14 °C Budapest
Photo of a single suitcase made of fabric material and one passport in pocket.

Rém értékes papír lapul megannyi magyar fiókban: sokan nem is tudják, mennyire sokat is ér valójában

2024. május 16. 15:59

Kevés dologban lehet elmondani, hogy Magyarország előz olyan országokat, mint Ausztria, Hollandia vagy éppen Svájc. Viszont hogyha az útlevelek erejéről van szó, akkor bizony többek között ezeknek az országoknak az okmányait maga mögé utasítja a magyar irat. Sőt, voltaképpen a vizsgált 199 ország közül 193 a magyar dokumentum után következik, ugyanis a magyar útlevél 199 vizsgált ország közül a 6. legerősebbnek számít. A listát Szingapúr vezeti, ám utána nagy a tumultus olyan EU-s országok között, mint Olaszország, Spanyolország, Franciaország vagy Németország. A lista legrosszabb helyén Szomália végzett, de nagyon sanyarú sorsú a szír és az afganisztáni útlevél is.

Jelenleg a szingapúri útlevél számít a világ legerősebb útlevelének – derült ki a VisaGuide 2024 májusában közétett kalkulációból. A világ legerősebb útlevele a guide számítása szerint 91,15 pontot szerzett. A publikáció különlegessége, hogy ez az útmutató olyan számítási rendszert alkalmaznak, ami kiküszöböli, hogy akár egyetlen útlevél is ugyanolyan pontszámot kapjon, ezzel egy igen pontos rangsort eredményez. (A kalkulációkról bővebben az adatok bemutatása után, a cikk végén olvashatsz bővebben.)

A friss listán Szingapúrt Olaszország követi a listán, összesen 90,49 ponttal. Ettől gyakorlatilag tényleg egy hajszálra maradt el a dobogó harmadik fokán Spanyolország a maga 90,48-as pontszámával. A top5-be befért még Franciaország és Németország útlevele is, előbbi 90,45, utóbbi 90,37 pontot szerzett.

Az öt éllovas után azonban rögtön Magyarország következik. A magyar útlevél összesen 90,24 pontot kapott, ami azt jelenti, hogy 199 ország útlevele közül a 6. legerősebb a hazai okmány. Ezzel a teljesítménnyel lehagytuk a tízben Ausztriát, Írországot, Hollandiát és Belgiumot. De értelemszerűen az 5. előttünk lévő ország kivételével mindet.

Érdemes megjegyezni, hogy a 199-es lista első 20 (!) helyezettje közül mindössze kettő darab ország nem európai. Az első helyen álló Szingapúr, illetve a 14. helyen lévő Japán. Az összes többi útlevél európai, sőt Svájc és Norvégia kivétele mind EU-s. Jól látszik tehát, hogyha útlevélről és utazásról van szó, akkor bizony Európa toronymagasan vezet a papírok értékét illetően.

A lista másik végén viszont teljesen más kaliberű országok találhatók. Legeslegutolsó helyen a listán Szomália áll, az ország vízumának a pontszáma egyedüliként nem éri el a 10-et sem, jelenleg 8,15-ön áll. Ami persze nem csoda, hiszen az útlevéllel a világ 169 országába vízumot kell szerezni, míg vízummentesen mindössze 10 országba lehet vele ellátogatni. Sőt, három országban beutazási tilalom van érvényben a szomáliai útlevél ellen.

JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Nem sokkal kecsegtetőbb a vízum ereje Szíriában sem, ez az okmány 10,06 pontot kapott, míg a negatív oldal dobogóján Afganisztán áll 10,11 ponttal. Meglepő, de egy meglehetősen nagyhatalomnak számító Pakisztán is igencsak hátul rangsorolt, az itteni okmány mindössze 10,21 pontot szerzett, amivel a 196. a 199-es listán. A leggyengébb útlevelek között szerepel még Szudán, Líbia, Irak, Észak-Korea, Nigéria és Eritrea is. A prímet tehát a hátsó fertályon Afrika és a Közel-Kelet országai viszik.

Hogyan számolják ezeket a pontokat?

A VisaGuard Útlevél Index, egy olyan rendszer, amely 199 ország és terület útleveleit értékeli és rangsorolja különböző tényezők alapján, hogy meghatározza azok erejét. A rangsorolás alapja az úgynevezett Destination Significance Score (DSS) nevű tényező, ami képest egyedi értékeket rendleni minden egyes útlevélhez. Ezzel elérhető, hogy egyetlen útlevél se kaphasson ugyanolyan értéke, és valós rangsort kapjunk. És hogy pontosan miként csinálják ezt? A számításokba a következő vízum- vagy beutazási szabályokat veszik figyelembe:

  • Vízummentes utazás: Ha az útlevéltulajdonosok számára nem szükséges vízum, akkor a DSS értékét 1-gyel szorozzák meg.
  • Elektronikus Utazási Engedély (ETA): A DSS értékét szintén 1-gyel szorozzuk, ha az útlevéltulajdonosok elektronikus utazási engedélyt szerezhetnek.
  • Érkezéskor igényelhető vízum: Azoknál az úti céloknál, ahol érkezéskor igényelhető vízum szükséges, a DSS értékét 0,8-cal szorozzák meg.
  • Elektronikus vízum (e-Visa): Azoknál az úti céloknál, ahol az útlevéltulajdonosnak indulás előtt kormány által jóváhagyott elektronikus vízumot (e-Visa) kell szereznie, a DSS értékét 0,3-mal szorozzák meg.
  • Nagykövetségi vagy más kormány által jóváhagyott vízum: Ha az útlevéltulajdonosoknak vízumot kell igényelniük egy nagykövetségen vagy bármilyen más indulás előtti kormány által jóváhagyott engedély formájában, akkor egy 0 értékű pontszámot rendelünk hozzá.
  • Útlevél nélküli utazás: Ha az útlevéltulajdonosok útlevél nélkül is látogathatják az országot, a DSS értékét 1,01-gyel szorozzák meg.
  • Tiltott beutazás: Ha az útlevéltulajdonosok számára tilos belépni egy országba, a DSS értékét -0,5-tel szorozzák meg.

Így, mivel minden úti cél egyedi DSS értéket kap, ez azt jelenti, hogy egy magasabb DSS-szel rendelkező célállomásra vízummentesen utazni nagyobb értéket ad az útlevélnek, mint egy alacsonyabb DSS-szel rendelkező országba való vízummentes beutazás. Ez pontosabb rangsort eredményez minden egyes útlevél esetében.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 26. szerda
Emánuel
13. hét
Március 26.
A Lila nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33