A jegybanki monetáris politikát illetve a jegybankelnök személyét kritizálta a Népszabadság mai számában Bácskai Tamás egyetemi tanár és Zdeborsky György, az MFB vezérigazgatója. A szerzőpáros korábban is igen negatívan jellemezte a jegybanki politikát és Járait korábban távozásra szólították fel.
A most megjelent bíráló cikk általános közgazdasági megfontolásokat tartalmaz az árfolyamszintet, illetve annak gazdasági hatásait illetően. Jól ismerhetjük már azokat a kijelentésekete, hogy az erős forint az importőröknek jó, és az infláció csökkentésének irányába hat, míg a gyenge forintból elsősorban az exportőrök profitálhatnak.
A szerzőpáros szerint egy ilyen összefüggésrendszerben a jegybanknak egyfajta érdekegyeztető szerepe is van, melynek célja agazdaság egészét szolgáló előnyös árfolyam kialakítása . Hogy ez pontosan milyen mit is jelent, arra Bácskai és Zdeborsky szerint az a válasz, hogy az, ami a folyó fizetési mérleg hiányának finanszírozását biztosítja. A szerzők ugyanakkor felismerik azt is, hogy az árfolyam nem egyedül a jegybank privilégiuma, azt mégiscsak a piaci folyamatok alakítják .
Az árfolyamot Bácskai és Zdeborsky szerint két tényező befolyásolja : a makrogazdasági helyzet, valamint a kormány és a jegybank előrejelzései a folyamatok várható alakulásáról. Ezek mint keresletet és kínálatot alakító tényezők kerülnek megnevezésre. A spekulánsok ebbe oly módon avatkoznak be, hogy a fiskális politika tevékenységét értékelve rövid távú árfolyamnyereségre játszanak - írják a szerzők.
Bácskai és Zdeborsky szerint a jegybank törvényi feladatainak eddig nem tett eleget, nem szolgálta az árstabilitást illetve a kormány gazdaságpolitikáját sem támogatta . Egy korábbi Bácskai és Zdeborsky írásban némi ellenzéki vád is vegyült a jegybanki magatartás bírálatába. A szerzők szerint a jegybank először túlerősítette a forintot, majd pánikszerű nyilatkozataival és kamatemeléseivel túlgyengítette. Ezek közül egyik sem tükrözte az ország gazdasági helyzetét, és nem szolgálta az árstabilitást - írják a szerzők.
Kritika érte a jegybankot abból a szempontból is, hogy legfrissebb inflációs prognózisával "rálapátolt" a kormány inflációs előrejelzésére (míg a jegybank 7.4%-os inflációs prognózist adott 2004-re, addig a kormányzati szám 6.5% körül van). A szerzők szerint az MNB monetáris politikája nem felel meg a törvényi előírásoknak, inflációkeltő és keresztbe tesz a kormánynak ahol tud . Az irreálisan magas kamatszint gátolja a gazdaság növekedését.
Érdekes, hogy ezek után Bácskai és Zdeborsky kvázi mégis "felmentés"-t ad az MNB-nek , mert azt írják, hogy az alapvető felelősség természetesen (!) a gazdaságpolitikát alakító kormányt terheli, a jegybank csak reagálni tud.
A szerzők úgy vélik, hogy megindult egy korrekciós folyamat, a jegybanknak célszerű lenne mielőbb legalább egy jelzés értékű kamatcsökkentést meglépni.
****************************************
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az árfolyam reálgazdasági hatásairól már több fórumon illetve elemzés keretében is szó esett, komoly szakmai viták folytak. A jegybank egy korábbi elemzésében arra mutatott rá, hogy a növekedés lassulásáért, a versenyképesség romlásáért a külső konjunktúra kedvezőtlen alakulásán túl inkább a termelékenységet jóval meghaladó bérnövekedés volt felelős (kb. 70%), az árfolyam felértékelődése csak járulékos volt (kb. 30%).
Az elmúlt időszakban ugyanakkor egyre több vállalat illetve a lakosság is devizahitelben adósodott el, így az árfolyam gyengülése míg árbevétel oldalról lehet, hogy pozitív, kérdés, hogy a finanszírozási oldal ebből mennyit visz el.
Természetesen a jegybank sem mehet el a reálgazdasági folyamatok mellett, ugyanakkor önmagában feltehetően képtelen lenne egy olyan érdekegyeztető funkciót betölteni, mely a gazdaság egészét szolgáló előnyös árfolyam kialakítását szolgálja. Ez komplex gazdaságpolitikai kérdés, a gazdálkodási környezetnek csak egy tényezője az árfolyampolitika, a szabályozás, a támogatási rendszer, a jövedelempolitika, az adópolitika legalább ilyen fontosak tudnak lenni. Ezeket célszerű összehangolni.
A jegybank a korábban igen agresszív forintfelértékelő politikájával feltehetően követett el hibát, és a tavaly nyári sáveltolás, valamint a költségvetési expanzió ellenére erőltetett magas kamatpolitika sem tekinthető visszatekintve helyesnek. Amint azonban a szerzőpáros is rámutatott, ha a költségvetési politika oldaláról megtörténik a kívánatos szigorítás, akkor jegybanknak sem kellett volna beleerőltetni magát egy öngerjesztő kamatemelő folyamatba.
Érdemes még utalni arra, hogy a jegybanki prognózis önmagában mennyire lehet inflációgerjesztő tényező. A jegybank ez ellen azzal védekezik, hogy reális képet kíván a gazdasági szereplők elé tárni, és arra kéri őket, hogy a 2005-ös, már a folytatódó dezinflációt jelző értékeket vegyék figyelembe az ár- és bértárgyalásokkor. Az infláció emelkedését senki nem tagadja, az már az első havi fogyasztói árindexekből is látszik. Korábban a Pénzügyminisztériumot is számos kritika érte, és személyes konzekvenciái is lettek a rossz előrejelzésnek. Miért kell ezt kívánni az MNB-től is?

Itt a sírig tartó munka: rengeteg magyar nyugdíjas kénytelen újra dolgozni, ennyit keresnek 2022-ben
A magas infláció és a munkaerőhiány mellett egyre több nyugdíjas tér vissza a munkaerőpiacra.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
A magyar piacon is megjelennek az enyhén alkoholos, gyümölcsös italok, egy felmérésből pedig kiderült, hogy a fiatalok különösen nyitottak ezekre az alkoholos frissítőkre.
Sokan gondolják, hogy teljesen tudatosan szervezik a pénzügyeiket, és nem értik, hogy hova folyik a pénzük a hónap végére.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Erre figyeljünk, ha idén a lakásfelújítás lesz a nyaralásunk
Ma már nem csak az otthonunk, gyakran a munkahelyünk is a lakás.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Infláció: elszálltak az elemzői várakozások is - a nap hírei
- Magyarország-Ausztrália 7-6 - jöhet a vb-elödöntő
- Itt egy dátum, meddig kell várni a bérleti díjak mérséklődésére
- Pesti omlás: rettenetesen nehezen derül majd ki a felelős kiléte
- Már nincs annyi lakásépítés, mint korábban, de...
- Itt a nagy szénerőmű-újraindítási hullám
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


