A karácsonyi időszakban jelentősen megszaporodnak az ünnepléshez köthető tűzesetek, ám ezeknek csak egy részét okozzák a karácsonyfához közvetlenül köthető tüzek. A legnagyobb veszélyforrás ugyanis a konyha, az ünnepi időszakban rendkívül magas a tűz keletkezésének kockázata.
- számolt be a Pénzcentrumnak Mukics Dániel, tűzoltó őrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. A szakember kiemelte, évente körülbelül 400 lakástűz keletkezik a főzés miatt. Sokan ugyanis ottfelejtik az ételt a sütőben vagy a tűzhelyen, a zsiradék vagy az olaj pedig idővel meggyullad.
Ilyenkor ráadásul sokan a lehető legrosszabb dolgot csinálják, vagy elkezdenek a lakásban rohangálni a lobogó serpenyővel vagy vízzel öntik nyakon az eszközt. Mindkettő nagyon veszélyes és egyértelműen tilos, utóbbi esetet azért különösen veszélyes, mert a víz egyből gőzzé alakul, ahogy eléri a 300-330 fokos olajt, és a megváltozott halmazállapot szó szerint kirobbantja az égő olajt a tepsiből, serpenyőből.
Mukics Dániel arról is beszámolt, hogy egyes konyhatüzek akkorák lehetnek, hogy füstmérgezést is szenvedhetünk. Ennek a megelőzésére a tűzoltó hadnagy kombinált hő és füst érzékelő felszerelését javasolja a konyhákba, ami a párára vagy cigarettafüstre nem jelez, csak és kizárólag tűznél keletkező füstre. A szakember szerint egy minőségi készüléket már 10 ezer forintért be lehet szerezni, aminek 10 év a szavatossági ideje, ez ha kiszámoljuk
A szóvivő szerint ez igazán nem lehet sok pénz a biztonságunkért. Mukics Dániel arra is felhívta a figyelmet, hogy bár az ünnepi időszakban a legtöbb tűz a konyhában keletkezik, emellett rengeteg tüzet okoznak a rossz minőségű elektromos eszközök.
- hívta fel a figyelmet a tűzoltó hadnagy. Az ünnepek egyik legveszedelmesebb tűzokozója kétségtelenül a rosszminőségű fényfüzér. Fontos leszögezni, hogy ezeket az eszközöket, és egyébként bármilyen más elektronikai eszközt sem szabad piacon, autó csomagtartóból vagy egyéb más, nem ellenőrizhető forrásból beszerezni.
- szögezte le Mukics Dániel. A szakértő kiemelte továbbá, hogy egyes adventi koszorúk is veszélyesek lehetnek, sok közülük ugyanis csupán esztétikus, de nem rendelkezik semmilyen olyan felszereltséggel, ami tűzbiztossá tenné. Ezért nagyon fontos, hogy a külcsínen kívül más tulajdonságait is megvizsgáljuk a kiszemelt portékának
A tűzoltó hadnagy arra is felhívta a figyelmet, hogy a fenyőfák általában nem december 24-én gyulladnak ki, hanem januárban, februárban, amikorra is teljesen kiszáradnak. A sokkoló videón látni is a különbséget, ahogy egy friss, illetve egy száraz fa ég:
Saját és szeretteink biztonsága érdekében tehát érdemes a nappaliba is tűzjelzőt helyezni, ide nem kell például kombinált, mint a konyhába, egy hagyományos eszköz is megteszi. Ezek a berendezések 85 decibelen visítanak, ha baj van, így ha valaki elbóbiskolna, esetleg belemerülni valamibe, akkor is rögvest értesül a bajról. Mukics Dániel tanácsként azt is megjegyzi, hogy ha ma már úgyis mindenki kezében ott az okostelefon, érdemes egy időzítést állítani például a készülő étel várható befejezésér, így bármibe is feledkezzünk bele, mindig lesz egy mentőövünk.
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |