Széleskörű elméleti konszenzus és gyakorlati tapasztalat támasztja alá, hogy az eurózóna országai által is szorgalmazott prudens fiskális politika hozzájárulhat a gazdaság hosszú távú és stabil növekedéséhez. Az MNB tanulmánya az ideális fiskális politika általános alapelveinek bemutatása után Magyarország sikeres eurózóna csatlakozásához és tagságához szükséges fiskális konszolidáció kérdéskörét járja körül.
A tanulmány kiszámítja, hogy milyen mértékű kiigazítás szükséges a konvergenciaprogramban megfogalmazott 2008-as deficitcél eléréséhez. Lényeges megállapítás, hogy az ország induló hitelállománya mellett a kamatkonvergencia előrehaladott állapotát is figyelembe véve a magyarországi kamategyenleg további javulása csak mérsékelt javulást hozhat. A tanulmány így arra a következtetésre jut, hogy az elsődleges egyenleg javításával összesen a GDP mintegy 3 százalékának megfelelő intézkedésre lesz szükség, amely, amennyiben a kiadási oldalon valósul meg, a kieső adótartalom miatt nagyjából a GDP 4 százalékának megfelelő kiadáscsökkentést jelentene.
A kiigazítás megvalósítását a gazdasági növekedés szerkezete várhatóan nem segíti elő - hiszen a meghatározó adóalapokat befolyásoló bér és fogyasztás kevésbé növekszik gyorsan - és az EU csatlakozástól sem várható deficitet csökkentő hatás. Az euróövezet tagországainak tapasztalatai azonban felhívják a figyelmet annak fontosságára is, hogy a kiigazítás során a strukturális- azaz minőséget javító és fenntartható - intézkedések és az intézményi megoldások reformja alapvető a kiigazítás sikeressége szempontjából. Az átmeneti illetve látszólagos hiánycsökkentés ugyanis nem jelent valódi stabilizációt és a visszarendeződés egyértelmű kockázatával jár.
A zárkózott kamaszok ventilációjában segíthet egy, a mentális jóllétet támogató új hazai mobilapp, a Healmindset, amelyben a felhasználók chaten, anonim módon kaphatna támogatást.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
-
A Black Friday után itt a Green Friday: mutatjuk, milyen akciók várnak
A túlfogyasztásra hívja fel a figyelmet a Mastercard kampánya.
-
Új trendek a csapatépítésben, egyre messzebb utaznak a cégek
A rendezvénypiac aktuális helyzetéről Vígh-Guttmann Barbarát, az Adventor Hotel Kft. értékesítési vezetőjét kérdeztük.
-
Karácsonyi készülődés a PENNY-vel (x)
Szívhez szóló videóval is köszönti a vásárlókat az üzletlánc
- Új MÁV-menetrend: hatvan éve gyorsabban lehetett Budapestről Miskolcra jutni, mint most
- Válaszolt Párizs, mi lesz a merénylet fényében az olimpia megnyitójával
- MNB: Bírságot kapott az egyik legnagyobb internetes áruház
- Szijjártó Péter: a külpolitika az ország fizikai és gazdasági biztonságát garantálja
- Az elnök lestoppolta az Ukrajnának szánt harcjárműveket - vita Bulgáriában
- Újabb nehéz terhet kapott a kínai gazdaság
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


