Alapvetően ha valamilyen művet adunk ki a kezünkből, arra büszkék vagyunk, legyen akár egy dal, egy vers, vagy a modern világban élve egy saját fejlesztésű szoftver. De mi van akkor, ha valaki visszaél a bizalmunkkal, és a tudtunk nélkül piacra dobja, terjeszteni kezdi a saját neve alatt azt, amivel mi szenvedtünk, a mi agyunkból pattant ki...
Először is legyünk tisztában az alapokkal
A szerzői jog védelmére a jogalkotók 1999-ben hoztak törvényt, ez hivatott védeni az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat.
Szerzői jogi védelem alá tartozik - függetlenül attól, hogy a törvény megnevezi-e - az irodalom, a tudomány és a művészet minden alkotása. Ennek minősül többek között a nyilvánosan tartott beszéd, a számítógépi programalkotás és a hozzá tartozó dokumentáció akár forráskódban, akár tárgykódban vagy bármilyen más formában rögzített minden fajtája, a színmű, a zenés színmű, a táncjáték és a némajáték, a rádió- és a televíziójáték, a fotóművészeti alkotás, az építészeti alkotás és annak terve, de a gyűjteményes műnek minősülő adatbázis is.
Amennyiben az elvileg szerzői jog védelem alá tartozó mű először külföldön kerül nyilvánosságra, az sem jelent problémát, mivel ha magyar a szerző, akkor a magyar törvények vonatkoznak rá. A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta, vagyis a szerzőt.
A jogi védelem időtartama
Alapszabályként a szerző életében és halálától számított 70 éven át él a szerzői jogi védelem. A szerző halála után a jogokat az örökösei gyakorolhatják 70 éven keresztül. Nem ilyen egyszerű azonban a helyzet, amennyiben szerzőtársak által létrehozott művekről van szó vagy filmalkotásokról, de akkor is, ha a szerző személye nem állapítható meg. Ilyenkor speciális szabályok vonatkoznak a védelmi időre.
Szerzőtársak esetében az utoljára elhunyt szerzőtárs halálát követő év első napjától kell számítani a 70 éves időtartamot. A filmalkotásoknál szintén ez a helyzet, a védelmi időt az utoljára elhunyt szerző halálát követő év első naptól kell számítani. Ha a szerző személye nem állapítható meg, a védelmi idő a mű első nyilvánosságra hozatalát követő év első napjától számított hetven év. Ha azonban ez alatt az idő alatt a szerző jelentkezik, a védelmi időt a normál szabályok szerint, vagyis a halálát követő naptól kell.
Jogi korlátok, vagyis a szabad felhasználás esetei
Bizonyos esetekben a törvény lehetővé teszi a szerzői művek felhasználását anélkül, hogy a szerző engedélyét kellene kérni, vagy díjat kellene fizetni. Ezek a szabad felhasználás esetei. Ilyen például a mű idézése, annak magáncélra történő felhasználása vagy akár az iskola, oktatás célokra történő felhasználás. A szabad felhasználást azonban egyes esetekben csak akkor lehet felhasználni, ha a mű már nyilvánosságra van hozva, és csak akkor megengedettek, ha nem sértik a rendes felhasználást, vagy nem károsítják a szerző jogos érdekeit.
A szabad felhasználás további feltétele, hogy meg kell nevezni például a szerzőt, és a felhasználása nem jár jövedelemszerzéssel.
Felhasználás szerződéssel
Felhasználási szerződés alapján a szerző engedélyt adhat a díjfizetés ellenében történő használatra. A szerződés tartalmát a felek szabadon állapítják meg, a vonatkozó rendelkezésektől közös megegyezéssel eltérhetnek, ha a szerzői jogról szóló törvény vagy más jogszabály ezt nem tiltja. Ha a szerződés tartalma nem állapítható meg egyértelműen, a szerző számára kedvezőbb értelmezést kell elfogadni.
A törvény külön szerződéstípusként szabályozza többek között a kiadói, a szoftver- és a filmalkotásokra vonatkozó felhasználási szerződéseket. A szerzői jogi szabályok mellett alkalmazni kell a Polgári Törvénykönyvnek a szerződésekre vonatkozó általános szabályait is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Munkaviszonyban létrehozott mű
Egy új alkotás létrehozása nem csak a saját fejünkből pattanhat ki, hanem megbízhatnak vele a munkahelyünkön is, mint például a szoftverfejlesztőket egy-egy program megírásával. Ilyen esetben, hacsak nincs ettől eltérő megállapodás, a mű átadásával a vagyoni jogokat a szerző jogutódjaként a munkáltató szerzi meg, mivel annak elkészítése a szerző munkaviszonyból folyó kötelessége.
