Néhány évvel ezelőtt a félszocpol bevezetése tette lehetővé, hogy a gyermekeket nevelő családok ne csak új építésű lakásra kapjanak állami szociálpolitikai támogatást, hanem régebbi építésű ingatlan vásárlására is. Főként kisebb vidéki településeken tűnt ez vonzónak, ahol még nem romlottak le a házak, de áruk jóval alacsonyabb, mint a nagyvárosokban - írja a Népszabadság.
Ehhez az új építésű ingatlanokra járó kedvezmény felét kaphatják meg a gyermekesek - sok helyen ennyiből is jó állapotú, nagyméretű ingatlanokhoz lehet jutni. A nagyobb családok rendszerint nem tudnak megtakarítani önerőre való pénzt: ahhoz, hogy az ellenszolgáltatás nélkül járó állami támogatást megkaphassák, az önrészt bankhitelből kell előteremteni.
Tisztességes értékbecsléssel és a hitelképesség alapos vizsgálatával ebben a rendszerben sem juthatna hozzá a támogatáshoz olyan család, amelynek nincs elég jövedelme, hogy az önrészre felveendő hitelt törleszteni tudja.
Azt gondolná az ember - nyilván a kormányzat is ezt gondolta, amikor a szabályokat meghatározta -, hogy a bankok belső érdekeltségi rendszere kizárja a csalásokat. Vagyis: önrészre sem kaphat hitelt olyan ember, akiről tudni lehet, hogy nem tudja majd törleszteni a részleteket. Elvileg az sem fordulhatna elő, hogy a banki értékbecslő a tényleges érték sokszorosára értékeljen egy ingatlant. Elvileg.
2008 elejéig a közpénzt folyósító államnak nem is volt olyan szervezete, amely egyáltalán felülbírálhatta volna a bankok és a támogatott ügyfelek közti szerződéseket. A Magyar Államkincstárnak joga most már van, kapacitásából azonban csak a szerződések tíz százalékának ellenőrzésére telik.
Miért tűrik meg a bankok, hogy az alkalmazottaik vagy a nekik dolgozó független értékbecslők csalhassanak? Valószínűleg azért, mert maguk a bankok akkor sem veszítenek, ha a helyzetet kihasználó csalók sok pénzt keresnek azzal, hogy lenyúlják a rászorulók elől a szocpoltámogatás nagyját. Ehhez szükség van egy sokgyermekes családra, majd mondjuk ötmillióért eladni neki valahol egy egymilliót érő házat.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Fölvetetni e hitelképtelen emberekkel az önrész összegét, néhány százezer forintot, eladósítani őket. Amikor pedig nem tudják fizetni a részletet, a csekély hitel miatt is az egész házat el lehet árverezni a fejük fölül - az állami segítség beléveszett összegével együtt. Persze, akkor már nem 4-5 millióért adnak túl rajta, hanem gyakran - a független bírósági végrehajtók közreműködésével - csak a kikiáltási ár feléért. Esetleg éppen azokhoz a csalókhoz kerül vissza, akiktől megvették. A bank a pénzénél marad, mert az önrészre felvett hitel összege még így is kitelik a befolyó összegből, a pénzintézetek pedig a támogatás közvetítéséért is jelentős költségtérítést kapnak az államtól.
Lebukás, nyomozás, büntetőper csak akkor lehetséges, ha valaki feljelentést tesz. Mivel ebben senki nem érdekelt, nincs semmiféle visszatartó erő. Nem az hát a baj, amit gyakran mondanak mostanában, hogy a magyar állam túl sok pénzt költ szociális támogatásra, hanem az, hogy a támogatás nem éri el a célját: a milliárdok elfolynak, de a társadalmi problémák még csak nem is enyhülnek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
-
Új vásárlók a magyar drogériákban: így változott meg a piac
A drogérialáncok nem csak hazánkban, Európa többi országában is dinamikusabban fejlődnek, mint a többi lánc.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.