Egy igen komoly pénzügyi átcsoportosításnak lehetünk tanúi november óta: a háztartások a magas betéti kamatoknak köszönhetően erőteljesen növelik betétállományaikat, mellyel párhuzamosan a kötvényalapokból kifelé áramlik a pénz. Januárban több mint 100 mrd Ft-tal növekedett a háztartások bankoknál elhelyezett betét állománya, mely a tavaly novemberi, 300
Egy igen komoly pénzügyi átcsoportosításnak lehetünk tanúi november óta: a háztartások a magas betéti kamatoknak köszönhetően erőteljesen növelik betétállományaikat, mellyel párhuzamosan a kötvényalapokból kifelé áramlik a pénz.
Januárban több mint 100 mrd Ft-tal növekedett a háztartások bankoknál elhelyezett betét állománya, mely a tavaly novemberi, 300 bázispontos kamatemelés óta már 335 mrd Ft-ot jelent.
A betétállomány növekedése folyamatos volt az elmúlt 4 évben, s amint az az alábbi grafikonon is látható, az emelkedés igazából rugalmatlan volt a tavalyi év közepéig tartó kamatcsökkentésekre. A növekedés részben azonban a kamatoknak volt köszönhető, ezt nem számolva egy sokkal laposabb görbét kapnánk. A betétállomány növekedésében elsősorban az új lakástámogatási rendszer bevezetése, valamint az állami kamattámogatással kínált jelzálog alapú hitelek bevezetése okozott ideiglenesen megtorpanást. A kamatokat kiszűrve azonban ezekben az időszakokban csökkenésnek lehettünk tanúi.
A betétállományok esetében "robbanást" okoztak a tavalyi évben történt jelentős mértékű kamatemelések, melyek természetesen a betéti kamatok növekedését váltották ki. A háztartások a jelenlegi 10% feletti kamatok mellett jelentősen növelték bankbetéteit. Az ismét kétszámjegyű betéti kamatoknál feltehetően egy pszichológiai hatás is sejthető.
A háztartások egyre nagyobb mértékben tartják pénzüket forint betétekben, mellyel párhuzamosan a deviza betétek aránya természetesen csökkenést mutat. Amint az ábrából is látható, a forint árfolyamingadozásának növekedésével a devizabetétek arányának csökkenése némileg lelassult.
Az elmúlt időszakban azonban nem módosult lényegesen a betétek futamideje, a betétek csaknem háromnegyedét az éven belüli lekötések adják, 22% pedig látra szóló.
A betétállomány növekedése mellett az elmúlt időszakban a kötvényalapok nettó eszközértékének a csökkenés is megfigyelhető volt. A nettó eszközérték esetében a fordulatot a tavalyi kamatemelések jelentették, melyek következtében komoly hozamemelkedés történt a piacon (a kötvények árfolyama csökkent, ezáltal az alapok hozama is nagymértékben visszaesett).
A kötvényalapok nettó eszközértékének a csökkenése két tényezőre volt visszavezethető. Egyrészt a fent már említett hozamemelekdés, másrészt hogy ennek hatására a jegytulajdonosok számottevő tőkekivonást hajtottak végre. Ezt mutatja az alábbi grafikon, melyen a hazai kötvényalapok cash-flowjának az alakulása látható.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 42 034 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 9,96%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 42 083 forintos törlesztőt (THM 10,01%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Januárban a hazai kötvény alapokból 56 mrd Ft áramlott ki, melynek hozzávetőlegesen 80%-át adhatták a háztartások. Ugyanebben a hónapban a betétállomány azonban több mint 100 mrd Ft-tal növekedett.
Természetesen azt nem állíthatjuk, hogy a kötvényakapokból kiáramló tőke közvetlenül bankbetétekbe áramlott, csak a folyamatokat szeretnénk érzékeltetni. Annál is inkább, mert a háztartások pénzügyi instrumentumainak mindössze 6%-a volt befektetési jegyekben 2003 végén (korábban közel 10%). Az arány csökkenésének kb. felét módszertani változások is okozzák, ugyanis a pénzügyi megtakarítások közé bekerültek a nem tőzsdei részvények és az üzletrészek.
Szintén kifelé áramlott a tőke a hazai részvényakapokból is az elmúlt időszakban a hatalmas részvénypiaci rally ellenére. Enek oka az lehetett, hogy a korábban szerencsétlenül járt megtakarítók egy jóval óvatosabb befektetési magatartást tanúsítanak.
A részvényalapok vagyona azonban a tőkekivonások ellenére sem csökkent, ugyanis a tőzsdei árfolyamok növekedése ezt több mint ellensúlyozta.
Hatalmas siker a birsalmafa-örökbefogadó program, az a cél pedig, hogy közösséget építsenek, egyre inkább beérni látszik.
Sokakat vonz az, hogy a saját főnöke legyen, ráadásul többen éreztük már úgy, hogy olyan ötlettel rukkoltunk elő, ami tényleg felpörgetné a piacot.
A mostani gazdasági helyzetbe szinte bármit megtennénk, hogy spóroljunk, azonban sokan tapasztalhatják azt, hogy hiába igyekeznek, még így is elfolyik a pénz a bankszámlájukról.
Közösségi finanszírozással adnák ki újra a 2012-es év gyerekkönyvét, a Dobozvárost.
-
Jó, ha tudjuk: ezek az árulkodó jelek, ha csalók akarják megszerezni a pénzünket
Az OTP szakértője szerint a legprofibb próbálkozást is felismerhetjük néhány apróságról.
- Nagy fizetésemelést kapnak a nővérek Szlovákiában
- Összeütközött két repülőgép Kaliforniában, többen meghaltak
- Mentőövet kapnak az állattenyésztők
- Halász Bence: ha a legjobbamat dobom, akkor nincs miért szégyenkezni
- Kisbenzinkutasok: csak teli tankkal vágjunk neki a hétvégének
- Ukrán értesülés: leállítják a zaporizzsjai atomerőmű működő energiablokkjait az oroszok
Portfolio Future of Finance 2022
Energy Investment Forum 2022 - A MEKH szakmai támogatásával
Private Health Forum 2022