Ezért cserébe viszont a dolgozó, vagyis a szerző megfelelő díjazást kap. Ha a mű elkészítése a szerzőnek munkaviszonyból folyó kötelessége, a mű átadása a nyilvánosságra hozatalhoz való hozzájárulásnak minősül. Vagyis ha a dolgozó elkészíti mondjuk a szoftvert, és amikor készen van, azt átadja a munkaadójának, amiért cserébe megkapja a fizetését, akkor később már nem követelhet az alkotásért pénzt.
Mi van, ha nem fizetnek?
Abban az esetben, ha határozott idejű szerződés keretein belül fejleszt a dolgozó szoftvert, és az utolsó mondjuk 2-3 havi bért nem fizette ki a cég valamilyen okból, például fizetésképtelenségre hivatkozva, akkor sajnos nincs meg az a lehetőség, hogy a teljes játékot visszatartsa a dolgozó és saját maga kezdje el azt értékesíteni. Egy egy éves projekt esetén ugyanis az első 9-10 havi munkabért megkapta, vagyis a fejlesztésnek az a része már a munkaadót illeti.
Ilyenkor, ha nem lehet elkülöníteni az utolsó 2-3 havi fejlesztést, érdemes lehet visszatartani a szoftvert. Ez tárgyalási alapot jelenthet egy későbbi alkunál. Arra viszont figyelni kell, hogy konkrétan nem megfogható dologgal kell érvelni, nehogy lebukjon a leleményes programozó. Nem várt problémára hivatkozva, vagy arra, hogy még nem készült el, egy ideig megoldható annak visszatartása.
Olyan papírt viszont semmiképpen sem szabad aláírni, hogy nem tartozik a cég munkabérrel, mivel így elveszti a dolgozó a szerzői jogát, vagyis ha kiadják a játékot, a cégnek pedig papírja van arról, hogy nincs tartozása a dolgozó felé, akkor az alkalmazott nem nagyon tud mit tenni, bár bíróságon még lehet esélye, mivel a cég nem tudja bebizonyítani, hogy fizetett.
Olyan eset is lehet, ha a dolgozó határozatlan idejű szerződéssel rendelkezik, hogy a szoftver elkészült már pár hónapja, viszont még nem adták ki, majd ez után válik fizetésképtelenné a cég és nem fizeti ki a szóban forgó 2-3 havi munkabért. Ebben az esetben sem nagyon van mit tenni, mivel a fejlesztés már befejeződött, az arra eső időszakra pedig megkapták a dolgozók a munkabért.
Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH)
A művek önkéntes műnyilvántartásba vételét a szerző, illetve a szerzői joghoz kapcsolódó jogok jogosultja kérheti az MSZH-tól. Az önkéntes műnyilvántartás a szerzői jogról szóló törvény hatálya alá tartozó valamennyi műtípusra, illetve kapcsolódó jogi teljesítményre kiterjed.
A nyilvántartásba vételére irányuló kérelmet az MSZH által rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani az MSZH Ügyfélszolgálatán. Ez rögzíti a szerző nevét és címét, képviselőjének nevét és címét (székhelyét), a nyilvántartásba venni kért mű címét, műfaját és hordozóját, továbbá (szükség esetén) a mű egyedi azonosítását segítő további adatokat. A kérelemhez mellékelni kell a mű eredeti vagy másolati példányát. A kérelemért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj összege 5 ezer forint.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
Az első nyugdíj jóval alacsonyabb lesz az utolsó fizetésnél
Aki időben elkezd gondoskodni önmagáról, azzal biztosíthatja az időskori megélhetését.
-
Hogyan lehet egyszerre impozáns és hatékony egy otthon? (x)
A 21. század otthona egyszerre kényelmes, lenyűgöző és energiahatékony. De hogyan érjük el, hogy a dizájn, a komfort és az energiaspórolás szempontjai is érvényesüljenek?
-
Ismét a Rossmann lett a Legjobb Munkahely (x)
A Rossmann Magyarország második alkalommal nyerte el a Kincentric által végzett munkavállalói elégedettségi felmérés alapján a Legjobb Munkahely címet.