Az inflációs várakozások gyakran önbeteljesítő jellegűek: ha a lakosság úgy érzi, hogy az árak emelkedni fognak, akkor előrehozza fogyasztását.

Több európai lakosnak jelentett gondot az otthona felfűtése tavaly, mint 2021-ben - ez derült ki egy friss gyűjtésből. Bár hazánk ebben a listában végre az alsó harmadban helyezkedik el, lakosságarányosan az jön ki, hogy csaknem félmillió embernek okoz gondot a lépést tartani a rezsiárakkal, és ez már a szegénység egyik előszobájának is számít.
Egre rosszabbodik a helyzet, ha azt vizsgáljuk, hányan nem tudják rendesen fűteni a lakásaikat. Az Eurostat friss statisztikái szerint ez tavaly annak ellenére is növekedett, hogy olcsóbb volt a gáz, vagyis ez a probléma egyre több embert érint. Mi lehet a baj, és hogyan mászhat ki belőle az öreg kontines lakossága?
2022-ben az EU lakosságának 9,3-a nem volt képes arra, hogy a fűtési szezonban vagy a téli hidegben megfelelően fűtse a saját otthonát. A 2021-es adatokkal összehasonlítva ez több mint 2 százalékos növekedés.
Nem jó a magyar helyzet
Ha megnézzük a lenti infografikát, akkor látjuk, hogy hazánk valahol a középmezőnyben helyezkedik el: Magyarországon a lakosság 4,7%-a küzd ezzel a problémával, ami alig több, mint a fele az EU-s átlagnak. Ez első hallásra jó hírnek is tűnhetne, azonban ha azt vesszük, hogy a teljes lakosságot vizsgálták, már cseppet sem szívderítő az adat.
A 9,75 milliós lakosság esetében ez azt jelenti, hogy 458 ezer ember nem jut elégséges meleghez saját házában a téli hónapokban.
Az EU országaiban vegyes a kép ezt a statisztikát vizsgálva. A legtöbben Bulgáriában, Cipruson, és Görögországban küzdenek ezzel, míg a legkevesebb fűtésgondja a finneknek, a luxemburgiaknak és a szlovéneknek van. Riasztó adat az is, hogy az EU lakosságának 9%-át érinti: ez a számok nyelvén pontosan azt jelenti, hogy a 448 millió lakosból több mint 40 millióan fáznak a hideg évszakokban.
Tomboló szegénység
Korábban a Pénzcentrum is beszámolt arról, hogy az infláció elszállása miatt egyre több magyar család kerül kilátástalan helyzetbe. A szegényeket segítő egyik alapítvány, az Angyaljárat munkatársa a lapnak azt mondta: már kínjukban csak türelmet tudnak kérni a durva nélkülözésben élő családoktól, akik segítséget kérnek. Leginkább pelenkából és élelemből van hiány, de sokan kérnek készpénzt is, ami például a gyógyszerek kiváltásához kellene.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A statisztikák tavaly tehát nem voltak a legjobbak a fűtést illetően, most azonban van esély rá, hogy javuljon a helyzet. A megfelelő téli felkészülés érdekében április óta folyamatosan zajlik a betárolás a hazai gáztárolókba. Az Európai Unió november elsejére írt elő 90 százalékos kötelező feltöltési arányt az érintett tagállamok számára.
Magyarország ezt a szintet már augusztusban elérte, mostanra az uniós átlaggal lényegében megegyező, 93 százalékos mutatóval rendelkezik.
Rezsitámogatást is igényelhetünk, ha baj van
Az elmúlt hónapokban ugyan csökkenni látszik az infláció, azonban még mindig kétszámjegyű drágulásról beszélhetünk, így sok családnak nehezére esik tartani a lépést az energiaárakkal és a folyamatosan dráguló mindennapi kiadásokkal. Ennek megakadályozására a kormányzati támogatások mellett több önkormányzatnál is lehet támogatásokat igényelni. Erről a Pénzcentrum is bővebben írt két hete, érdemes ezt a cikket most újra elolvasni:
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


