1 °C Budapest
England, UK market cherry

Most jön az igazi árhorror a boltokban: alig termett ebből a gyümölcsből, rengeteg feldolgozott élelmiszert is érint

2025. május 17. 16:31

A hazai cseresznye ágazat történelmi mélypontot él át, miután az áprilisi és májusi fagyok miatt a szokásos termésmennyiség mindössze 20-30 százaléka várható az idei évben- írja a FriutWeb.

A cseresznye, amely Magyarország egyik kedvelt csonthéjas gyümölcse, idén rendkívüli kihívásokkal néz szembe. Az országban mintegy 2500 hektáron termesztett gyümölcs esetében a szakértők mindössze 2-3 ezer tonna termést prognosztizálnak a normálisnak számító 10-12 ezer tonna helyett.

A termőterület az utóbbi években csökkenő tendenciát mutat, ami részben a romló termésbiztonságnak, részben a munkaerőhiánynak tudható be. A legjelentősebb termőterületek Pest, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében találhatók, de nincs kifejezetten meghatározó termesztőkörzet az országban.

Bár a hazai cseresznye export és import mennyisége az elmúlt öt évben kiegyenlített volt, 1500-2000 tonna körül mozgott, az idei év jelentős visszaesést hozhat. A termésmennyiség az elmúlt három évben (2022-2024) viszonylag stabil volt, 12 ezer tonna körül alakult, míg a 2020-2021-es időszakban a fagykárok miatt alig haladta meg az 5000 tonnát.

A 2025-ös szezon kezdetben biztatónak tűnt, normál időben indult a vegetáció, és a virágzás kezdeti időszakában kedvező időjárási körülmények uralkodtak. Azonban az április elején jelentkező fagyok teljesen átírták a forgatókönyvet.

Április 7-én és 8-án országos kiterjedésű, erős lehűlés alakult ki, a hőmérséklet jellemzően -2 és -6 °C közé zuhant, de sok gyümölcstermesztő körzetben -6 és -8 °C közötti értékeket is mértek. A fagykárok a gyümölcstermesztő körzetek mintegy 90 százalékát érintették, csak a Kisalföld és a Balaton közvetlen térsége vészelte át mérsékelt károkkal.

A termelők minden lehetséges módon védekeztek a fagy ellen, de a szállított fagy ellen a legkorszerűbb technológiákkal sem tudtak hatékonyan fellépni. A cseresznyeültetvények jelentős hányada éppen virágzásban volt a fagyok idején, így a virágkár mértéke a legtöbb esetben 80 százalék körüli volt.

JÓL JÖNNE 10 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 10 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 210 218 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 9,97%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank (THM 10,22%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A helyzetet tovább rontotta a május 10-i fagy, amely az ország észak-keleti régiójában -2 és -5 °C közötti lehűléseket okozott, és a még megmaradt kisgyümölcsökben is jelentős károkat okozott.

A legkisebb mértékű fagykárral a szuperintenzív, esővédő fóliatakarás alatt termesztett ültetvények jellemezhetők, de még ezekben is 40-60 százalékos terméskiesés jelentkezett. A legtöbb területen a későbbi fajták, például a Linda fajta maradtak életben, amelyektől még gazdaságilag is értelmezhető mennyiséget várnak a termelők. A szakértők szerint a hazai cseresznye ágazat az elmúlt 25 év legsúlyosabb terméskiesését szenvedte el, függetlenül az ültetvények korszerűségétől, kondíciójától vagy a termelés színvonalától.

A Pénzcentrum legújabb podcast adásában a CashCastban Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője elmondta, hogy kajszibarackból az idén csaknem a teljes termés odaveszett a tavaszi fagyok miatt, és ez az időjárási hatás más termékeket is komolyan megdrágít majd.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 21. szombat
Elenonóra
8. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Jön a RETAIL DAY 2026!
A magyar kiskereskedelmi-szektor kilátásai: Túlélés után jöhet a teljes irányváltás?
Most nem