Meglepően sokan nem gondoltak arra, hogy a lakásbiztosításukban is lekövessék az ingatlanfelújításokat.
Még mindig az ipari beruházások és a sportlétesítmények viszik a hátukon a tavaly közel 20 százalékos visszaesést produkáló építőipart. Az uniós forrásból épülő beruházások és a lakossági piac fejlődése is kell az idénre várható 5 százalékos piacbővüléshez, a piaci trendek ellenére 25 százalékos növekedést ért el a tavalyi évben. Az újlakás-építési beruházások legnagyobb gátja még mindig a munkaerőhiány, ami csak új foglalkoztatottak bevonásával oldható meg, addig viszont marad a kötbérek miatti állandó fenyegetettség.
A sportlétesítmények és azok kiszolgálásához kapcsolódó építmények kialakítása, illetve az ipari beruházások jelenthetik az építőipar legfőbb mozgatórugóit az idei év első felében is. A lakásépítési projektek felgyorsítása és a lakossági piac bővítése adhatja az építőipari bővülés nagy részét 2017-ben, ehhez azonban a munkaerőpiac beszűkülése miatt új munkaerő bevonására lenne szükség, derült ki hazánk egyik legnagyobb biztonságizár- és ajtóforgalmazó cége, az Assa Abloy Hungary közleményéből. Az építőipar 2016-os visszaesése ellenére a vállalat a Sherlock ajtógyár felvásárlásával szerzett lakossági portfólióbővülésének köszönhetően több mint 25 százalékos növekedéssel, 860 millió forintos árbevétellel zárta a tavalyi évet.
Kötbérek elől menekülnek a kivitelezők
Továbbra is a szakemberek hiánya jelenti a legnagyobb problémát a kivitelezők számára, ami időről időre a beütemezett határidők csúszását hozza magával a beruházásokban. Az ebből adódó kötbérek komoly fenyegetést jelentenek számukra, ezért egyre többen választják a biztos utat. Az elmúlt 2-3 évben sokat tisztult a piac, a versenyben maradók óvatosabbak lettek. Jól látszik, hogy a kivitelezők egyre jobban megbecsülik mind a velük dolgozó szakembereket, mind a beszállítói partnereket, ritkábban vágnak bele komoly váltásba, ami azt is magával hozta, hogy kevésbé árérzékeny most a piac, mint a válság idején.
Az ipari beruházásokkal együtt pörög a turizmus
Az építőipari volumen jó része tavaly is a nagyobb ipari létesítmények építéséből eredt, melyek többsége a nagyobb megyeszékhelyeken és vidéki városokban valósult meg, többek között Szeged, Pécs, Győr és Kecskemét környékén. Megfigyelhető, hogy az ilyen beruházásokat követően nagyon hamar megindulnak a vendéglátó-ipari és turisztikai fejlesztések is a környéken, ami komoly előnyt jelent az adott térségnek. A leggyakoribb ezeken a helyeken, hogy 20-50 szobás apartmanok és kisebb hotelek épülnek a fellendülő vendégforgalom kiszolgálására, a nagy szállodai beruházások viszont továbbra is a fővárosra koncentrálódnak.
Címlapkép: MTI / Szigetváry Zsolt

Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
- Kitette Szalai Ádámot a Baselből, most az ő ideje telt ki
- Az oroszok bejelentették, elkezdhetik építeni Paks 2-t
- Sorra vettük, milyen aggasztó dolgok lehetnek a rejtélyes kínai ballonokon
- Moszkva a háborút lezáró tárgyalásokért „könyörög” az ukránok szerint
- Egyeztettek a beharangozott új Duna-hídról
- Már csak egy engedély kell a Ferihegy 1-es terminálhoz
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


