék. De a Cetelem Klubkártyának is alacsonynak mondható az első éves díja, mindössze 2 990 forint, a THM pedig 38,01 százalék. Ezek mellett említést érdemel azOTP Bank American Express Blue Hitelkártyája, aminek 3 358 forintira tehető az első éves díja, a THM mellé azonban 37, 12 százalék.

Ha számunkra azonban az elérhető kedvezményeken van inkább a hangsúly a hitelkártyáknál, akkor érdemes fontolóra vennünk a Budapest Bank Go! Hitelkártyáját, amivel például 3 százalékkal olcsóbban tankolhatunk és a vásárlásaink után 1 százalékos visszatérítés jár. Ennek a konstrukciónak 5 100 forint az első éves díja és mellé 39,88 százalék a THM. Az OTP Bank MasterCrad Multipont érintő hitelkártyájávalpéldául tranzakciós díjak nélkül vásárolhatunk belföldön, külföldön és az interneten egyaránt. Ezen felül négyszeres pontgyűjtési lehetőség is van, amit akár azonnal be is válthatunk a kijelölt partnereknél. A kártya első éves díja ebben az esetben 5 661 forint, míg a THM 34,04 százalék. Az Erste Bank Wizz Air hitelkártyájával levásárolhatjuka főkártya és a társkártya kibocsátási díját, a vásárlásaink után gyűjtött pontokat pedig Wizz Air szolgáltatásokra válthatjuk be. Ennél a kártyánál az első éves díj 5 490 forint, a THM pedig 39, 40 százalék.

 

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. július 16. 15:33
Elstartolt a reality hatodik évadának forgatása. A szereplők között egy felnőttfilmes fiával, valósá...
iO Charts  |  2025. július 16. 11:02
Mi az ETF jelentése? Hogyan kell ETF-et vásárolni? A tőzsdén forgalmazott befektetési jegyekkel való...
MNB Intézet  |  2025. július 16. 10:07
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben...
Holdblog  |  2025. július 16. 09:57
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubro...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 16. szerda
Valter
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?