Így húznak le a kisboltokban: sokan csinálják, nem feltétlen szabályos

2019. május 21. 14:02

A nyár beálltával érdekes jelenségre lett figyelmes a Pénzcentrum: egy kisboltban ugyanis kiírták a hűtőre, hogy a hideg italokra hűtési díjat számítanak fel. Mint megtudtuk, egyfelől a gyakorlat nem egyedi: rengeteg boltban alkalmazzák nyáron, mivel a hűtők többet mennek, ezért több áramot fogyasztanak. Másrészt pedig aki nem akar messzire menni, egy nagyobb üzletbe hűtött italért, az úgyis kiad rá tíz forinttal többet. Ugyanakkor a táblás megoldás nem feltétlenül szabályos.

Hűtési díj +10 ft. Megértésüket köszönjük!

- ez a felirat fogadja a vásárlókat egy újpesti kisboltban, és valóban: a hűtőből kivett italokat 10 forinttal drágábban adják, mintha csak simán a polcról vennénk azokat le. A boltos magyarázata szerint azért szokták nyáron drágábban adni a hideg frissítőket, mert többet dolgoznak a hűtők, így pedig az üzlet rezsije is megugrik. Általában nem szokott panasz lenni erre az üzletpolitikára, hiszen "akinek azonnal hidegen kell mondjuk a sör, az már rááldoz plusz tíz forintot".

10 forinttal drágább a hideg ital. Fotó: Pénzcentrum

Egyébként szerinte a nyári áremelés egy bevett gyakorlat, sok más kisboltban is így van, csak így tudják kigazdálkodni a megemelkedett rezsit. Felmerül a kérdés, hogy akkor télen miért nem drágul valami más, hiszen akkor meg fűteni kell. Erre a boltos válasza az volt, hogy nyáron lényegesen jobban megérzik, ha folyamatosan dolgoznak a hűtőgépek.

Annyiért adja, amennyiért megveszik

Ugyanakkor Magyarországon szabad piac van, minden kereskedő annyiért adja az áruját, amennyiért akarja, azaz amennyiért még megveszik az emberek. Az ilyen kisboltok például jellemzően valamelyest drágábbak, mint a multik, a nagyobb üzletek. Egyfelől a kényelmet kell megfizetni, hiszen nem kell messzire menni, akár gyalog is le lehet ugrani a boltba, ha valami hiányzik otthonról. Másfelől pedig ők lényegesen szerényebb árukínálattal dolgoznak, mint mondjuk a hiperek, így pedig az árakkal sem tudnak úgy játszani. Muszáj drágábban adniuk a termékeket, hogy megérje egyáltalán fenntartani a boltot. Emellett a multik által üzemeltetett üzletek könnyedén kitermelik a saját rezsijüket, ami a kisboltokról nem mondható el, hiszen nekik eleve kevesebb vásárlójuk is van, minden forinton fogni kell.

Mit mond a törvény?

Bár Magyarországon egy termék vagy szolgáltatás árát a vállalkozó maga állapíthatja meg, a szezonális áremelés szabályossága kapcsán megkérdeztük a fogyasztóvédelmet is. Válaszukban ők is leszögezték, hogy az árakra konkrétan nincsen hatáskörük:

Ha az adott vállalkozás által alkalmazott "hűtési díj" feltüntetése megfelel az árfeltüntetésre vonatkozó általános előírásoknak, akkor az nem tekinthető jogsértőnek. Természetesen ha a fogyasztó nem kíván a hűtött italért felárat fizetni, akkor olyan helyen is vásárolhat, ahol ilyen díjat nem számítanak fel

- írták.

A hivatkozott Fogyasztóvédelmi törvény 14. paragrafusa értelmében a megvételre kínált áru eladási ára tekintetében a fogyasztókat írásban, egyértelműen, könnyen azonosítható és tisztán olvasható módon, Magyarország törvényes fizetőeszközében kifejezve - a fizetőeszköz nemét (forint) vagy annak rövidítését (Ft) megjelölve - kell tájékoztatni.

A termék eladási áraként, a fogyasztó által ténylegesen fizetendő, az általános forgalmi adót és egyéb kötelező terheket is tartalmazó árat kell feltüntetni. Több eladási ár egyidejű feltüntetése esetén a vállalkozás köteles a feltüntetett legalacsonyabb eladási ár felszámítására.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az Ár rendelet 2. paragrafus első bekezdése értelmében

az eladási árat - az ömlesztett áruk, és a vendéglátás keretében értékesített termékek kivételével - a terméken, annak csomagolásán, vagy a termékhez egyéb módon rögzítve, vagy közvetlenül a termék mellett elhelyezett egyedi árkiíráson, vagy a fogyasztó számára a megvenni kívánt termék kiválasztásakor könnyen hozzáférhető árjegyzéken kell feltüntetni. A fenti rendelkezéssel ellentétes az "X Ft + áfa", valamint az "X Ft + áfa Y Ft" típusú ártájékoztatás.

Kedvezményes áron értékesített terméknél nem megfelelő önmagában az eredeti eladási árnak és a kedvezmény mértékének (például: "-X%", "-Y Ft") feltüntetése, ha nem szerepel összegszerűen a fogyasztó által ténylegesen fizetendő végső ár is. 

Tehát az akciós árak szabályozásából kiindulva, a fenti képen látható hűtési díj feltüntetése sem teljesen szabályos: hiszen bár valóban ki van téve a tábla a hűtőre, hogy ebben minden termék 10 forinttal drágább, de az egyes termékeknél, a polcokon nem volt feltüntetve ez az áremelkedés.

Marketing szempontból sem nyerő

Én is jártam már olyan boltban, ahol volt ilyen áremelés nyáron. Akkor sem értettem, és most sem értem, miért jó ez? Oké, értem, árat kell emelni, hogy kijöjjön a rezsi, de miért így kell?

- értetlenkedett a Pénzcentrum által megkeresett kkv-marketing szakember, aki szerint ez egy tipikus szarvashiba. Hiszen nem túl vevőcsalogató dolog kiírni, hogy "itt bizony ha hideget akarsz inni, fizetni kell."

Ha mondjuk minden sör és üdítő arát megemelnék 5-10 forinttal, és hozzácsapnak valamilyen "pontgyűjtést", vagy hűségakciót. Akkor is bejönne a plusz rezsiköltség, és még ezeket a csúnya táblákat sem kellene kitenni

- vélte a szakember.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. december 14. szombat
Szilárda
50. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33