28.8 mrd Ft-os többletet vár a PM júliusra - 50 milliárddal megemelt maradványtartási kötelezettség (2.)
A Pénzügyminisztérium mai államháztartási sajtótájékoztatóján Katona Tamás közigazgatási államtitkár bejelentette, hogy a júniusi hiányfolyamatok a tárca prognózisának megfelelően alakultak (150.4 milliárdos deficit, prognózis: 147.3 mrd Ft). A jelenlegi makrogazdasági folyamatok alapján nincs szükség további kiadáscsökkentő, illetve bevételnövelő intézkedésekre - szögezte le a tárca illetékese. Az első félévben a korrigálatlan pénzforgalmi hiány az államháztartásban - helyi önkormányzatok nélkül - 988.1 milliárd forint lett. A prognózis 985 milliárd forint volt. A hiány az egész évre tervezett nagyság 96.6%-a.
A Pénzügyminisztérium júliusra elsősorban az adófizetés szezonalitása, illetve adósságszolgálati sajátosságok miatt már szufficittel számol (míg a kiadások inkább az első, addig a bevételek inkább a második félévben dominálnak). A prognózis ezek miatt júliusra 28.8 mrd Ft többlet.
A PM prognózisa szerint a harmadik negyedév végére a deficit 1083.4 mrd Ft-ra nőhet, ami már magasabb az egész évre tervezett prognózisnál (1021.7 mrd Ft, törvényi előirányzat: 1022.6 mrd Ft pénzforgalmi szemléletben). A tárca elsősorban egy jelentős decemberi szufficitben bízik, ami lehetővé teszi majd a 100% feletti hiányteljesítettség 100%-ra csökkentését.
Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára hangsúlyozta, hogy a tavalyi évi, és az idei hiányfolyamatok nem hasonlíthatók össze egy az egyben, mivel most más jellegű intézkedések vannak. Külön kitért arra, hogy összességében 50 milliárd forinttal megemelték a minisztériumok maradványtartási kötelezettségét. Ennek oka, hogy a hiánycélt mindenképpen tartani kívánja a kormány.
A maradványtartási kötelezettség azt jelenti, hogy minden szakmai fejezeti kezelésű előirányzatból csak annyit költhetnek el, ami az idei évi előirányzat, a tavalyi évi végi maradványöszegeket tovább kell vinni, nem lehet tehát elkölteni. Katona utalt rá, hogy a tavaly a maradványtartási kötelezettség szigora közel sem volt ilyen.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


