Történelmi minimum körül mozgott a tőkepiaci változékonyságra vonatkozó VIX index a chicagoi tőzsdén, ugyanakkor a tegnapi napon 60%-ot meghaladó ugrás következett be, melyre az index számítása óta nem volt példa. Az átmeneti pánik egyértelmű a piacon, a volatilitás növekedésére számító befektetők száma jelentősen megnőtt.
Soha nem emelkedett még ekkorát a VIX index a mutató számításának kezdete óta. A volatilitás index, melyet a “félelem index"-e néven is emlegetnek 64%-kal növekedett tegnap az USA-ban. Érdemes megemlíteni, hogy ez duplája az ázsiai válság idején történt változásnak (igaz akkor az emelkedés lényegesen magasabb szintről történt), és a 2001 szeptemberi terrortámadás idején mért relatív változás is csak a fele ennek.
A mutató hosszú ideje meglehetősen alacsony szinten mozgott, a piacok megnyugodni látszottak az erősnek vélt fundamentumok mellett. A kedvező vállalati profitabilitás mellett a rekordszintre emelkedett árfolyamok sem tűntek túlzónak, ugyanakkor a rendszerben keringő jelentős likviditás mellett a piac érzékenysége is jelentősen nőtt az utóbbi időszakban, amire a tavaly május-júnusi események is jó például szolgálnak. Ami a mostani adatokból látszik, hogy a szemlélet változóban van.
A VIX a Chicago Board Options Exchange (CBOE) által számított mutató. Az index a piac azon várakozását fejezi ki, hogy az árfolyamok ingadozása a következő 30 napban milyen intenzív lehet. A számításnál az S&P 500 indexre vonatkozó vételi és eladási opciókat használják fel, ezek árfolyamából és egyéb paramétereiből (lejárat, kötési árfolyam, kamat stb.) számítják vissza az ún. implicit volatilitást.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 42 034 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 9,96%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 42 083 forintos törlesztőt (THM 10,01%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A VIX indexet százalékos formában értelmezik. A mutató alakulásánál ún. kritikus szinteket is megkülönböztethetünk. Egy hüvelykujj-szabály szerint a 30% feletti érték jellemzően azt jelzi, hogy a piac jelentősebb elmozdulásokra számít, míg a 20% alatti szintek viszonylag nyugodt időszakot jelentenek. Most a mutató 20% alatt van, ugyanakkor a nagy változás miatt inkább a nyugtalanság tükröződik az értékében.

Nem járnak jól a magas inflációval a befektetők sem: így aztán nehéz lesz félretenni kockázat nélkül
A korábbi években megszokott "nyugalmi" állapotot egy bizonytalanabb világ váltotta fel megtakarítások piacán.
-
Indul a szezon! Mire figyelj, ha most vásárolsz kerti bútort?
Az XXXLutz szakértői szerint folyamatosan nő az érdeklődés a kerti termékek iránt.
- Már 250 autó gyulladt ki az idén
- A Balaton megmentésére irányuló, több éves kampány indul
- Kicsit "visszavesz" most a nyár - időjárás
- Előrejelzési „kulisszatitkokba” avat be az Országos Meteorológiai Szolgálat
- Közös üzenetet küldött Varsó és Budapest Brüsszelbe - a nap hírei
- A házigazda bukkant rá a tolvajra, akit a rendőrök keltettek
Sustainable World 2022
Portfolio Digital Transformation 2022
Külföldi piacra lépés 2022


