Az újonnan csatlakozott országok polgárainak munkavállalását több uniós ország is könnyítené a szakemberhiány miatt. A német szociáldemokraták azonban határozottan elzárkóznak konzervatív koalíciós partnerük felvetéséről - írja a Népszabadság.
Hiába van még mindig négymillió ember munka nélkül, egyes ágazatokban - a távközlésben, az informatikában, a szolgáltató szektorokban és az általános mérnöki munkakörökben - máris munkaerőhiányra panaszkodnak a német vállalatok. Michaael Glos gazdasági miniszter, ezért azt javasolta, hogy mielőbb oldják fel a kelet-európai EU-tagállamokat sújtó korlátozásokat, sőt, könnyítsék meg az EU-n kívüliek dolgát is a német munkaerőpiacon. Utóbbiak a jelenlegi bevándorlási törvény szerint csak 85 ezer euró bruttó évi fizetés fölött kapnak tartózkodási engedélyt - ez pedig még a német vállalati szférában is kiugróan magas fizetésnek számít. Tavaly összesen ezer munkavállalási engedélyt adtak ki EU-n kívülieknek, így aztán kár azzal érvelni, hogy ők vennék el a munkát a németek elől.
A kelet-európaiakkal más a helyzet, ők 2009 előtt munkavállalóként hivatalosan elvileg nem kaphatnak munkát. Jönnek tehát nem hivatalosan, a német mezőgazdaság például aligha működne lengyel idénymunkások nélkül. Ha Berlin megnyitná munkaerőpiacát, akkor esetleg a képzettebb kelet-európai agyakból is profitálhatna.
A koalíciós partner SPD és a szakszervezetek viszont hallani sem akarnak könnyítésekről. Amíg több millió ember állás nélkül van, addig szó sem lehet a külföldi konkurencia beengedéséről. Inkább a helyi állástalanokat képezzék át a hiányszakmákra - javasolják. Ők attól tartanak, hogy a munkaerőpiac megnyitása a bérek jelentős csökkenését eredményezné, a vállalati jövedelmek talán nőnének, de azon az áron, hogy a munkavállalókra egyre nagyobb nyomás nehezedne.
Brüsszel 2009-ig adott engedélyt Berlinnek az új tagállamokat sújtó munkaerőstopra, de a németek közül sokan 2011-ig tolnák ki az átmeneti mentesség időszakát.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az osztrák szociális miniszter is kijelentette: lehetségesnek tartja, hogy 2009 után részlegesen megnyissák az osztrák munkapiacot a kelet-európai EU-tagállamok polgárai előtt. Az új tagországok munkavállalói számára életbe léptetett korlátozások 2009-ig vannak érvényben Ausztriában, és az osztrák kormány eredeti szándékai szerint ezeket 2011-ig szeretné meghoszszabbítani, noha ezt az unió nem nézi jó szemmel.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
- Az Egyesült Államokban is felbukkant a majomhimlő
- Nagy terhet vehet le Ukrajna válláról az EP friss döntése
- Meghalt Vangelis
- Matolcsy György megoldása a "drámaian megbomlott" egyensúly visszaállítására
- Teljesült a franciák vágya, de kérdés, mit hoz a június
- A mai nap kulcsszavai – válság és országépítés
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


