27 °C Budapest

Lemondott a magyar miniszter, ennyi pénz jár neki

Pénzcentrum
2012. május 6. 08:02

Csaknem 2 millió forint juttatással a zsebében távozik posztjáról Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter. Emellett az április végéig a minisztert időarányosan megillető, ki nem adott szabadságnapok megváltása címén is több százezer forintot kell neki kifizetni.

Másfél havi illetményével megegyező összegű juttatásra jogosult Réthelyi Miklós, a posztjáról távozó nemzeti erőforrás miniszter a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény szerint.

A miniszter alapilletménye a köztisztviselői illetményalap 15,6-szorosa volt, ami 600 600 forint. Erre rakódott még az alapilletmény 50 százalékának megfelelő összegű illetménykiegészítés, vagyis további 300 300 forint. Ehhez jön még a vezetői illetménypótlék, ami az alapilletmény 65 százaléka, 390 390 forint. A miniszter így havonta minimum bruttó 1 291 290 forintot keresett. Ennek a másfélszeresével, vagyis 1 936 500 forinttal távozhat a hivatalából. Ha Réthelyi legalább három évig betöltötte volna a posztot, akkor a törvény szerint kétszer ennyi pénzt kellett volna neki kifizetni.

Az adófizetők zsebébe vágó kérdés, hogy Orbán Viktor miniszterelnök még az idén hajtsa végre a sajtóban megszellőztetett további kormányátalakítási elképzeléseit, ráadásul a lecserélni kívánt miniszterét vagy államtitkárát bírja rá, önként távozzon a posztjáról. Ha ugyanis a miniszter vagy az államtitkár legalább három évig betölti a tisztségét, és azt követően mond le, akkor háromhavi illetményének megfelelő összegű juttatást kell neki kifizetni. Ha viszont a kormánytag nem kíván önként távozni, hanem a miniszterelnök menti fel a tisztségéből, akkor már 6 havi illetményére jogosult a törvény szerint.

A minisztereket és az államtitkárokat minden évben 20 munkanap szabadság illeti meg. Amennyiben Réthelyi Miklós idén még nem volt szabadságon, akkor időarányosan 7 szabadságnapját kell még pénzben megváltani, vagyis megközelítően további 400 ezer forintot kell még részére kifizetni.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,62 százalékos THM-el, havi 184 778 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,78%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,89%, míg a MagNet Banknál 7,02%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A tárcavezető lépése nem számít meglepőnek, mivel már 2010-ben jelezte, hogy a ciklus félidejében lemond a posztjáról - közölte Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője. Hozzátette: a miniszterelnök több más személyi döntést is hozott, a kormányátalakítás újabb lépéseiről akkor tájékoztatják a nyilvánosságot, ha véglegesek lesznek. Réthelyi Miklóst Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára követi a miniszteri székben. A nol.hu csütörtökön - a kormányfő környezetéből származó információra hivatkozva - azt írta, hogy az új tárcavezető első intézkedéseként Emberi Erőforrások Minisztériumának keresztelné át a Nemzeti Erőforrás Minisztériumot.

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2026.07.08 07:32
Ön is evett már olyankor, amikor nem is volt éhes, és csak az unalmán vagy a rosszkedvén, esetleg a...
legacykft  |  2026.06.30 20:33
Az előző írásomban arról írtam, hogy a vezető nem egyszerűen döntéseket hoz, hanem jelentést ad anna...
laskainelli  |  2026.06.29 15:40
Mindannyian vágyunk a biztonságra, a szeretetre és arra, hogy érvényesítsenek minket. Vannak azonban...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. július 11. szombat
Nóra, Lili
28. hét
EZT OLVASTAD MÁR?