Az elmúlt hetekben egyre inkább központi témává lépett elő a dollár általános világpiaci gyengélkedése, melynek egyaránt vannak kedvező, illetve kedvezőtlen hatásai Magyarországra is. Míg az utóbbiak jellemzően vállalati szinten (dollárban keletkező exportbevételeknél), addig a kedvező hatások jellemzően makrogazdasági, nemzetgazdasági szinten jelentkeznek (üzemanyagok korlátozott áremelkedése forintban, exportot meghaladó arányú dollárimport). Az utóbbi hónapokban a dollárral szemben látványosan erősödő forint a gazdaság 3 nagy szereplője közül - spekuláció, illetve külföldi utazás esetén - a lakosságnak is egyre kedvezőbbé válhatott.
Egyre kedvezőbb helyzetben vannak azok, akik külföldi utazásaikhoz dollárt váltanak, ezt manapság már alig 185 forintért megtehetik a dollár egy egységéért. Ez kétségtelenül kedvező lehet. Van azonban egy másik mód is arra, hogy a most gyengülő trendben lévő dollár kedvező hatásaiból részesedhessünk anélkül, hogy elhagynánk az országot. Ez nem más, mint a dollár újbóli erősödésére való spekuláció, de természtesen ezt mindenkinek csak saját felelősségére ajánljuk.
Érdemes egy pillantást vetni az alábbi ábrára, amiről jól látszik, hogy utoljára 1997 elején találkozhattunk hasonlóan erős forinttal a dollárral szemben.
A forint/dollár relációban a következő időszakban akkor nyerhetünk, ha a forintunkat átváltjuk dollárra arra spekulálva, hogy a dollár gyengülése nem folytatódik "örökké", azaz előbb-utóbb megfordulhat a trend. Ekkor a dollár egy egységéért egyre több forintot tudnánk majd visszakapni. Ezt a lehetőséget egyre többen felismerték már az elmúlt időszakban, az erősödő forint/gyengülő dollár párosa egyre inkább meghozta a lakosság spekulációs kedvét.
Erre vall ugyanis az, hogy a 2002 eleje óta folyamatosan csökkenő devizamegtakarítások az utóbbi időben kissé emelkedni kezdtek - írja a Népszabadság. Az OTP Bank tapasztalatai szerint az elmúlt fél évben a dollárban nyilvántartott devizabetét-állomány átlagosan havonként 0.1 százalékkal emelkedett.
A bank az idén január és október között (napi átlagban) 3 százalékkal több dollárt adott el, mint a múlt év hasonló időszakában. A bank ügyfelei folyamatosan nyitják a devizaszámlákat, elsősorban euróban és USA-dollárban. A lakosság számláinak 60 százalékát euróban, 30 százalékát dollárban tartja, a maradék 10 százalék svájci frank, kanadai dollár vagy a brit font között oszlik meg.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 127 668 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,01% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,15%; a K&H Banknál 9,23%, az Erste Banknál pedig 9,63%; míg a MagNet Banknál 9,71%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A devizamegtakarításoktól eddig az riasztotta el a lakosságot, hogy alacsony kamatozás mellett helyezhették el pénzüket, ráadásul a forint eltérő ütemben erősödött ezekkel a külföldi fizetőeszközökkel szemben, azaz a devizában megtakarítás rendszerint csak veszteségeket jelentett.
A kamatok most is viszonylag alacsonyak (pl. dollárban, vagy euróban), ugyanakkor ha valaki a külföldi fizetőeszköz (pl. dollár) gyors erősödésére számít, akkor érdemes lehet abban a devizában megtakarítania.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
- A külföldi kampánypénzek felhasználása rossz - Nézőpont-felmérés
- Magyarország stratégiai partnerének nevezte Grúziát a honvédelmi miniszter
- Júliusban indul a paksi bővítés előkészítő munkálatainak újabb fázisa - napinfó
- Régen minden jobb volt, itt a nagy beismerés a Túró Rudikról
- Váratlanul Kijevbe látogatott a brit külügyminiszter - videó
- Újabb pedagógus tüntetés volt Budapesten
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


