Businessman use AI to help work, AI Learning and Artificial Intelligence. Business, modern technology, internet and networking concept. AI technology in everyday life. A.I., Chat AI, Generative Ai,

Méghogy elveszi a munkát: olyan munkahelyet teremtett az AI, amiről nem is álmodtál

2024. december 16. 17:45

A mesterséges intelligencia (AI) jólétének kérdése egyre inkább előtérbe kerül a technológiai szektorban. Az Anthropic nevű AI-vállalat nemrég bejelentette, hogy kutatót vett fel kifejezetten azzal a céllal, hogy a mesterséges intelligencia "jólétével" foglalkozzon. Ez a lépés új fejezetet nyithat az AI-etika területén, ugyanakkor számos kérdést és dilemmát vet fel - írja a Business Insider.  

Az Anthropic által felvett Kyle Fish feladata lesz, hogy biztosítsa a mesterséges intelligencia megfelelő kezelését annak fejlődése során. A vállalat szerint olyan kérdéseket fog vizsgálni, mint például milyen képességek szükségesek ahhoz, hogy egy AI-rendszer erkölcsi megfontolásra érdemes legyen, illetve milyen gyakorlati lépéseket tehetnek a cégek az AI-rendszerek "érdekeinek" védelmében.

Fish egy online fórumon kifejtette, hogy fontos kedvesen bánni a robotokkal, részben azért is, mert lehetséges, hogy a jövőben ők fogják uralni a világot. "Az a fajta ember akarok lenni, aki - korán és komolyan - törődik azzal a lehetőséggel, hogy egy új fajnak/lényfajnak saját érdekei lehetnek, amelyek erkölcsileg számítanak" - írta.

A "mesterséges intelligencia jóléte" egyre komolyabb kutatási területté válik. Egy nemrég megjelent tanulmányban - amelynek Fish is társszerzője volt - a kutatók amellett érvelnek, hogy a gépi tanuló algoritmusok jó úton haladnak afelé, hogy rendelkezzenek a tudatossághoz és cselekvőképességhez kapcsolódó jellemzőkkel.

Jeff Sebo, a New York-i Egyetem Center for Mind, Ethics, and Policy igazgatója szerint: "Ha 10 vagy 20 évre előre tekintünk, amikor a mesterséges intelligencia rendszerek sokkal több olyan számítási kognitív tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek a tudatossághoz és az érzőképességhez kapcsolódnak, elképzelhető, hogy hasonló vitákra kerül sor."

Ugyanakkor az AI jólétének kérdése paradoxonokat is felvet. Míg egyesek azt hangsúlyozzák, hogy az AI-t az emberek tehermentesítésére kellene használni, mások arra figyelmeztetnek, hogy kedvesnek kell lennünk a mesterséges intelligenciával, mert erkölcstelen - és potenciálisan veszélyes lenne - megsérteni egy robot "érzéseit".

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Kritikusok szerint az AI jólétére való összpontosítás elterelheti a figyelmet az emberi jólét és jogok kérdéseiről. Lisa Messeri, a Yale antropológusa szerint: "Ha az Anthropic azt akarja, hogy komolyan vegyük az AI jólétét, mutassa meg, hogy komolyan veszik az emberi jólétet."

Az AI jólétével kapcsolatos további kérdéseket vet fel a mesterséges intelligencia felelősségéről és kötelezettségeiről is. Mildred Cho, a Stanford Center for Biomedical Ethics gyermekorvosa rámutat: "Szerintem azt nem veszik észre, hogy amikor erkölcsi cselekvőképességről beszélünk, akkor a felelősségről is beszélnünk kell."

A téma komplexitása és az érintett etikai kérdések sokasága valószínűsíthető, hogy az AI jólétéről szóló vita még hosszú ideig a technológiai és etikai diskurzus középpontjában marad.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 23. péntek
Dezső
21. hét
EZT OLVASTAD MÁR?