Amint azt már jeleztük, múlt pénteken megállapodásra jutottak a kormány, a munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek a jövő évi minimálbér mértékéről, ami 57 ezer forint. Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tagjai arra tettek javaslatot, hogy a versenyszférában 6%-os legyen a keresetemelkedés üteme 2005-ben. Csizmár Gábor, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium vezetője a Világgazdaságnak úgy fogalmazott, hogy a tárgyalások folytatódnak, és elképzelhető akár szakménként és ágazatonként is külön-külön minimálbér megállapítása. Az OÉT a minimálbérre vonatkozó előírások teljesítésének kiemelt ellenőrzését is szorgalmazza.
Csizmár szerint előnyösen kell megkülönböztetni a szakmunkásokat, és elképzelhetőnek nevezte azt is, hogy egy-egy szakmán belül a képzettség mértékének megfelelően alakuljon a minimálbér.
A jövő évi béremelésekről szóló egyeztetések folytatódnak, hamarosan a közszférára vonatkozó bérmegállapodások is megszülethetnek, itt is a versenyszférához hasonlóan 6%-os keresetemelkedésre számíthatnak az érintettek kissé más konstrukcióban, mint a versenyszférában. A köztisztviselők nagy része illetmény-, egy része viszont teljesítményfüggő lesz, míg a közalkalmazottak bére két ütemben növekszik jövő januárban, illetve szeptemberben.
Az érdekegyeztető tárgyalásokon arról is megállapodtak a felek, hogy az OÉT javasolja az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőségnek, hogy ellenőrizze kiemelten a minimálbérre vonatkozó előírások betartását.
A pénteken megszületett megállapodás értelmében az OÉT 2005. szeptember 15-ig újraértékeli a 6%-os béremelési ajánlat teljesülését. A vizsgálathoz olyan alapfeltételek fennállását/teljesülését veszik figyelembe, mint a GDP 4, a termelékenység 3-3.5, a foglalkoztatottság 0.5-1%-os emelkedését, illetve az infláció 4.5%-os ütemét. Amennyiben ezek tényleges értéke a nagymértékben eltér a rögzített keretektől, akkor a tanács jövő szeptemberben újabb ajánlást tesz a béremelésekkel kapcsolatban.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
- Viharok pusztítanak Kanadában, többen meghaltak
- Orbán Balázs: politikai és nemzeti egységkormányra van szükség a mostani helyzetben
- Nemzetközi jogász: Ukrajna sem lövöldözhet csak úgy át Oroszországba
- Gyógyszeradagoló kontaktlencsét fejlesztettek ki
- Egyre kevesebb lesz a városi kisautó - meghökkentő adatok
- Egy frissítés hozhatja el a kék halált egyes Windows rendszereken
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


